szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar kormánypártok szerint politikai hisztiről van szó az Isztambuli Egyezmény kapcsán, de az EP-képviselők többsége nem így gondolkozik.

A nők elleni erőszak megállítása érdekében minden tagállamnak ratifikálnia kell az Isztambuli Egyezményt – erre szólították fel a európai parlamenti képviselők az Unió országait. Ez csupán állásfoglalást jelent, nem törvényerejű – közölte az EP sajtószolgálata.

Az EP hét ország parlamentjétől és kormányától kérte a ratifikációt, Magyarország, Bulgária, Csehország, Lettország, Litvánia, Szlovénia és az Egyesült Királyság nem fogadta el ugyanis még az egyezményt. Mint írták,

a képviselők elítélik, hogy egyes tagállamokban támadják az egyezményt és kampányolnak ellene. Szerintük ezekben az országokban az egyezmény ellen folytatott kampányolás az egyezmény tartalmának szándékos félreértelmezésén és valótlanságok állításán alapulnak.

Az állásfoglalást 500 igen szavazattal, 91 ellenszavazattal, 50 tartózkodással fogadták el. Az Euronews azt írta: a fideszes EP-képviselők tartózkodtak. Ebben nagy meglepetés nincs a kormánypárt álláspontját ismerve, Varga Judit igazságügyi miniszter korábban arról beszélt, hogy az „Isztambuli Egyezmény egy politikai hiszti”.

Az Európa Tanács nők elleni erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló egyezményét, azaz rövidebb nevén az Isztambuli Egyezményt 2011-ben fogadták el, az EU pedig 2017 júniusában írta alá. Ez az első ilyen jellegű nemzetközi megállapodás a nők védelmében: az ezt ratifikáló államoknak átfogó, jogilag kötelező érvényű normákat kell követniük "a nemen alapuló erőszak" megelőzésére, az áldozatok védelmére és az elkövetők megbüntetésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!