szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Előre hozott országgyűlési választásokra számítanak a Szonda Ipsos által végzett közvélemény-kutatásban megkérdezettek; a Magyar Televízió és a Népszabadság megbízásából készített felmérésben a válaszadók 37 százaléka képzelte el így a koalíciós válság megoldását. A kutatás eredményeit a Magyar Televízió Az este című műsorában ismertették, szerdán este.

Arra a kérdésre, hogy a válaszadó milyen megoldást szeretne a koalíciós válság kezelésére, a megkérdezettek 49 százaléka mondta azt, hogy a közeljövőben előre hozott országgyűlési választást szeretne; 17 százalék nyilatkozott úgy, hogy azt szeretné, ha Gyurcsány Ferenc maradna a miniszterelnök és maradna az MSZP-SZDSZ koalíció is; 12 százalék azt szeretné, hogy az MSZP kisebbségben kormányozzon a 2010-es országgyűlési választásokig, de ugyanennyien voltak azok is, akik azt szeretnék, hogy Gyurcsány Ferencet menesszék, de a két párt koalícióban maradjon. A kérdésre nem válaszolt a megkérdezettek 10 százaléka.

A megkérdezettek 37 százalék mondta azt, hogy véleménye szerint a közeljövőben előre hozott országgyűlési választások lesznek, 22 százalék szerint az MSZP kisebbségben kormányoz a 2010-es országgyűlési választásokig, 14 százalék pedig úgy vélte, Gyurcsány Ferenc marad a miniszterelnök és marad az MSZP-SZDSZ koalíció is. Ugyanennyien arra számítanak, hogy a kormányfőt menesztik, de a két párt koalícióban marad. Nem válaszolt a kérdésre a megkérdezettek 13 százaléka.

Arra a kérdésre, hogy milyen válságot okoz az MSZP és az SZDSZ koalíciójának megszakadása, a megkérdezettek többsége, 54 százaléka mondta azt, hogy szerinte "mély gazdasági válságot okozhat a politikai feszültség". 22 százalék szerint a válság megakasztja a reformokat, de ezt túléli a gazdaság, 14 százalék szerint pedig csak politikai válságot, de ezt túléli a gazdaság. Nem válaszolt a megkérdezettek 10 százaléka.

A válaszolók 51 százaléka szerint nem marad hivatalában 2010-ig Gyurcsány Ferenc miniszterelnök; a megkérdezettek mindössze 34 százaléka mondta azt, hogy a kormányfő kitölti a ciklust. Nem tudott válaszolni a kérdésre a megkérdezettek 15 százaléka. 

A közvélemény-kutatásban arról is megkérdezték az embereket, kit tartanak felelősnek a koalíciós válságért. A megkérdezettek túlnyomó többsége, 61 százaléka szerint mindkét fél egyformán felelős a kialakult helyzetért. 17 százalék mondta azt, hogy az SZDSZ a felelős, mert "túl sokat követelt", 12 százalék szerint a kormányfő, mert "nem egyeztetett koalíciós partnerével és rájuk kényszerítette akaratát". A megkérdezettek 5 százaléka szerint a válságért az  MSZP a felelős, "mert belekényszerítette a miniszterelnököt az SZDSZ-szel szembeni kritikára, fellépésbe". A kérdésre nem válaszolt a megkérdezettek 5 százaléka.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Hivatalosan is lemondtak az SZDSZ-es miniszterek

Gyurcsány Ferenc kérdésére a kormányülésen a szabad demokrata miniszterek hivatalosan is megerősítették távozásukat a kormányból – közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő.

MTI Itthon

Gyurcsány fogadkozik

Gyurcsány Ferenc szerint kisebbségi kormányzás esetén sem lesz a kabinetje „béna kacsa”: aktív, cselekvő politikát folytatnak majd, sok jó kezdeményezéssel. A miniszterelnök erről a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában beszélt.

MTI Itthon

Gráf: nem lehet az SZDSZ-re verni a balhét

A szocialistáknak meg lehet és meg is kell próbálniuk a kisebbségi kormányzást, de hosszú távon ez nem megoldás; az ország érdekében, konkrét ügyek mentén, az SZDSZ mellett az ellenzékkel is meg kell próbálni az együttműködést - mondta az MSZP elnökségi tagja, agrárminiszter a szerdai kormányülés után.

hvg.hu Itthon

Megbénul-e a kisebbségi Gyurcsány-kormány? - forgatókönyvek

Ha az SZDSZ kilép a koalícióból, Gyurcsány Ferencnek három választása marad, de ezek közül a kisebbségi kormányzás most a legvalószínűbb. A Demos tavalyi tanulmánya - mintha a jövőt látta volna - a liberálisok kilépéséből kiindulva vázolta fel a kisebbségi kormányzás lehetséges forgatókönyveit.

MTI Itthon

„Szadi Jani veszekszik Szoci Ferivel”

Navracsics Tibor szerint „rizikós vállalkozás” a kisebbségi kormányzás, mert még szűkebb lesz a kormány mozgástere, mint eddig. A Fidesz frakcióvezetője erről a TV2 reggeli műsorában beszélt.