Karácsony Gergely: Június 28-án megrendezzük a szabadságünnepet, és pont
A főpolgármester szerint a rendőrség egy nem létező gyűlésről hozott tiltó határozatot.
hvg.hu
„Ezzel az erővel az unikornisok sétáltatását is betilthatták volna” – így kommentálta Karácsony Gergely azt, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság tiltó határozatot adott ki rendezvényükről, a Budapest Büszkeség Menetéről.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság egy nem létező gyűlésről hozott tiltó határozatot, ezzel az erővel az unikornisok sétáltatását is betilthatta volna. Mivel a Fővárosi Önkormányzat nem tett a…
„Mivel a Fővárosi Önkormányzat nem tett a gyülekezési törvény szerinti bejelentést, így aztán a tiltó határozatnak sincs relevanciája. A Fővárosi Önkormányzat június 28-án, a magyar szabadság napján, megrendezi a Budapest Büszkeség szabadságünnepet, mint önkormányzati rendezvényt. És pont” – írta a főpolgármester.
A rendőrség szerint fellebbezésnek nincs helye, Karácsony Gergely szerint értelmezhetetlen a határozat.
Ahogyan korábban írtuk, a főváros önkormányzati rendezvényként, a Szivárvány Misszióval közösen szeretné megrendezni az eseményt. Bár a bejelentésről szóló videó címében Karácsony is Pride-ként hivatkozott a rendezvényre, de rendőrségnek küldött levelében már azt írta, ez „nem Pride”. Hozzátette, az esemény „célja pusztán az, hogy a nemzet fővárosa szabad”, azon „sem kamionok, sem táncosok nem lesznek, a szexualitás semmilyen formában nem fog megjelenni.”.
Karácsony Gergely azt mondta, felélesztik azt a hagyományt, hogy szabadságünnepet tart a város. A korábbiakat a szovjet csapatok kivonulására emlékezve tartották, az idei neve Budapesti Büszkeség lesz.
A tiltó határozat ellen fellebbezni nem lehet, de három napon belül az önkormányzatnak lehetősége van megtámadni a döntést a Kúrián. Arra a kérdésünkre, hogy ezt megteszik-e, a Főpolgármesteri HIvatalból azt a választ kaptuk, nincs mit hozzátenniük Karácsony Gergely Facebook-posztjához.
Vagyis, jelenleg még nem tudni, milyen jogi státusza lesz a június 28-ra tervezett eseménynek, ami minden jel szerint a Pride, de jogilag Karácsony ragaszkodik hozzá, hogy nem az. Előbbi szemponttal érvelt tiltó határozatában a rendőrség is, a rendezés részleteiről szóló főjegyzői levelet így nyilvános gyűlés bejelentéseként értelmezték.
Ha tehát a főváros kúriai felülvizsgálat nélkül tartja meg az eseményt, az jelen állás szerint tiltott gyűlésnek minősül, az azon való megjelenés szabálysértésnek minősül. Ha azonban Karácsonyék a Kúriára mennek, érvelhetnek azzal, hogy a Budapest Büszkeség Menete nem egy „közügyben való véleménynyilvánítás céljából tartott nyilvános összejövetel”, hanem zenés, táncos rendezvény. Utóbbi érvet erősíti, hogy korábban maga Orbán Viktor mondta ki, hogy „a Pride nem egy véleménynyilvánítás szabadságát demonstráló összejövetel, hanem ahogy a nevében is benne van: egy parádé”.
Egy jogi kiskaput kihasználva bízhat a főváros abban, hogy rendőrségi engedély nélkül is megrendezhetik szabályosan a Pride-ot. Meglehet, egy Orbán-nyilatkozat is segítheti az önkormányzatot. A lapunk által megkérdezett ügyvéd szerint azonban nem egyértelmű a jogi helyzet. A rendőrség máris világossá tette a HVG-nek: nem kerülhető meg a szokásos bejelentési eljárás.
A klímaváltozás elpusztította a Pannonhalmi Bencés Főapátság egyik jelképét, a több mint százéves fenyőket, most pedig 200 ezer kötetnyi könyvet kell fertőtleníteni a könyvtárában elszaporodott kártevő miatt.