szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz szerint elfogadhatatlan, hogy a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) 118 millió forintot költött különféle tanulmányokra 2007-ben; erről Balsai István, a párt országgyűlési képviselője beszélt hétfőn, Budapesten. Daróczi Dávid kormányszóvivő reagálásában közölte: botrányos szerződések az Orbán-kormány idején voltak, amikor még a megbízások ténye is titkos volt.

Egy vasárnap nyilvánosságra került sajtóhír szerint a Miniszterelnöki Hivatal kommunikációs államtitkársága a múlt évben 19 "úgynevezett tanulmányt" rendelt meg külső cégektől, s ezekre 118 millió forintot "pocsékolt el" - mondta Balsai István sajtótájékoztatóján. Mint fogalmazott, véget kellene vetni ennek a "kormányzati pocsékolásnak, dőzsölésnek". A közbeszerzési törvény 25 millió forintig nem írja elő közbeszerzési pályázat kiírását - mondta, hozzátéve: a legdrágább tanulmányt, 30 millió forintért, a Tárki Zrt. készítette.

A képviselő kitért arra is, hogy ismereteik szerint a legutóbbi tanulmányt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök "haverja", Honti Pál készítette, amelynek címe: "Nemzetközi kormányzati kommunikációs eszközök az interneten". A Fidesz politikusa szerint kérdés, hogy mi szükség van egy nagy, "több tucat emberből álló kommunikációs államtitkárságra, ahol a kezdő fizetés 900 ezer forint és egymillió forint között van havonta". Úgy vélte, ezek az emberek a munka kiszervezésével foglalkoznak. 

Daróczi Dávid kormányszóvivő reagálásában közölte: botrányos szerződések az Orbán-kormány idején voltak, amikor még a megbízások ténye is titkos volt. 2002 óta a hasonló szerződések, így a Digital Natives-szel kötött szerződés minden lényeges adata is automatikusan nyilvános - mondta a szóvivő, megjegyezve, hogy a Fidesz információi is éppen a Miniszterelnöki Hivatal honlapjáról származnak, ahova az úgynevezett Üvegzseb törvény alapján, mindenki számára elérhető módon felkerül a hasonló szerződések megkötésének ténye, tartalma és összege. Ebben az esetben is bárki megtekintheti a tanulmányt is, vagyis ebben is gyökeresen eltér a gyakorlat az 1998 és 2002 közöttitől - tette hozzá.

Daróczi Dávid irreálisnak nevezte, hogy a volt igazságügyi miniszter arra kéri a kormányt, kezdje el pazarolni az adófizetők pénzét. Hozzátette: éppen az az olcsóbb megoldás, ha nem újabb embereket vesz fel a kormányzat teljes állásba, hanem eseti megbízásokat ad. A külső szakértőktől megrendelt tanulmányokra azért van szükség, mert ezek elkészítése egyszeri, nem pedig állandó jellegű tevékenységet jelent, ugyanakkor speciális szakértelem szükséges hozzá - jelentette ki.

A kormányszóvivő emlékeztetett arra, hogy tavaly tizenkilenc tanulmányt rendelt a Miniszterelnöki Hivatal kormányzati kommunikációs szakállamtitkársága. Ezek összesen mintegy 118 millió forintba kerültek, de két kivétellel átlagosan tízmillió forint alatt volt egy-egy anyag honoráriuma.

Tájékoztatása szerint az ötmillió forintnál nagyobb összegű szerződés adatait a kancellária honlapján bárki elolvashatja, köztük természetesen a kormányzati kommunikációs szakállamtitkárság által megrendelt tanulmányokét is.

Daróczi Dávid közölte: a tanulmányok tartalmának szakmai ellenőrzése és a teljesítésigazolás kiállítása előtt eddig sem lehetett kifizetni a szerződéses összeget. A Digital Natives tanulmányával kapcsolatban is ugyanez az eljárás: a tanulmány szakmai felülvizsgálata folyamatban van, ezért eddig egy fillért sem utaltak át érte - jegyezte meg.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Budai Bernadett magyarázza tízmilliós MeH-tanulmányt

A kormány a kormányzati tájékoztatás informatikai megújításához volt szükség a Digital Native tanulmányára - közölte Budai Bernadett kormányszóvivő szerdán annak kapcsán, hogy a Fidesz helyettes szóvivője levelet írt az ügyben a kancelláriaminiszternek.

Papp László Tamás Vélemény

Piti összeg, nagy blama: tanulmányok kormányzati rendelésre

A rideg belpolitikai haszonelvűség alapján nem éri meg egy, költségvetési szinten bagatell nagyságrendért világnagy botrányhoz ziccert adni. Ilyet gondatlanságból lehetővé tenni – főleg a jelenlegi népszerűségi kvóciensnél – több mint bűn, hiba – véli publicistánk.