Pénteken demonstrálnak és petíció átadására készülnek a HUN-REN dolgozói
Közös főigazgatói kiállás nem lesz, de a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének kezdeményezésére a HUN-REN kutatói demonstrálni fognak a kutatóhálózat szétszedése ellen. FRISSÍTETT
Teljes egyetértés mutatkozott abban, hogy a kutatók elutasítják a HUN-REN tervezett szétdarabolását, ami során a négy bölcsész-, és társadalomtudományi kutatóközpont, mintegy 1200 fővel átkerülne az ELTE-hez – ez derült ki a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (TDDSZ) a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpontjában csütörtök kora délután véget ért dolgozói fórumán. Vita csak abban volt, hogy a tiltakozás milyen formáit válasszák. Végül abban egyeztek meg, hogy első lépésként pénteken, a HUN-REN Alkotmány utcai székháza előtt demonstrációt tartanak, és átadják a tiltakozó petíciójukat, melyet a HUN-REN vezetésének, és Hankó Balázs miniszternek címeznek.
Tiltakozunk a Magyar Tudományos Akadémiától 2019-ben elszakított intézethálózat egységének megszüntetése miatt.
Tiltakozunk a tervezett intézkedések átgondolatlansága, a tulajdonjogi viszonyok tisztázatlansága, az átszervezést megalapozó koncepció és hatásvizsgálat, a kellő jogi háttér hiánya miatt.
Tiltakozunk az egykori MTA-kutatóintézetek kutatói, dolgozói létbizonytalanságának fenntartása miatt, amit a korábban ígért kormányzati intézkedések elmaradása okoz.
Tiltakozunk az érdekelt felekkel való nyílt párbeszéd elmaradása miatt.
Aggodalmunkat fejezzük ki amiatt, hogy az Akadémia és az MTA egykori kutatóhálózatának szétverése a magyarországi tudományos élet és a kutatás színvonalának jelentős visszaeséséhez vezet, és a legkiválóbb kutatók az ország elhagyására kényszerülnek.
Még kérdés, hogy az intézetek által használt akadémiai ingatlanegyüttes is átkerül-e.
Nem véletlen a helyszín- és időpontválasztás, mert holnap délután négy órakor fog összeülni a HUN-REN irányító testülete, mely a végső szót kimondja a Bölcsészettudományi, Nyelvtudományi, Társadalomtudományi, valamint Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont elszakításáról.
A 9 tagú testület ma már 8 főre apadt, Hunyady Lászlónak távoznia kellett, mert közben szabálymódosítás következtében intézetigazgatók nem lehetnek tagja a grémiumnak, márpedig ő az Enzimológiai Intézet vezetője. Jakab Roland, az Ericsson Magyarország ügyvezető igazgatója pedig nem szavazhat, mert ilyen ügyekben csak a tudósok dönthetnek. A testület összeállításában az MTA-nak is volt szava, és néhányan ellene vannak a tervnek. A grémium nemcsak az ELTE ajánlatáról tárgyal, hanem Freund Tamás MTA-elnök felvetéséről is, hogy, ha mindenképpen szét akarják darabolni a kutatóhálózatot, akkor adják vissza a humán intézeteket az Akadémiának.
Forrásaink szerint azonban nagy a valószínűsége, hogy az irányító testület tagja nem mernek szembe menni a kormány elvárásaival, azaz hozzájárulnak az intézetek ELTE-nek való átadásához. Annál is inkább, mert főleg természettudósokból állnak. Ők pedig több forrásra számíthatnak, ha a négy humán kutatóközpontot elcsatolják tőlük.
Freund Tamás, az MTA elnöke bejelentette, hogy a kutatóközpontok vezetőinek kérésére az Akadémia kész átvenni a HUN-REN-ről leválasztani kívánt bölcsészet- és társadalomtudományi kutatóközpontokat.
Ezt a döntést vetíti előre, hogy az előzetes tervekkel szemben a kutatóközpontok, és a kutatóintézetek főigazgatói mégsem állnak ki közösen a terv ellen. A TDDSZ fórumán elhangzott, hogy elsőként Lévai Péter fizikus, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont főigazgatója jelezte, hogy nem kíván csatlakozni a tiltakozáshoz. A HVG kérdésére nem kívánta indokolni a lépését, mondván, ezek belső ügyek, melyek nem tartoznak lapunkra. „Ekkor még azt gondoltuk, hogy így is érdemes kiállni, de időközben egyre többen bizonytalanodtak el” – mondta a fórumon az az egyik intézetvezető.
Hétfőn lesz az ügy következő fordulója, ekkor dönt ugyanis az ELTE szenátusa a kutatóközpontok átvételéről. Ám ez csak formalitás, mert ilyen jellegű, és költségvonzatú döntést csak a fenntartó hozhat. Ám a szenátus ellenében nehéz volna az intézeteket átadni az egyetemnek. Forrásaink szerint azonban nincs nagy valószínűsége, hogy a szenátus ellenállást mutat majd.
Amikor kiderül, hogy egy egyházi személy kiskorúakkal szemben szeméremsértő módon viselkedett, a botrányokat rendszerint nagy médiazaj kíséri, és ma már a gyanúba kerültek felfüggesztése is rutinszerűen megtörténik, de az egyházi és világi eljárások eredményét többnyire lehetetlen kideríteni.
A világ egyik legismertebb séfjét is fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.