Régi újságokat nemcsak azért érdemes böngészni, mert jelen időben írnak azokról az eseményekről, amelyekre ma már történelemként tekintünk, hanem azért is, mert a hétköznapok történéseiből sokat megtudhatunk arról, hogyan éltek és gondolkodtak az emberek évtizedekkel ezelőtt. Néha pedig úgy érezhetjük, alig változott valami: száz éve is azok a problémák foglalkoztatták az embereket, mint napjainkban. A HVG Százéves újság című sorozata a korabeli cikkekből ad szórakoztató, múltba pillantó sajtószemlét.
Vendégekért versengtek a balatoni szállásadók
Ha hinni lehet Az Est 1925. június 3-i tudósításának, tömegek özönlöttek a Balatonhoz a fővárosból, sokan azért, hogy akár egész nyárra szállást szerezzenek a családjuknak. A balatoni gyorsvonat olyan zsúfolt volt, hogy még az állóhelyért is könyökkel kellett harcolni, Siófoktól pedig a szállásadók rohanták le a vonatról leszállókat, hogy panziót, szállodai szobát, kiadó lakást kínáljanak.
Fontos szempont volt, hogy az épület ne legyen nedves, de abban is egymásra licitáltak a szállásadók, hogy milyen ellátást kínálnak a vendégeknek. Természetesnek számított, hogy „mintaebéddel” kínálták meg a szállást keresőket, hogy kipróbálhassák a kosztot.
Nálam nincs penzió, nálam családi otthon van. Egyszerű polgári koszt, nem adagolva, annyit eszik mindenki, amennyit akar. Közel a vízhez. Fürdőruhába lehet korán reggel felöltözni és ebédhez sem kell parádéba vágnia magát az embernek
– így szólt az egyik ajánlat.

Nyaralók a balatonszemesi strandon az 1920-as években
Fortepan / Karabélyos Péter
A Magyarország 1925. június 17-i riportjából úgy tűnik, hogy sokan fantasztikus üzletet láttak a kerékpárkölcsönzésben száz éve: néhány hónap alatt kétszáz kölcsönző nyílt Budapesten.