szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

„Nem igaz, hogy zsarolni akarjuk Európát, kihasználva, hogy annak legfontosabb energiaszállítójává váltunk. Ellenkezőleg, Oroszország feltétel nélkül, folyamatosan eleget tett és tesz szerződésbeli kötelezettségeinek" - hangsúlyozta HVG-nek adott nyilatkozatában Konsztantyin Koszacsov, a Duma külügyi bizottságának elnöke. Az interjú teljes szövegét a HVG jövő héten megjelenő számában olvashatják.

© hvg.hu
Mint Konsztantyin Koszacsov kifejtette: csupán egyetlen egyszer, 2005-ben jelentkezett probléma, ám azt Ukrajna okozta, s annak nem volt köze Oroszország és az EU tagállamai közti együttműködéshez. Az orosz parlament alsóházát képviselő politikus azt követően nyilatkozott, hogy Moszkvában meglepetést keltett a magyar parlament külügyi bizottságát vezető Németh Zsolt BBC-ben tett nyilatkozata. Ebben Németh kifejtette: a Kreml zsarolásra használja monopol helyzetét, s ezért mindenképpen szükség lesz az Oroszországot elkerülő gázvezeték megépítésére.

Koszacsov szerint a Déli Áramlat és az Oroszországot kikerülő, EU által szorgalmazott Nabucco-vezeték terve nem zárja ki egymást. „Igaz, hogy miközben mi már tudjuk, mivel fogjuk feltölteni a mi vezetékünket, kérdéses, honnan jut gáz a Nabuccóba. Tőlünk nyugodtan megépíthetik a Nabuccót, nekünk viszont alapvető érdekünk, hogy megszabaduljunk a közvetítőktől való egyoldalú függéstől” – mutatott rá Koszacsov.

Az orosz politikus elmondta, az ukrán tartozások miatt az utóbbi napokban kialakult miniválság – amelynek következtében a Gazprom csökkentette az Ukrajna felé küldött gáz mennyiségét – nem is tekinthető orosz-ukrán vitának. „Ami most zajlik az gyakorlatilag ukrán belügy. Nem is a kormány és az ellenzék között, hanem az ukrán hatalmi eliten belül tört ki a vita. Az orosz és az ukrán elnök ugyanis már korábban egyezségre jutott a vita rendezéséről, s Viktor Juscsenko államfő elfogadta Moszkva érveit. Juscsenko utasítást is adott a kormánynak a megállapodás teljesítésére, ám a Julija Timosenko vezette kabinet elszabotálta a végrehajtást. Az egész vita arról szól, ki ellenőrizze az ukrajnai vezetékeket” – vélekedett Koszacsov. Hozzátette: amíg az Európai Unió nem üzeni meg Kijevnek, hogy ne éljen vissza közvetítői helyzetével, újabb és újabb hasonló válságok törhetnek ki.

Németh András /Moszkva

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!