szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

George Bush az 1956-os magyar forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából szerdán nyilatkozatban köszöntötte a magyarokat, akik szabadságukért harcolva szembeszálltak a szovjet birodalommal. Az amerikai elnök az évforduló tiszteletére az elismerés napjává nyilvánította október 23-át.

"Nagyra értékeljük az Egyesült Államok és Magyarország barátságát és megerősítjük közös törekvésünket, hogy a szabadságot terjesztjük a világ népei számára" - olvasható az elnöki nyilatkozatban.

Az amerikai elnök szerint a magyar demokrácia története a szabadság győzelmét jelképezi az önkényuralom felett. 1956 őszén a magyarok változást követeltek, diákok, munkások és más polgárok tízezrei vonultak az utcákra, hogy szabadságot követeljenek. Bár a szovjet harckocsik brutálisan eltiporták a magyar felkelést, a szabadság vágya tovább élt, és 1989-ben Magyarország lett az első olyan kommunista állam Európában, amely végrehajtotta a demokratikus átmenetet.

"A magyarországi események tanulsága világos: a szabadság késleltethető, de meg nem tagadható. Ez a gyönyörű ország, ahol demokratikus választásokat tartottak, bevezették a szabad gazdaságot, világszerte milliókat lelkesít" - írta az amerikai elnök, aki szerint a szabadság áldásait terjesztő Magyarország segít a béke alapjainak lerakásában a jövő nemzedékei számára.

Az Egyesült Államok hálás a két ország közötti szívélyes viszonyért és azokért az erőfeszítésekért, amelyeket Magyarország tesz a szabadság és demokrácia terjesztéséért egyebek között a Balkánon, Irakban, Afganisztánban és Kubában - írta George Bush.

George Bush az évforduló kapcsán köszönetet mondott azért is, milyen sokféleképpen gazdagították és erősítették az Egyesült Államokat az amerikai magyarok. Szellemükkel és kemény munkájukkal járultak hozzá Amerika életerejéhez, sikeréhez és jólétéhez - írta. Az elnök nyilatkozata végén arra ösztönözte az amerikaiakat, hogy alkalomhoz méltó ünnepségekkel és rendezvényekkel emlékezzenek meg október 23-ról.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

1956-ra emlékeznek a szeretetszolgálatok

Európai protestáns szeretetszolgálatok az 1956-os forradalom leverését követően aktívan részt vállaltak a magyar menekültek megsegítésében. Erről most a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a Protestáns Fórum szervezte konferencián emlékeztek meg.

Sipos Anett Itthon

Lejáratjuk magunkat az 56-os évfordulón?

Még az állami megemlékezésekre sem adják át a Kossuth teret a tüntetők. Új '56-tal fenyegetőznek, ha rendőrökkel próbálnák megtisztítatni a teret. A sátras, bográcsfőzős, vidéki lagzikat idéző tér, a várható rendzavarások aligha tennének jó benyomást a világ minden részéről Magyarországra látogató prominens vendégekre. Legfeljebb a Budapesre érkező nagy tévécsatornák örülnének: az ünnepségsorozatot további "sztorikkal" tudnák kiegészíteni.

MTI Itthon

KDNP: árulás lenne Apró örököseivel ünnepelni 56-ot

Az 1956-os forradalom 50. évfordulója is szóba került a napirend előtti felszólalásokban kedden reggel az Országgyűlésben. Az SZDSZ szónoka a megemlékezés tiszteletben tartására szólított fel, a KDNP képviselője pedig kijelentette, hogy nem ünnepelnek együtt azokkal, akik akkor a másik oldalon álltak.

MTI Világ

1956: magyar kulturális napok Csehországban

Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc félévszázados évfordulójának jegyében rendezi meg az idén a hagyományos őszi magyar kulturális napokat a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége.

MTI Világ

Az 1956-os szabadságharcot méltatta a pápa

Az 1956-os hősi népfelkelést és szabadságharcot méltatta a pápa a budapesti ünnepségekre küldött legátusához írt kinevező levelében XVI. Benedek pápa, emlékeztetve arra, hogy fél évszázada XII. Pius pápa együttérző lelkülettel kísérte imáival és vigasztalta szavaival a szabadságát védő magyar népet.

MTI Itthon

Sólyom a különböző 56-hagyományok egyesítését szeretné

Az egykori forradalmárok, a Nagy Imre-féle tradíciókat hangsúlyozó reformszocialisták és az emigráció 56-os hagyományainak egyesítésére van szükség - jelentette ki Sólyom László Szegeden. Az államfő szerint az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója még mindig nem lett igazi nemzeti ünnep.

Itthon

Az 56-osok nagy része együtt ünnepel

Néhány kivételtől eltekintve együtt ünnepelnek az 56-osok, akiknek legfontosabb szervezeteik az állami rendezvényeken is részt vesznek - írja kedden a Népszabadság.