szerző:
OS
Tetszett a cikk?

Tegnap a fővárosi közgyűlés gyanús gyorsasággal szüntette meg a csepeli Tamariska-domb természeti terület védettségét. A döntés nyilvánvalóan jogsértő, és sajnos nagyon hasonlít a belváros értékeit lerombolással fenyegető, hírhedt Bécsi utcai Zeppelin-plázánál alkalmazott eljáráshoz - állítja szombati közleményében az LMP.

Németh Szilárd, Csepel polgármestere a 2011. október 21-i  fővárosi közgyűlésen osztotta ki határozati javaslatát az 5,2 hektáros Tamariska-domb védettségének feloldásáról, amit a testület fideszes többsége el is fogadott. Ezzel kétségessé vált az egyedülálló terület megmaradása. Az LMP szerint a döntés ellentétes a természetvédelmi törvénnyel, hiszen a védettség csak akkor lehetne feloldható, ha annak fenntartását természetvédelmi szempontok a továbbiakban nem indokolják, és lefolytatták az ehhez szükséges eljárást. Ezzel szemben a Duna-Ipoly Nemzeti Park nem értett egyet a védettség feloldásával, és a jogszabályok betartatására felesküdött képviselő tudatában volt az esetleges jogsértésnek. Az LMP rendkívül cinikus politikai magatartásnak véli az ilyen döntéseket, és a csepeli ügyben jogorvoslatot kezdeményez.

A Csipak-villa
hvg.hu

A polgármester érvelése szerint - írja közelményében a párt - a terület elhanyagolt állapotát szeretné megszüntetni, ehhez azonban nem lenne szükség a védettség megszüntetésére, annál inkább a domb megfelelő természetvédelmi kezelésre. A helyi védettségű területek kezelése kötelező fővárosi feladat, aminek a főváros "minimálköltségvetéssel" tesz csak eleget a Főkerten keresztül. A feladat ellátását meghatározó - már elkészült - természetvédelmi kezelési tervet évek óta nem fogadta el a közgyűlés. Pedig a főváros megfelelő hasznosítással (tanösvények, rekreációs területek, stb.) még bevételekhez is juthatna a 29 védett természeti értékéből, és erősíthetné turisztikai hírnevét is. Ha Csepel valóban elkötelezett lenne az itt található természeti területek megőrzése mellett, már most is javíthatna a fenntartáson, akár a fővárossal közösen, vagy a kezelést átvéve tőle.
 
A védettség megszüntetésével a terület bármikor beépíthetővé válik, és fennáll a veszélye a terület intenzív fenntartású parkká válásának, a még meglévő természetközeli homokpusztagyep részek átalakításának - hívta fel a figyelmet az LMP. Hozzátették: az eljárás sajnos nagyon hasonlít arra, amikor a fővárosi közgyűlés 2009-ben – Fidesz-MSZP összefogással – azért szüntette meg a Bécsi utca 10. helyi védettségét, hogy az épület lebontásával a Csipak Zeppelin projekt megindulhasson.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!