Ezerhez közelít az igazolt fertőzöttek száma Magyarországon – járványhírek percről percre
Utolsó frissítés:
Erőteljes emelkedést mutat az igazolt esetek száma Magyarországon. Miközben csütörtökre újabb nyolc halálos áldozatot követelt a vírus. A finn kormány szerint a Kínából rendelt maszkok nem annyira alkalmasak a koronavírus elleni küzdelemre. Nyakunkon a húsvét, ám családi ünnepek elmaradása miatt jelentősen megcsappant a kereslet a csokinyuszik és a csokitojások iránt. Járványhírek percről percre.
Most érkezett
Fehéroroszországban nem jött be a vodka a vírusra
Csaknem 400-zal, 1066-ról 1486-ra nőtt a koronavírus-fertőzöttek száma Fehéroroszországban – derül ki a lakosságot a koronavírussal kapcsolatban tájékoztató hivatalos honlap által csütörtökön közzétett adatokból.
A közlemény szerint 1331 embert ápolnak kórházban, többségüknél a betegség enyhe vagy közepesen súlyos lefolyású, 139 ember gyógyult ki eddig a betegségből, 16 azonban belehalt.
Fehéroroszországban körülbelül 49 ezer tesztet végeztek koronavírus-fertőzésre.
Fehéroroszország egy hete még látványosan nem törődött a koronavírussal. Az ország elnöke, Alekszandr Lukasenko például azzal intézte el a problémát, hogy a vodka és a szauna megőrzi az egészséget.
Uladzimir Karanyik fehérorosz egészségügyi miniszter csütörtökön a parlamentben felszólalva azt mondta, hogy a járvány az előrejelzések szerint április végén, május elején tetőzik az országban.
Fehéroroszországban pénzbüntetéssel sújthatják, őrizetbe vehetik, és akár büntetőjogi felelősségre vonhatják az önelkülönítést megsértőket egy csütörtökön közzétett dokumentum alapján, amelyet a kormány kiegészítésként csatolt a kabinet határozatához az önelkülönítés rendszerének bevezetéséről. A szöveg szerint akár 530 dolláros (csaknem 173 ezer forintos) pénzbüntetéssel, sőt szabadságvesztéssel is sújtható a rendelkezés megszegője.
A nap fontosabb hírei eddig:
Percről percre
Bekeményítenek a turisztikai célpontoknál az önkormányzatok, lezárások jönnek
További korlátozásokat vezetnek be a koronavírus-járvány terjedésének lassítása érdekében az önkormányzatok országszerte, így a Balaton-parti városokban is. A Velencei-tó, a Dunakanyar és a Tisza-tó települései is azt kérik, hogy a húsvéti hosszú hétvégén mindenki maradjon otthon.
Használt elektromos autók vásárlásába is beszáll az állam Hollandiában
Egy ilyen lehetőségnek itthon is sokan örülnének.
Úgy megviselheti az egészségügyi dolgozókat a járvány, mint a háború a frontkatonákat
A tömeges halálozások látványa, a túlhajszoltság, a fertőzéstől való szorongás mellett az is súlyosan megviselheti az orvosokat, ápolókat és a többieket, ha a felszerelések hiánya miatt emberek életéről kell dönteniük.
Újabb részletek derültek ki a kormány által kitalált bérpótlékról
A szakszervezetek aggódva figyelik, mire lesz elég a gazdaságvédelmi akcióterv. Mészáros Melinda, a Liga elnöke a hvg.hu-nak azt mondta, az irány jó, de további válságkezelési intézkedések kellenek. Finomítanának a bérkiegészítésen, és az álláskeresési járadék összegét, illetve folyósítási idejét is növelnék.
Hiába a rendkívüli helyzet, 12 óránál hosszabban még most sem lehet dolgozni
Fő szabály szerint a munkavállaló munkaideje legfeljebb napi 8 óra lehet, de munkaidőkeretben ettől el lehet térni, és a koronavírus gazdasági hatásának enyhítését célzó kormányrendelet is számos lehetőséget nyújt. Mindent viszont most sem szabad.
Kevesebb új fertőzött Spanyolországban
Spanyolországban átlépte a 150 ezret a kiszűrt koronavírus-fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké pedig meghaladta a 15 ezret – közölte az MTI szerint a spanyol egészségügyi minisztérium csütörtökön. A szaktárca szerint 5756 új esetet regisztráltak az elmúlt egy napban, kevesebbet mint szerdán (6180), de többet mint kedden (5478). A vizsgálatok összesen 152 446 embernél mutatták ki a SARS-CoV-2 vírus jelenlétét.
A fertőzés következtében elhunytak száma egy nap alatt 683-mal emelkedett, a szerdai 752 és keddi 743 után. Eddig 15 238-an veszítették életüket. Az elmúlt 24 órában 4144 fertőzöttet nyilvánítottak egészségesnek, számuk szerdán 4813-mal, kedden 2771-gyel nőtt, összesen elérte az 52 165-öt.
María José Sierra, a spanyol egészségügyi riasztási és vészhelyzeti koordinációs központ epidemiológusa napi madridi online sajtótájékoztatóján elmondta: a fertőzés napi növekedésének aránya 4 százalék, a gyógyulás esetében ez az arány 34 százalékos. A tájékoztatón elhangzott: az elmúlt több mint két hétben mintegy 120, egészségügyi eszközöket szállító repülőgép érkezett a dél-európai országba.
"Elértük a csúcsot, és kezdődik a fokozatos csökkenés" – jelentette ki Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök a parlament alsóházának csütörtöki ülésén, ahol a képviselők támogatását kérte a március 15. óta érvényben lévő szükségállapot további fenntartásához, amelyre "az emberek életének és egészségének védelme" érdekében van szükség.
A spanyol alkotmány értelmében egyszerre legfeljebb 15 napra rendelhető el a szükségállapot, meghosszabbításához a parlament jóváhagyása szükséges. A spanyol kormány már másodszor él ezzel a lehetőséggel.
A kormányfő kitért arra, hogy jövő hétfőn lejár a nem létfontosságú ágazatok leállításáról szóló rendelkezés, és sokan visszatérnek a munkába (például az autó- vagy építőiparban), azonban nekik be kell tartaniuk a járvánnyal kapcsolatos magatartási és higiéniás előírásokat, hogy védjék saját magukat és munkatársaikat is fertőzéstől. Mindez nem vonatkozik azokra a szektorokra, ahol a szükségállapot bevezetésével függesztették fel a működést, ilyen például a turizmus és a vendéglátás, ott továbbra is szünetel a munkavégzés.
Pedro Sánchez hangsúlyozta: az érvényben lévő korlátozásokat nem egyszerre, hanem fokozatosan és óvatosan fogják majd feloldani, ennek pontos menetrendjén már dolgoznak. A miniszterelnök egységre kérte a spanyol parlament pártjait a járvány elleni küzdelemben, és bejelentette: a jövő héttől tárgyalásokat kezdeményez, hogy közösen hozzanak létre egy megállapodást a gazdaság és társadalom újjáépítésére.
Tóta W.: Az új felvilágosodás
A vírus miatt az emberiség most a tudósokra figyel, az elmúlt évek illiberális szólamai már nem csengenek olyan jól. Ha eddig nem fordítva lett volna, most előrébb lennénk. Vélemény.
Még soha nem zuhant akkorát egy hónap alatt a GKI fogyasztói bizalmi indexe, mint áprilisban
A pesszimizmus legnagyobb mértékben a várható munkanélküliség miatt erősödött.
Miért vagyunk eredményesebbek a koronavírussal szemben, mint a klímaváltozás elleni harcban?
Az ELTE TTK-n azt vizsgálták, miért hozunk radikálisabb intézkedéseket a járvánnyal szemben, mint a klímaválság ellen. Talán nem meglepő az ok: azért, mert a vírustól jobban félünk. Pedig a klímaváltozástól is kellene.