Orbán Viktor a Fidesz elnöke délután a Budai Várban, Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere pedig a Petőfi-szobornál mondott beszédet a nemzeti ünnepen. Gyurcsány Ferenc még hátravan. Kövesse az eseményeket percről percre!
Most érkezett
Sörösüveggel dobtak meg egy rendőrautót
Az MTI tudósítója beszámolt arról, hogy a Bajcsy-Zsilinszky út és a Révay köz sarkán egy rendőrautót megdobtak egy sörösüveggel, a tettesek elmenekültek. Tafferner Éva, a BRFK szóvivője az MTI érdeklődésére azt mondta: a Bajcsy-Zsilinszky úton felszólították az embereket, hogy ott nincs bejelentve rendezvény, menjenek a Bazilikához, mert ott van. Kérdésre válaszolva elmondta: újabb előállítások történtek az elmúlt órákban, de pontos számot egyelőre nem tudott mondani. A Révay utcából egy nagyobb csoport az Andrássy útra ment, az Operánál többeket igazoltatnak a rendőrök. Egy másik csoport az Oktogon felé vette az irányt.
A Kossuth téren, a Magyar Köztársaság lobogójának ünnepélyes felvonásával kezdődtek ma a nemzeti ünnep megemlékezései. A zászlófelvonáson részt vett a miniszterelnök, a köztársasági elnök és az Országgyűlés elnöke is, majd megkoszorúzták a Kossuth Emlékművet. Gyurcsány Ferenc és Sólyom László a Parlamentben átadta a Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint a Művészetek Palotájában tartandó esti ünnepi díszelőadáson is. Itt adják át a kormány által 2008-ban alapított Márciusi Ifjak, valamint a Kiváló, Érdemes, illetve Babérkoszorús Művész díjakat.
Az ünnepi szabadtéri műsor a Nemzeti Múzeum lépcsőin zajlott, Demszky Gábor főpolgármester pedig a hagyományoknak megfelelően, a Március 15. téren, a Petőfi-szobornál tartott beszédet 13 órakor, a Fővárosi Önkormányzat ünnepségén. A Fidesz a budai Várban kezdte nagygyűlését 14 órakor, amelyen beszédet mondott Orbán Viktor pártelnök. A rendezvényen a párt több politikusa is felszólalt.
Országosan 572 rendezvényt tartanak vasárnap, ebből a fővárosban 125-öt. A rendőrség megtiltott négy vonulásos demonstrációt, s ezt a bíróság is helybenhagyta. A radikálisok ennek ellenére szerettek volna tüntetni, de igazi balhéra a rendőri túlerő miatt nem került sor.
Percről percre
Folyamatos igazoltatások
A Bajcsy-Zsilinszky út elején is folyamatosak az igazoltatások, a rendőrök ílyen finom eszközzel zaklatják az őket provokálókat, erőszak nincs. A sétafikálókat lassan terelik az Astoria irányába. A rendőrök nagyon sokan vannak, már mindent rutinból csinálnak - osztotta meg tapasztalatait tudósítónk.
A Bajcsy-Zsilinszky út lezárva
Az Arany János utca és a Bazilika között ragadt tömegnek folyamatos olvassák be a felszólítást, hogy hagyják el a helyszínt. A Bajcsy-Zsilinszky út elején rengeteg rendőrautó áll, tulajdonképpen kétoldalról körbe vannak zárva a tüntetők, így kénytelenek a mellékutcákon át távozni. Egyelőre kevesen teszik meg.
Hömpölyög a Bajcsyn a tömeg
A Deák téri Jobbik-tüntetés befejeztével a demonstrálók tömege a Szent István tér felé vette az irányt, a Bazilika környékét azonban ezárta a rendőrség, többeket igazoltattak. A tömeg az Alkotmány utca felé menne, de rendőrkordon állja útjukat. A rendőrség hangosbemondón szólítja fel távozásra a tömeget, oszlatásra készülnek.
Erdély-szerte méltóságteljesen ünnepeltek
Kolozsváron feszültebb légkörben rótta le kegyeletét a helyi magyarság a szabadságharc hőseinek emléke előtt, mert a szélsőségesen nacionalista Új Jobboldal nevű román szervezet a magyarok ünnepségével párhuzamosan utcai felvonulást rendezett a város központjában. Több száz rendőr biztosította az események zavartalan lebonyolítását, így incidensek nélkül zajlott le a március 15-i ünnepség.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) az idén Székelykeresztúron rendezte meg központi ünnepségét. A székelyudvarhelyi megemlékezésen részt vett Gyenesei István önkormányzati miniszter is, aki megkoszorúzta a helyi Vasszékely szobrot és az agyagfalvai szoborcsoportot. Csíkszeredában is koszorúzással és ünnepi felvonulással emlékeztek meg a forradalom és a szabadságharc hőseire, az esti órákban fáklyás felvonulást rendeznek. Gyergyószentmiklóson a helyi római katolikus templom elől indult délben a huszárok vezette ünneplő menet Petőfi Sándor szobrához, amelyet a résztvevők megkoszorúztak. A székelyföldi városban egy népművészeti, valamint 1848-as emléktárgyakból álló tárlatot is megnyitottak.
Sepsiszentgyörgyön megkoszorúzták az eprestetői csata emlékművét, Gábor Áron emléktábláját, valamint a helyi Erzsébet parkban található 1848-49-es emlékművet. Marosvásárhelyen a Székely Vértanúk emlékműnél hangzottak el ünnepi beszédek. Aradon a Szabadság-szobor megkoszorúzásával kezdődött, majd a helyi színházban kulturális műsorral zárult az 1848-as megemlékezés. Szatmárnémetiben szintén Petőfi Sándor ottani szobránál tartottak megemlékezést, amely a helyi színházban zárul gálaesttel. Nagyváradon megkoszorúzták Rulikowszky Kázmér lengyel és Nicolae Balcescu román szabadságharcos szobrát, akárcsak a Szacsvay Imréről, az 1848-49-es országgyűlés vértanú jegyzőjéről mintázott műalkotást.
Szlovákia magyarok lakta vidékein is megemlékeztek
Szinte nem volt jelentősebb magyarok lakta település, ahol ne lett volna valamilyen rendezvény. "Lélekben minden magyart itt láttunk köreinkben, s mindenkivel együtt ünnepeltünk" - mondta az MTI tudósítójának az ünnepségsorozat végén, vasárnap Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke. A 21. század elején értelmetlen és elfogadhatatlan, ha valaki törleszteni akar a múltbeli sérelmekért. "Ez tévút és zsákutca, csak az adok-kapok folytatása lenne. Az európai uniós tagság, és a szervezet normái arra köteleznek bennünket, hogy ezen a téren is új dimenziókban gondolkodjunk és próbáljunk meg értelmesen kiegyezni" - mutatott rá az MKP elnöke.
A dél-szlovákiai ünnepi rendezvények sorozatát egy hete már hagyományosan a csallóközi Albár nyitotta meg, ahol kulturális műsorral és Pornoki Bertalanffy János honvéd főhadnagy síremlékének megkoszorúzásával emlékeztek meg nemzeti történelmünk nagy eseményéről. A záró rendezvényre vasárnap Pozsonyban került sor, ahol ismét Petőfi Sándor szobránál a Medikus-kertben találkoznak a magyarok. Szőgyénben csütörtökön volt a megemlékezés, amelyen Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke is részt vett. Dunaszerdahelyen szombaton délután a városi önkormányzat szervezésében zajlott le a megemlékezés. A résztvevők megkoszorúzzák az 1848/49-es emlékművet. Párkányban a kultúrház nagytermében került sor az emlékünnepségre, melynek szónoka Hrubík Béla, a Csemadok elnöke volt. "A tisztességes, bátor ember ma sem enged a 48-ból, és nem is engedhet belőle. Ma ugyanúgy kell a jogainkért harcolni, mint annak idején a szabadságharc katonái tették, mert alapvető jogaink vannak veszélyben, hangsúlyozta Hrubík Béla, utalva a jelenlegi szlovákiai aktuálpolitikai helyzetre.
A kelet-szlovákiai Kassán szombaton a Thália Színházban közösen ünnepeltek a magyar szervezetek. A műsor a Himnusz eléneklésével kezdődött, majd a résztvevők színházi előadást láthattak a szabadságharc korából: Pruzsinszky Sándor Marczibányi-ház című művét. Érsekújváron vasárnap a 40. Czuczor Gergely Irodalmi és Kulturális Napok keretében, míg Révkomáromban Jókai Mór és Klapka György szobránál emlékeztek meg 1848/49 évfordulójáról. Losoncon az ünnepi műsor a hagyományosan megrendezett Kármán Napok keretében zajlott le. A résztvevők megkoszorúzták a helyi Kármán emlékművet, s a Vigadó nagytermében egy műsort is megnézhettek. A csehországi magyarok Prágában a Kisoldali téren az egykori jezsuita kolostor épületének falán elhelyezett II. Rákóczi Ferenc-emléktáblánál emlékeztek meg a márciusi forradalomról. Az ünnepség a Himnusz eléneklésével zárult.
Gyurcsány a szólás felelősségéről
A szólás szabadságának együtt kell járnia a szólás felelősségével és a szólás méltóságának megőrzésével - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Szabad Sajtó-díjak átadásán vasárnap Budapesten; az idén öt díjat osztottak ki. A díjakat idén Zalai István, a Népszabadság újságírója, Andrassew Iván, a Népszava újságírója, Fleck Zoltán jogszociológus, Ágoston Hugó publicista, közíró és a Magyar Televízió Az este című hírmagazinjának szerkesztősége vehette át.
Megköszönték a kuruc.infónak
A Deák téren demonstráló Jobbik szónoka megköszönte a kuruc.info támogatását. A széélsőséges hírportál nevének említését taps és üdvrivalgás követte.
Basescu: a romániai magyarok büszkék lehetnek
A jelenlegi helyzetben, amikor Románia és Magyarország egyazon nagy európai családnak a tagja, a romániai magyarság joggal lehet egyszerre büszke magyarságára és román állampolgárságára - ezt a gondolatot fejtette ki Traian Basescu román államfő március 15. ünnepe alkalmából küldött üzenetében.
Sok tüntető és sok rendőr a Deák téren
A Deák téri Jobbik-kampánynyitó rendezvényen több ezren lehetnek, de a Károly körút felé csoportosuló rendőrsorfal is tekintélyes. Balhé nincs, épp Für Lajos beszél. A tüntetők között sok a szkinhed, s a gárdista.
A Bazilika kordonokkal van körülvéve, itt is rohamrendőrök sorakoznak, bár kevesebben. Egyelőre pár tucat ember gyülekezik. A Szent István tér a Duna felé kordonokkal van elzárva. Az Arany János utca és a Nagymező utca között több tucat rendőrségi csapatszállító kisbuszt, s még több rendőrt látni.