szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több terv is az asztalon van az új, Törökországból érkező gázvezetékkel kapcsolatban, a törökök pedig nyitottan állnak a kérdéshez, de még nem döntöttek. Orbán finomított az illiberális demokráciával kapcsolatos megjegyzésén, de szerinte abban kell lemásolni a törököket, hogy hogyan állnak a családokhoz.

A magyar és a török kormány képviselői hat egyezményt írtak alá Ahmet Davutoglu török miniszterelnök budapesti látogatásakor: egy szándéknyilatkozatot a budapesti Gül Baba türbéje és a környezete rekonstrukciójával kapcsolatban; egy szociális biztonsági egyezményt; egy egyetértési nyilatkozatot a nukleáris energia békés felhasználásáról az oktatásban és a kutatás-fejlesztésben; egy fogyasztóvédelmi együttműködési megállapodást; egy testvérvárosi együttműködési megállapodást Ankara és Budapest között; és egy együttműködési megállapodást a Fővárosi Vízművek és a török katasztrófavédelem között.

Orbán Viktor az egyezmények aláírása után azt mondta, a törökökkel beszélnek a leghosszabban a történelemről. "Ilyenkor minden legendát felidézünk, azt a gondolatot, hogy a nagy Attila unokái vagyunk, hogy hősiesen harcoltunk egymás ellen, hogy Rákóczi és Kossuth végül Törökországban találtak menedéket", de végül a jelenben mind a két ország szuverén és büszke államként létezik.

Szűnjön meg a Kelet és Nyugat ellentéte

"Nem szeretnénk, ha Eurázsiában a jövőben nőne a feszültség" – mondta Orbán, aki hozzátette, szeretnék, ha végre megszűnne a Kelet és Nyugat közti különbségtétel, és egy olyan nagy együttműködést szeretnének, amiben Európa és Ázsia is megtalálja a helyét.

Túry Gergely

Erdogan török köztársasági elnök legutóbb kikötötte, hogy a török-magyar kereskedelem érje el az 5 milliárd dolláros áruforgalmat, ez Orbán elmondása szerint jól halad, 2014-ben 2 milliárd dollárral rekordot döntött a törökországi magyar export, de ezt tovább fogják növelni.

Orbán bejelentette, hogy az Eximbank képviseletet nyit Isztambulban, illetve egy 50 millió dolláros befektetési alapot nyitottak 25-25 millió dollárral, és megfogadták, hogy segítik egymást a harmadik piacokon való együttműködésben – ez eddig közös olajkitermelésekben valósult meg Oroszországban és a Fekete-tengernél.

Orbán azt mondta, a törökök a legkedvezőbb vízumelbírálást fogják kapni Magyarországon, Budapest és Isztambul kísérleti vízügyi programot indít, és ő  elfogadta török kollégája meghívását és egy éven belül Törökországba látogat.

"Attila unokái vagyunk mind"

Ahmet Davutoglu azt mondta, különleges a kapcsolat Magyarország és Törökország között, "Attila unokái vagyunk mind", a törökök ugyanis a hun államra mint egyik ősükre tekintenek. "Nem szeretnénk, ha ilyen kényszerre kerülne sor a jövőben, de mindig nyitva állnak a kapuink a magyarok előtt" – mondta arra utalva, hogy Kossuth és Rákóczi is Törökországba menekült élete végére.

A török miniszterelnök azt mondta, Magyarország bizonyos értelemben közelebbi partnere Törökországnak, mint egyes szomszédaik, a tárgyalás nagyon sikeres volt, és mivel a két ország hasonló álláspontot képvisel a NATO-ban és az EU-val kapcsolatban is, ezért stabil a magyar-török kapcsolat.

A török miniszterelnök szólt a Magyarországon átmenő tranzitforgalomról, és felvetette, hogy a Dunát is ki lehetne használni, illetve Magyarországot és Törökországot is össze lehetne kötni úgy, mint ahogy a Boszporusz alatt átvezettek egy alagutat, amely Isztambul két felét köti össze. Davutoglu azt is megköszönte, hogy Magyarország kiáll a török uniós csatlakozás mellett. "Attila unokái vagyunk, és Európa furcsállva nézi a hunokat most is" – tette hozzá, majd egyetértett Orbánnal a kelet és nyugat közti ellentétek lebontásában.

Napirenden a "Török áramlat"

Kérdésre válaszolva Orbán azt mondta, az "elmúlt hat-hét évben minden rossz volt" az energetikában, mert elmondása szerint az EU miatt nem valósult meg sem a Nabucco, sem a Déli Áramlat.

Ha az oroszok betartják azt, amit most mondanak, és nem szállítanak több gázt Ukrajnán keresztül, akkor Magyarország nehéz helyzetbe kerül, mert Horvátország és Románia sem szállít, ezért össze kell dolgozni a törökökkel, ahonnan ki kell találni, hogyan szállítják el a gázt Európába – magyarázta Orbán. Mint mondta, több terv is van az asztalon, de Magyarország azon dolgozik, hogy Törökországból Szerbián keresztül érkezhessen a gáz, így 2019-2020 után is tudjuk biztosítani a gázellátást.

Túry Gergely

Az energetikai együttműködéssel kapcsolatban Orbán azt is elmondta, Törökország most építi fel az atomiparát, Magyarországnak viszont már nagy múltú van, ezért most a technológiai fejlesztésben és a szakemberképzésben is segítjük a törököket – Magyarország egyfajta szakemberképző központ lesz.

Davutoglu azt mondta, Irak, Irán és Oroszország felől is érkezik gáz Törökországba, a Déli Áramlat alternatíváját viszont még fontolgatják. Ez azt jelentené, hogy továbbvezetnék az Oroszországból érkező gázt Közép-Európa felé, de ezt még felül kell vizsgálni, viszont nyitottan állnak a kezdeményezéshez.

Ezt kell eltanulni a törököktől

A török illiberális demokráciát firtató kérdésre Orbán azt mondta, más országok példájának követésével óvatosan kell bánni, mert a sikeres Törökországhoz törökökre van szükség, de ennek ellenére mindenkinek tanulmányoznia kell azt a kérdést, hogy miért van az, hogy az EU, ami korábban sikeres volt, már nem az, de Törökország, Szingapúr, Oroszország vagy Kína, ami nem az EU eszméit követi, sikeresek lettek.

Orbán azt mondta, Törökország a legfiatalabb ország, ami azt jelenti, hogy több gyerek születik, mint bárhol az EU-ban, ez pedig azt mutatja, hogy a család értéke nagyon fontos. "A török tanulság ezért az, hogy a családokat támogatni kell, a családok értékét meg kell őrizni és a családokra kell építeni" – mondta Orbán.

Davutoglu a szíriai helyzetről azt mondta, senki nem fenyegetheti meg Törökországot, meg fogják védeni magukat, és erre nem fognak engedélyt kérni. Amikor hadműveletet indítottak Szíriába, akkor ezt bejelentették, de nem kértek sem engedélyt sem támogatást senkitől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!