„Majd megtudod, mi az a fájdalom, ha gyereket szülsz”– milyen problémákat jelezhet a kínzó menstruációs görcs?
Van, akinek csak alig észrevehető kellemetlenséget okoz a menstruáció, másoknál viszont erős görcsök, elviselhetetlen fájdalom kíséri, ami egészen ellehetetleníti az életet ezekben a napokban – az orvosi vizsgálatok pedig sokszor nem mutatnak ki szervi eltérést. A szakemberek szerint a megoldás nem egyszerű, de mindenképp létezik, és nem csak a szülés vagy az idő múlása hozhat enyhülést.
Székács Linda
Általános iskola ötödik osztályától kezdve egészen a középiskola végéig havonta legalább 1-2 alkalommal toltam a tornatanáraim orra alá az ellenőrzőmet, benne anyukám rövid üzenetével: „Lindának erős hasi görcsei vannak, kérem a felmentését a mai testnevelés óra alól.”
A férfi tanáraim ilyenkor csak bólintottak vagy vállat vontak, és szó nélkül engedték, hogy az órát a kispadon ülve töltsem és a házi feladatomat írjam, vagy figyeljem, mit csinálnak a többiek. A női tanáraimtól viszont ritkábban kaptam efféle csendes elfogadást, megértést. Ők az esetek többségében fontosnak tartották megosztani velem a véleményüket. Volt, aki azzal vigasztalt, hogy később jobb lesz, míg a szigorúbb, fiúkat pártoló tanárnőtől egyszer-kétszer megkaptam, hogy „majd megtudod, mi az a fájdalom, ha gyereket szülsz”.
Pedig – mentségemre szóljon – annak ellenére, hogy nem tartozott a kedvenceim közé a nap közepére beékelt ingafutás, kötélmászás, lépcsőzés vagy kézilabdázás, nem éltem vissza a szülői felmentésekkel. Az a jobbik eset volt, ha a menstruációm ideje alatt legalább a kispadon ülve néztem a többieket. Rosszabb esetben más tanórákon sem tudtam részt venni. Egy-egy hányással, szenvedéssel töltött éjszaka után orvosi igazolással maradtam otthon, de élénken él a fejemben annak a fizikaórának az emléke is, amit 9. osztályosként a teremből ki-be rohangálással töltöttem, és a mosdó padlóján kucorogva vártam, hogy legyen valami hatása a marékszámra szedett fájdalomcsillapító és görcsoldó szereknek.
Higiéniás termékekhez még csak-csak, fájdalomcsillapítókhoz és görcsoldókhoz viszont aligha jutnak hozzá a rászoruló magyar nők és lányok, pedig a menzesszel járó görcsök sokaknál okoznak extrém fájdalmat. A gyógyszerek jelentős drágulása miatt aligha jutnak enyhüléshez, akik egy csomag betétet sem tudnak megvásárolni.
Nagyjából a húszas éveim elejére megtanultam, milyen mennyiségben és gyakoriságban kell gyógyszert bevennem a menzeszem első 1-2 napján ahhoz, hogy az ilyen eseteket elkerüljem. Ám az még most is előfordul, hogy úgy érzem, semmi sem hat, ezért a nap közepén félbe kell hagynom a munkámat vagy lemondani a programjaim – anélkül, hogy ennek bármilyen szervi oka lenne. Hernádi Balázzsal, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászával járjuk körül a kérdést, hogy mi lehet ennek az oka, illetve hogy milyen problémákra utalhat az extrém menstruációs fájdalom, amely a Women’s Health Concern brit civil szervezet felmérése alapján a görcsöket átélő nők mintegy 5-10 százalékánál olyan mértéket ölt, hogy negatív hatással van a mindennapi életükre és munkavégzésükre.
Primer és szekunder fájdalom
A szülész-nőgyógyász szerint nem mindegy a fájdalom típusa, megkülönböztethető ugyanis primer és szekunder dysmenorrhea. „A primer fájdalom esetén nincs semmiféle szervi elváltozás, a görcsöket egyszerűen a méh összehúzódásai váltják ki. Huszonévesek esetében ez a leggyakoribb” – mondja a nőgyógyász. Szekunder dysmenorrhea esetén Hernádi szerint a fájdalom valamilyen rendellenességből fakad, és jellemzően 25 éves kor fölött jelentkezik.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.