szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz szerint a leghatározottabban fel kell lépni a gyűlöletkeltéssel és a romák ellen elkövetett bűncselekményekkel szemben, de nem lehet egy egész országot rasszistának nevezni - mondta Balog Zoltán, az emberi jogi bizottság fideszes elnöke

Balog Budapesten találkozott Jacques Barrot-val, az Európai Bizottság alelnökével, az unió emberi jogi és biztonsági ügyekben illetékes biztosával. A fideszes politikus a találkozó után azt mondta, a romákkal szemben elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatban Jacques Barrot-val egyetértettek abban, hogy a gyűlöletkeltés és a gyilkosságok megengedhetetlenek, ezeket nem lehet eltűrni egy demokráciában, és minden politikai erőnek össze kell fogni, hogy ezeket megakadályozza.

Balog felidézte: abban is egyetértettek, hogy "nem jó tendencia, ha egy egész országot lerasszistázunk" olyan bűncselekmények kapcsán, amelyekben a tettesek személye még nem derült ki. "Lépjünk fel a leghatározottabban mindenfajta gyűlöletkeltéssel, a kisebbségek megalázásával szemben és a velük kapcsolatos erőszakos bűncselekményekkel szemben, másrészt pedig őrizzük meg a józanságunkat, várjuk meg, hogy a rendőrség eredményeket produkáljon, és olyan esetekben, ahol nem egyértelmű a rasszista indíték, vagy kiderült, hogy nem is az volt, akkor ott ne próbáljunk meg hangulatot kelteni, mert az senkinek nem jó" - hangsúlyozta Balog.

Mint mondta, elsősorban a rendőrség feladata, hogy tetteseket prezentáljon ezekben az ügyekben.
 
A fideszes politikus szerint Jacques Barrot-val beszéltek arról is, hogy Magyarországon súlyos problémák vannak a roma pénzek felhasználásával, mert csak a támogatások 10 százaléka érkezik meg a címzettekhez. A Fidesz politikusa nem beszélt arról, hogy honnan veszi a letaglózó arányt.

A találkozón, amelyen részt vett Szájer József és Gál Kinga fideszes EP-képviselő is, a magyarországi emberi jogi helyzetet tekintették át. Balog szerint Magyarországon a 2006 őszén tapasztalt rendőri brutalitás óta egy rossz tendencia indult el. - Úgy gondoljuk, hogy a rendőrség munkáját "mindenféle politikai tehertétel" akadályozza, az emberi jogi elvárásokat a rendőrség nem tudja betartani, részben pont egyfajta "politikai háttérutasítás miatt - fogalmazott Balog.

Utalt arra, hogy a gyülekezési törvényt adott esetben aggályosan korlátozzák, indokolatlanul betiltanak demonstrációkat, más esetben pedig túlságosan lazán kezelik, például a Budai Várban történt gyűlöletkeltő demonstráció esetében.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Súlyosbították a szigetvári cigányverők büntetését

Etnikai csoport tagja elleni erőszak elkövetésében találta bűnösnek és jogerősen szabadságvesztésre ítélte a Baranya Megyei Bíróság azt az öt fiatalt, akiket a Pécsi Városi Bíróság első fokon még garázdaságért marasztalt el két roma nő tavaly januári, szigetvári megtámadása miatt.

MTI Itthon

Százan dolgoznak a cigányok elleni merényletek nyomozásán

Harminc fővel megemelik a romák elleni fegyveres és Molotov-koktélos támadásokat vizsgáló nyomozó csoport létszámát, így már száz szakember próbálja felderíteni az öt ember életét követelő gyilkosságok elkövetőit - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság bűnügyi főigazgatója.