Meghalt az Ausztráliában élő magyar háborús bűnös

Meghalt a népirtással és háborús bűnökkel gyanúsított Polgár Lajos július 8-án Melbourne-ben - vált ismertté a Simon Wiesenthal Központ közleményéből.

  • MTI MTI
Meghalt az Ausztráliában élő magyar háborús bűnös
A dokumentumot Efrájim Zuroff, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi irodájának vezetője jegyezte, akinek kérésére a magyar kormány vizsgálatot indított Polgár ellen. A "fő nácivadász" megállapította: Polgár még azelőtt meghalt, hogy elítélhették volna a második világháborúban, a nácikkal való együttműködésért, valamint mert aktív szerepet játszott a Nyilaskeresztes Pártban, amelynek tagjai zsidók ezreit ölték meg Magyarországon. Halála tragikus sikertelensége annak, hogy elítéljék azokat, akik felelősek a holokauszt bűneiért. 

Polgár Lajos egyike volt annak a számtalan náci kollaboránsnak, aki a II. világháborút követően Ausztráliába szökhetett, amely biztonságos menedéknek bizonyult számára. Polgárnak szerencséje volt, hogy náci múltját csak nemrégiben fedezték fel. Ha ezek az információk 1-2 évtizeddel ezelőtt ismertté váltak volna, bizonyosan könnyebb lett volna terhelő bizonyítékot találni egy törvényes eljáráshoz.

Polgár élete végéig büszke maradt a Nyilaskeresztes Pártban betöltött szerepére, szégyent nem ismerő rajongója volt a párt vezérének, Szálasi Ferencnek, akit 1946-ban Budapesten végeztek ki háborús bűnökért. Polgár nemrégiben még azt is nyíltan állította, hogy Magyarországon nem volt holokauszt - emlékeztetett a közlemény.

A közlemény szerint Polgár Lajosra bűnös emberként fognak emlékezni, aki támogatta a fasiszta mozgalmat, amelynek célja a zsidók megsemmisítése volt Magyarországon. Emellett lelkesen együttműködött a náci Németországgal, megátalkodott antiszemita maradt élete utolsó napjáig. Úgy halt meg, hogy hazájában népirtás vádjával eljárás folyt ellene - fogalmazott a Simon Wiesenthal Központ által kiadott dokumentum.
Rejtélyes holttest Sopron közelében: hidegvérrel kidobták a repülőből, hogy megszerezzék vagyont érő briliánsait

Rejtélyes holttest Sopron közelében: hidegvérrel kidobták a repülőből, hogy megszerezzék vagyont érő briliánsait

Megélhetési gondokkal küzdöttek az ügyvédek, orvosok és mérnökök Magyarországon, sokan pedig biciklikölcsönzésből próbáltak meggazdagodni, kevés sikerrel. Száz éve derült fény az első légi rablógyilkosságra Magyarországon, a tízéves szökevény Robinzonokat pedig jugoszláv katona fogta el a határ túloldalán. Az 1925. nyári újsághírekből az is kiderül, hogy vádlottak és elítéltek is személyiséget cseréltek a börtönben.