Rejtélyes holttest Sopron közelében: hidegvérrel kidobták a repülőből, hogy megszerezzék vagyont érő briliánsait

Megélhetési gondokkal küzdöttek száz éve az ügyvédek, orvosok és mérnökök Magyarországon, sokan pedig biciklikölcsönzésből próbáltak meggazdagodni, kevés sikerrel. 1925 júniusában derült fény az első légi rablógyilkosságra Magyarországon, a tízéves szökevény Robinzonokat pedig jugoszláv katona fogta el a határ túloldalán. Az 1925. nyári újsághírekből az is kiderül, hogy vádlottak és elítéltek is személyiséget cseréltek a börtönben.

Rejtélyes holttest Sopron közelében: hidegvérrel kidobták a repülőből, hogy megszerezzék vagyont érő briliánsait

Régi újságokat nemcsak azért érdemes böngészni, mert jelen időben írnak azokról az eseményekről, amelyekre ma már történelemként tekintünk, hanem azért is, mert a hétköznapok történéseiből sokat megtudhatunk arról, hogyan éltek és gondolkodtak az emberek évtizedekkel ezelőtt. Néha pedig úgy érezhetjük, alig változott valami: száz éve is azok a problémák foglalkoztatták az embereket, mint napjainkban. A HVG Százéves újság című sorozata a korabeli cikkekből ad szórakoztató, múltba pillantó sajtószemlét.

Vendégekért versengtek a balatoni szállásadók

Ha hinni lehet Az Est 1925. június 3-i tudósításának, tömegek özönlöttek a Balatonhoz a fővárosból, sokan azért, hogy akár egész nyárra szállást szerezzenek a családjuknak. A balatoni gyorsvonat olyan zsúfolt volt, hogy még az állóhelyért is könyökkel kellett harcolni, Siófoktól pedig a szállásadók rohanták le a vonatról leszállókat, hogy panziót, szállodai szobát, kiadó lakást kínáljanak.

Fontos szempont volt, hogy az épület ne legyen nedves, de abban is egymásra licitáltak a szállásadók, hogy milyen ellátást kínálnak a vendégeknek. Természetesnek számított, hogy „mintaebéddel” kínálták meg a szállást keresőket, hogy kipróbálhassák a kosztot.

Nálam nincs penzió, nálam családi otthon van. Egyszerű polgári koszt, nem adagolva, annyit eszik mindenki, amennyit akar. Közel a vízhez. Fürdőruhába lehet korán reggel felöltözni és ebédhez sem kell parádéba vágnia magát az embernek

– így szólt az egyik ajánlat.

Nyaralók a balatonszemesi strandon az 1920-as években
Fortepan / Karabélyos Péter

A Magyarország 1925. június 17-i riportjából úgy tűnik, hogy sokan fantasztikus üzletet láttak a kerékpárkölcsönzésben száz éve: néhány hónap alatt kétszáz kölcsönző nyílt Budapesten.