A magyarok védelmét szolgálja a Stop Soros törvény és a betelepítést megtiltó alkotmánymódosítás, ezért a kormány kiáll mellettük, mondta el Hollik István kormányszóvivő. A kormány készen áll a perre, amit az Európai bizottság indított el, jelentette ki. Az emberek nem kérnek a bevándorlásból, és meg akarják védeni a keresztény kultúrát.
A "Stop Soros" és az alkotmánymódosítás éppen ezt a célt szolgálja – folytatta –, hiszen büntethetővé teszi az illegális migráció szervezését és finanszírozását, és alkotmányos szinten megtiltja bevándorlók tömeges betelepítését. Ezért szerinte nem csoda, hogy "a bevándorláspártiak itthon és Brüsszelben is kezdetektől fogva támadják ezeket az intézkedéseket".
A Kormányzati Tájékoztatási Központ reakciójában pedig fogalmazott: a távozó brüsszeli Bizottság még elvégzi a piszkos munkát a bevándorláspárti erőknek.
„Visszautasítjuk a menedékkérők ellátásáról szóló hazugságokat, a tranzitzónákban tartózkodók ellátása a jogszabályoknak megfelelően történik, a menekültügyi kérelmet benyújtók egészen a menekültügyi eljárás végéig jogosultak ellátásra. Egyúttal bízunk abban, hogy a novemberben megalakuló új Európai Bizottság elődjével szemben nem politikai nyomásgyakorlásra használja fel a jogi eljárásokat és nem a bevándorlás megszervezésén, hanem megállításán fog dolgozni” – írták.
Helsinki és Amnesty: üdvözlik
Szögesen ellentétesen látja az ügyet a Magyar Helsinki Bizottság, amely üdvözli a kötelezettségszegési eljárást a tranzitzónás éheztetés és a Stop Soros-féle bírósági eljárás miatt. "Az uniós lépések végre esélyt kínálnak tisztességes eljárásra a kínzásáldozat, gyermek, nagybeteg, várandós menekülőknek és minden üldözöttnek."
"Az Európai Bizottság az Európai Unió Bíróságához fordult, mert a kormány nem tudta megindokolni, miért kell a menekülőknek segítséget nyújtó civileket börtönnel fenyegetni, illetve olyan elfogadhatatlansági eljárást alkalmazni, amellyel gyakorlatilag mindegyik menedékkérő megfosztanak a tisztességes eljárástól", írja a Helsinki Bizottság.
Pardavi Márta társelnök szerint „A tranzitzónákban fogva tartott emberek éheztetése, a civilek fenyegetése és tisztességes menedékjogi eljárás megszüntetése nem fér össze a jogállammal. Az uniós eljárások rávilágítanak a hazai jogállam gyengéire, mert ezeknek a hazai szabályoknak meg se szabadott volna születniük, s ha mégis megszülettek, itthon kellett volna megsemmisíteni őket. Noha fájlaljuk, hogy ez elmaradt, a mostani uniós döntések orvosolhatják a jogsértő helyzetet. Visszaigazolást nyert kitartó és színvonalas szakmai munkánk. A mi célunk egyértelmű: a hatóságok mindenkivel tisztességes járjanak el, és kapjanak védelmet a védelemre szorulók. Az uniós eljárások végre esélyt kínálnak a kínzásáldozat, gyermek, nagybeteg, várandós ügyfeleinknek, és minden menedéket kérő üldözöttnek.”
Közleményt adott ki az Amnesty International is, mely szerint „az Európai Bizottság nyilvánvalóvá tette, hogy nem tolerálja a magyar kormány aktivistákat és civil szervezeteket megfélemlítő támadásait, és nem fogadja el, hogy az EU egyik tagállamában börtönnel lehet fenyegetni embereket azért, mert nem értenek egyet a kormány idegengyűlölő és embertelen politikájával.”
Vig Dávid, az Amnesty International Magyarország igazgatója szerint „Magyarországon jelenleg börtönnel fenyegetik és lejáratják azokat, akik védelmükbe veszik a kiszolgáltatott embereket, és egy toleránsabb, az emberi jogokat tiszteletben tartó országért dolgoznak. A STOP Sorosnak nincs helye egyetlen magára valamit is adó országban”.
A menedékkérők éheztetéséről az Amnesty azt gondolja, hogy azt a magyar kormány tudatosan alkalmazza, hogy arra kényszerítse a nemzetközi védelemért Magyarországhoz forduló embereket, hogy elhagyják az országot, ezzel pedig véget ér az eljárás az ügyükben.