Riasztási fokozatot a vonatkozó rendelet szerint akkor kell elrendelni a fővárosban, ha három mérőállomáson, egy időben mért légszennyező anyag koncentrációja két egymást követő nap átlagában meghaladja a riasztási küszöbértéket, és a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napon nem várható javulás.
Ha hajnalban elrendeli a főpolgármester a riasztási fokozatot, akkor reggel 6 órától korlátozhatják a gépjárműforgalmat Budapesten. A jogszabályok szerint ez esetben a rendszámtáblán fekete, illetve piros színű hatszögletű környezetvédelmi plakettel ellátott gépjárművek a fővárosban nem közlekedhetnek.

A riasztási fokozat ideje alatt az érintett gépjárművekre vonatkozó korlátozás mindennap reggel 6 órától este 10 óráig tart. Aki mégis ilyen járművel közlekedik, az szabálysértést követ el, és 100 ezer forintig terjedő bírsággal büntethető. Tarlós István főpolgármester a közleményben arra kérte a lakosságot, figyeljék a reggeli híradásokat, hogy a hatósági rendelkezés betartása minél kisebb problémát jelentsen.
A Svábhegyi Gyógyintézetben megnőtt a légzőszervi beteg gyermekek száma
A Svábhegyi Gyógyintézetben a szokásos betegforgalom erőteljes növekedését tapasztalták a héten, a következő napokban akár a napi betegszám duplázódására is fel vannak készülve. Az intézet kiemelte, hogy a szmog az allergiás és az asztmás gyerekeknek okozza a legnagyobb gondot, de nemcsak a légzőszervi betegeknek jelent problémát a mostani helyzet. Ugyanis a régi betegek mellett egyre több olyan gyereknél jelentkeznek allergiás és asztmás tünetek, akiknek korábban soha nem voltak légzőszervi problémáik.
A Svábhegyi Gyógyintézetnél arra figyelmezteti a szülőket, hogy mielőbb forduljanak szakorvoshoz azokkal a gyerekekkel, akiknél eddig nem jelentkeztek allergiás problémák, ám a szmog hatására megjelentek a jellemző tünetek. A betegség korai felismerése révén ugyanis megelőzhető az allergia súlyosbodása, illetve a kapcsolódó betegségek, így az asztma kialakulása – tették hozzá.
A szálló por (PM10) magas koncentrációja miatt 7 városban veszélyesnek, 14 településen pedig egészségtelennek minősítette a levegőt csütörtökön az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI).
Páldy Anna, az OKI megbízott főigazgató-helyettese szerdán azt mondta: a szálló por a tüdőben felszívódva gyulladást okoz, ennek hatására romolhat a krónikus légzőszervi betegségekben szenvedők állapota, az asztmások jobban köhöghetnek, fulladhatnak, könnyebben kaphatnak rohamot.