szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

1956 eszméinek egy része, mint a nemzeti függetlenség és a többpárti demokrácia napjainkra megvalósultak, de „a társadalmi igazságosság és szolidaritás” eszméinek megvalósításáért még rengeteget kell dolgoznunk - jelentette ki Demszky Gábor az 1956-os Emlékbizottság által adományozott Szabadság Hőse Emlékérem budapesti díjazottjainak ünnepségén.

A több mint 170 fővárosi díjazott között szerepelt Göncz Árpád, Boross Péter, Király Béla, Mécs Imre, Vitányi Iván, Litván György, Kende Péter, Mészáros Márta, Pomogáts Béla, Darvas Iván, Fónay Jenő, Rácz Sándor, Kopácsy Sándorné és Vásárhelyi Miklósné is.

Demszky Gábor köszöntőjében pályafutása legnagyobb megtiszteltetésének nevezte, hogy ő adhatja át a forradalom 50. évfordulóján a Szabadság Hőse Emlékérmeket.

A főpolgármester hangsúlyozta, hogy Budapest a szabadság fővárosa, valamint emlékeztetett arra, hogy 1848-ban, 1956-ban és 1989-ben is Budapest utcáiról indult útnak a diktatúrák elleni fellépés, harc. Úgy vélte, hogy e három budapesti forradalmi esemény közül az 50 évvel ezelőtti volt a legnagyobb hatású, a legdrámaibb, a legkatartikusabb és a legtragikusabb is. Hangsúlyozta: „a dicső 1956-os forradalom Magyarországnak a századforduló óta tartó negatív külföldi megítélését pozitív előjelűvé változtatta”.

Demszky Gábor elmondta, hogy a katonailag elbukott forradalmat „példátlan megtorlás” és több évtizedes elnyomás követte. A forradalmárok hősi tettei mégsem voltak hiábavalók. Példájukból erőt merített a kelet-német, a lengyel, a cseh, a szovjet és a magyar demokratikus ellenzék is, a fennálló diktatúra elleni illegális küzdelméhez - hangsúlyozta Demszky Gábor, hozzátéve, hogy az 1956-os forradalmárok nélkül „nem került volna sor 1989-1990-ben hazánknak a szovjet megszállás és a bolsevik diktatúra alóli felszabadulására”.

A főpolgármester hangsúlyozva, hogy a társadalmi igazságosság és a szolidaritás eszméjének megvalósításáért még sokat kell tenni, kijelentette: „ami e téren Budapest vezetésén múlik, azt meg fogja tenni a jövőben is”.

Demszky Gábor „személyes vallomásában” kitért arra, hogy ő maga is több mint egy évtizedig küzdött a „bolsevik diktatúra” ellen. Ennek során „azért én tudtam, hogy nagy valószínűséggel állásvesztést, nyomort, megfigyelést, követést, fenyegetést, egy-egy verést és legeslegrosszabb esetben néhány év börtönt kockáztatok. Önök viszont az életüket tették kockára a magyar demokráciáért és szabadságért, amiért köszönet és elismerés jár” - mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az 56-os forradalmat méltatta egy amerikai hírportál

Az 56-os magyar szabadságharcosok a bátorság olyan példáját mutatták, amely örökkön élni fog a szabad emberek emlékezetében - írta a forradalom ötvenedik évfordulójához kapcsolódva csütörtökön az egyik legjelentősebb amerikai konzervatív internetes újság.

MTI Kult

1956-os filmfesztivált rendeznek Párizsban

Az 1956-os magyar forradalom témájával foglalkozó négy magyar játékfilm és számos dokumentumfilm bemutatásával filmfesztivált rendez hétvégén a Clavis Films nevű francia filmforgalmazó és a PILM nevű filmes egyesület a Studio 28 nevű párizsi moziban, a Párizsi Magyar Intézet közreműködésével.