szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mindenki elhajtotta őket a javaslataikkal, ezért egyszerűbb volt saját pártot alapítani, ami ráadásul nevében hordozza a jelenlegi politikai felhozatallal elégedetlenek mantráját: 'egyik sem'. Az alapító szerint bulipártnak indultak ugyan, de mostanra a kisvállalkozások megsegítését vagy a nyugdíjkorhatár leengedését célzó programjuk is van. Ennek ellenére egyszerű, „fapados” vidéki szervezetnek tartják magukat, és szokatlan módon „háziasszonyosan” spórolnának a kampánytámogatással. A két hete jelölő szervezetként nyilvántartásba vett Egyiksem Párt vezetőjével beszéltünk.

A Nemzeti Választási Bizottság keddig hatvan pártot vett jelölő szervezetként nyilvántartásba, és ötöt utasított el formai okokból. Az új választási szabályok szerint jóval könnyebb lesz elindulni, mint korábban (egyéni jelöltenként ötszáz aláírás szükséges, és egy ember több jelöltet is ajánlhat), ráadásul a jelöltek fejenként egymillió forintot, az országos listát állító pártok pedig akár 600 milliót is kaphatnak a kampány költségeire.

Az eddig nyilvántartásba vett pártok nevei alapján sokan próbálják megszólítani a csalódottakat: az Egyiksem mellett indulna a választáson például az Új Független Párt, a Társadalmi Szerződés Párt, a Társadalmi Béke Párt vagy a Nép Oldali Párt is. „Még 2007 körül történt, Budapest felé autóztam, és a Kossuth Rádióban hallottam, hogy az egyik orosz utódállambeli választáson sok szavazatot kapott az ’egyiksem’ opció. Innen jött az ötlet” – mondta a hvg.hu-nak Békési Béla, a Megoldás: EGYIKSEM! Civilkontroll párt (rövidítve: Egyiksem) párt főtitkára. A szervezetet hétfőn, második nekifutásra vette nyilvántartásba a Nemzeti Választási Bizottság (NVB), így a Balatonlellén bejegyzett párt ott lehet az áprilisi 6-i parlamenti választáson.

Persze a rádióban hallott ötlet önmagában még nem volt motiváció a hazai lekoppintásához: a pártalapítási szándékot az is megalapozta, hogy a főállásban ingatlanközvetítéssel foglalkozó Békési elmondása szerint akkor már évek óta hiába fordult a legkülönfélébb javaslatokkal az erre felkent, hivatásos politikusokhoz, állami szervekhez. „Például a lakásügyi államtitkárság megszüntetésével megoldatlanná vált az ingatlanos szakma felügyelete, hiába próbáltuk érvényesíteni az érdekeinket, sokszor falakba ütköztünk. Egyértelmű volt, hogy mindenhez politikai közbenjárás kell, hát akkor alapítottunk egy pártot” – magyarázta a főtitkár, akinek saját megfogalmazása szerint „nem megy a könyöklés”.

Békési Béla még 2009-ben, a parlamenten kívüli pártok konferenciáján.
MTI / Honéczy Barnabás

Így inkább belefogott a „saját játékszabályok” szerinti párt beindításába, ami nem volt zökkenőmentes. Többszöri nekifutás után a pártot 2009-ben vették nyilvántartásba, az elején többek közt az is gátolta kissé a szerveződést, hogy az alapító családja sem örült az ötletnek. „A politika elég disznó dolog, ezért nem nagyon szerették volna, ha bevállalom” – jegyezte meg. A mostani választási indulásnál már csak az az apró baki jött közbe, hogy Békési nem a törvényben előírt nyomtatványon nyújtotta be a jelölő szervezetként való nyilvántartásba vételi kérelmet, hanem e-mailben. Szerinte így volt logikus, ha már pixelre pontosan kérték a logó beküldését. A választási bizottság a szabálytalan bejelentkezést elsőre visszadobta, de mivel pótolták a hiányosságot, már nincs akadálya az indulásnak.

Váltóval vágnák át a körbetartozási láncot

„Bulipártnak indult, de aztán kezdett komollyá, felelősségteljessé válni a dolog. Mostanra pedig van akkora lendület benne, hogy simán odaállunk bármelyik, választásokon induló párt mellé” – jelentette ki Békési, aki a tagságról csak annyit árult el, hogy nagyjából ötvenen vannak, de rengeteg a szimpatizánsuk. Ezek először a roppant széles ismeretségi köréből rekrutálódtak, miután híre ment a kezdeményezésnek, még ha azért volt olyan is, aki elsőre komolytalannak tartotta az Egyiksemet. „Amíg nem látták a programunkat” – jegyzi meg a főtitkár.

Miért rúghatnak labdába a protest pártok?

Nemrég írtunk arról, hogy sokan vannak Senki Földjén, ahová azokat soroltuk, akik szeretnének voksolni, de a jelenlegi parlamenti pártoktól besokalltak. A nyilatkozó szakemberek szerint rájuk számíthatnak a kis pártok, amelyek így akár meglepetést is okozhatnak – olvassa el erről szóló cikkünket:


"Inkább rajzolok egy p....t a szavazólapra"

Belenéztünk a honlapjukon megtalálható programba, amely szerint az Egyiksem nemcsak a rezsit, hanem a közterheket is csökkentené, és alapvető céljuk hadat üzenni a gazdaságot lebénító vállalati körbetartozásnak. Utóbbit úgy oldanák meg, hogy pénzügyi támogatásként nem pénz, hanem állami adósságkezelő utalvánnyal megszakítanák a leginkább kisvállalkozásokat ellehetetlenítő tartozásláncot. „A kisvállalkozások a legnagyobb munkaadók, de ha neki nem fizetnek, illetve, ha már tartozása gyarapodott fel, akkor onnantól már ezért nem kap újabb munkákat, így nem tudja kitermelni a rendeződéshez szükséges pénzt. A környezetemben rengetegen kerültek így bajba, és most meg vannak lőve. Márpedig a mondás szerint, ha egy tehén nem eszik, az nem tud tejelni” – magyarázta Békési, aki az egyéni vállalkozókat is jobban megbecsülné. „Azokat, akik mindenüket ebbe teszik bele, nem trükköznek egy céggel, amiből továbblibbennek, eltűnnek egy másikban, ha úgy alakul” – magyarázta.

Programjuk egy másik fontos pontja a nyugdíjkorhatár visszaállítása, de azt hiába kérdeztük, mégis hol húznák meg az életkori határt. „Addig emelik a korhatárt, hogy az emberek már meg sem érik. Meg lehet nézni a 60 éves embereket, mennyire le vannak harcolva” – mondta. Kérdésünkre, hogy az amúgy is ingatag nyugdíjrendszer hogyan tudna eltartani még több nyugdíjast, azt válaszolta: erre is lehet forrást találni, ha már annyi más hiábavalóságra szivárog el pénz, ehhez jönne még az öngondoskodó hozzáállás megvalósítása”.

Beérik egy szűk frakcióval

A párt lógója

„Nem gyúrunk arra, hogy berobbanjunk, tisztában vagyunk azzal, hogy nem tudunk, és nem is akarunk rögtön országos párt lenni” – mondta Békési Béla, aki ennek némiképpen ellentmondóan biztos abban, hogy lesz jelöltjük a 2014-ben felálló parlamentbe. „Bármi előfordulhat, de már egy szűk frakcióval is beérnénk” – mondta Békési, rögtön hozzátéve, hogy reméli, nem tűnik ettől nagyképűnek. „Igaz, nekünk nincsenek ismert neveink, és eleve rengeteg meló most országos listát állítani” – jegyezte meg az ingatlanos-pártalapító, aki ezért most, a jelöltállítást megelőző időszakban egész nap a számítógép előtt ül és szervez.

Ebben segítséget jelent, hogy pár napja összetrombitált több parlamenten kívüli pártot, és országos találkozót tartottak Budapesten. „Pár éve már próbálkoztam ezzel, de olyan lett a végeredmény, mint egy Kusturica-film. Most viszont 20-30 nagyon normális csapat jött el, és közülük többel együtt fogunk tudni működni. Ahol van jó jelöltjük, nekünk meg nincs, ott számítunk rájuk, csak még sok információt össze kell gyűjtenünk, hogy valóban támadhatatlan embereket indítsunk” – mondta.

„Le van osztva az ország, ezt mindenki tapasztalhatja, így azok fognak ránk szavazni, akik a másik oldalra semmiképp nem voksolnának, de az akaratukat mégis ki akarják fejezni. Vagyis mint egy fricska” – mondta az Egyiksem főtitkára, aki ugyanakkor csak részben épít az ilyen protest szavazatokra. Szerinte eljutottak oda, hogy az önálló irányvonaluk, a programjuk megvan, bár elismeri, hogy az ezt segítő holdudvaruk a megfelelő szakemberekből még nem alakult ki. „Vagy elkötelezettek, vagy nagyon sokba kerülne az alkalmazásuk” – vélte.

Helyben megoldani, amit lehet

Márpedig nekik se pártvagyonuk, se párszékházuk nincs, a szervezet egyelőre Békési balatonlellei családi házának címén van bejegyezve. Kérdésünkre határozottan tagadta, hogy a jelölteknek és az országos listát állító pártoknak járó kampánytámogatásért indulnának. Mint mondta, a pénzzel ugyan sok mindent meg tudnának oldani, de egyelőre úgy veszik, hogy „az nincs is”. „Ha tudunk országos listát állítani, akkor sem fogjuk elszórni ezt a pénzt, mint egy háziasszony, aki tudja, hogy számíthat egy összegre, mégis takarékoskodik” – hoz hasonlatot.

„Ilyen szempontból mondhatjuk, hogy fapados vidéki párt vagyunk. Nincsenek illúzióink, az országgyűlési választásokat inkább úgy vesszük, mint főpróbát a helyi választásokhoz, addigra akarunk igazán összerázódni” – mondta a főtitkár. Az egyik fő célkitűzésük ugyanis az lenne – és a nevük is ezt tükrözi –, hogy a helyi civil kontroll erősödjön. „Vallom, hogy helyben minden sok minden megoldható lenne, ezért az önkormányzatiságnak sokkal nagyobb hangsúlyt kell kapnia – tette hozzá Békési, de egyelőre nem beszélt arról, milyen helyi pozícióért szállna ringbe az októberi választásokon. De mint megjegyezte, ez nem is fontos, mert „ez nem róla szól”.

Kicsik a startvonalnál
A Nemzeti Választási Bizottság keddig hatvan pártot vett jelölő szervezetként nyilvántartásba, ötöt utasított el formai okokból. Az új választási szabályok szerint jóval könnyebb lesz elindulni, mint korábban (egyéni jelöltenként ötszáz aláírás szükséges, és egy ember több jelöltet is ajánlhat), ráadásul a jelöltek fejenként egymillió forintot, az országos listát állító pártok pedig akár 600 milliót is kaphatnak a kampány költségeire. Az eddig nyilvántartásba vett pártok nevei alapján sokan próbálják megszólítani a csalódottakat: az Egyiksem mellett indulna a választáson például az Új Független Párt, a Társadalmi Szerződés Párt, a Társadalmi Béke Párt vagy a Nép Oldali Párt is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!