Nem jó, hogy egyes szabálysértési eljárásokban nem dönthet úgy a bíró, hogy közérdekű munkát szab ki szankciónak, hanem csak elzárásra vagy pénzbírságra ítélhet bizonyos elkövetőket, áll az alapvető jogok biztosának, Székely Lászlónak a jelentésében. Bizonyos sérülékeny csoportok (fogyatékossággal élő személyek, tizenkettedik hetet betöltött várandós nők, illetve a 14 és 16 év közötti gyermekek) esetében ugyanis szabálysértés elkövetésekor a közérdekű munkavégzést automatikusan kizárja a szabályozás. Ez nem jó, főleg úgy nem, hogy büntetőeljárásban, vagyis súlyosabb vétségeknél ez a lehetőség megvan.
A pénzbírság számos esetben lehetetlen helyzetbe hoz családokat, a fiatalkorúak elzárása pedig a legvégső esetben alkalmazandó, szögezi le a biztos. A jogszabály épp jogvédelemre hivatkozva zárja a ki a munkavégzés alól az érintetteket, mert úgy véli, megfelelő, a sérülékeny csoportok által is végezhető közérdekű munka nehezen lehetne biztosítható.
A gyerekek tankötelezettsége és sérülékenysége miatt legitim lehet, hogy a pénzbírság és az helyszíni bírság egyértelmű korlátozottsága miatt az elzárás marad az egyetlen lehetőség, holott a közérdekű önkéntes munka alsó határa ma 10 év. Ki kéne dolgoznia a BM-nek egy olyan alternatív szankcionálási lehetőséget, amely ad tényleges választási lehetőséget az igazságszolgáltatásnak. Az emberi erőforrások miniszterét arra kérte a biztos, hogy mindehhez biztosítson szakmai segítséget, a nemzetgazdasági minisztert pedig arra, hogy vizsgálja meg, hogyan lehetne bővíteni a fogyatékossággal élő személyek számára alkalmas közérdekű munkavégzési lehetőségeket.