szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az oktatásért felelős akciócsoport azt javasolta, néhány kivételtől eltekintve ne tartsanak szóbeli és gyakorlati érettségit. Aki nem felvételizik, érettségizhet jövőre is. A kormány jövő héten dönt az ügyben - közölte Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár.

Ha a járványügyi helyzet lehetővé teszi, május 4-én elkezdődhet az érettségi - közölte Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár. Az oktatásért felelős akciócsoport azt javasolja a kormánynak, idén csak írásbeli érettségi legyen, ezzel ugyanis jelentősen lehet csökkenteni a találkozások számát, és a felvételi, illetve a szeptemberi felsőoktatási tanévkezdés sem kerül veszélybe.

Szóbeli és gyakorlati vizsga csak néhány, rendkívül indokolt esetben lenne. Maruzsa Zoltán azt mondta, senkinek sem kötelező idén érettségizni, aki nem felvételizik, a következő tanévben is levizsgázhat. Előrehozott érettségi most nem lesz, akinek pénzbe került a jelentkezés, annak visszafizetik a költséget.

Maruzsa azt mondta, írásbeli érettségivel két hét alatt valamennyi vizsgát le lehet bonyolítani. Figyelni fogják a járványhelyzetet, a cél az, hogy május-júniusban levizsgázhassanak a diákok, az időpontról a járványhelyzet figyelembe vételével döntenek. Maruzsa hangsúlyozta, ez az akciócsoport javaslata, a kormány jövő szerdán dönt a kérdésben.

MTI / kormany.hu

Mit jelent ez a gyakorlatban?

  • Minden tárgyból le kell érettségizni, Maruzsa Zoltán bejelentése alapján nem lesz olyan könnyítés, hogy csak azokat a tárgyakat kérjék számon, ami a felvételihez feltétlenül kell.
  • Nem ajánlanak meg a diákoknak év végi jegyet az érettségi helyett. Korábban több iskolaigazgató ezt kérte, a bejelentés alapján viszont érettségizni kötelező, de aki akarja, eltolhatja következő tanévre.
  • Szóbelin szoktak javítani a diákok a jegyeken, ez most kimarad.

A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke, Horváth Péter a hvg.hu-nak azt mondta, az akciócsoport ülésén kérték, hogy a buktatás feltételein lazítsanak, 25 helyett 20 százalék legyen a határ. Ilyen részletekbe Maruzsa Zoltán ment bele, így nem tudni, hogy ezt is megfontolja-e a kormány.

Horváth Péter szerint

minden körülményt mérlegelve a legelfogadhatóbb javaslat született.

Azt mondta, az érettségi típusának meghatározása fontosabb volt most, mint az időpontja. Egyetért azzal is, hogy a két típusból az írásbeli érettségit választották, az ugyanis objektívebb értékelésre ad lehetőséget, a pontok nagyobb részét amúgy is az teszi ki. Horváth szerint az érettségi feladatsorok már elkészülhettek, azokat átírni szerinte kockázatos lenne. Reményei szerint a diákok ilyen körülmények között is le tudnak majd érettségizni.

Biztos benne, hogy az iskoláknak alaposan fel kell készülniük az érettségi megszervezésére például a beléptetés lépcsőzetes ütemezésével, kézfertőtlenítők, maszkok beszerzésével és az idősebb vagy krónikus beteg tanárok kiváltásával.

Miután nem lesz kötelező idén az érettségi, az ahhoz kötött szakmáknál is érdemes lehet haladékot adni - mondta Horváth. Kérdés az is, hogy a munkaerőpiacon milyen hátrányt jelent, ha valaki idén nem érettségizik le, elfogadják-e vajon az év végi bizonyítványt.

MTI / Czeglédi Zsolt

Kevesen akarták azt, amit Maruzsa bejelentett

Április elején szavaztatta meg a HVG oktatási szakportálja, az Eduline, hogy mi legyen az érettségivel. 100.010 szavazat érkezett, a döntő többség azt szerette volna, ha idén elmarad az érettségi, és mindenki az év végi jegyét kapja meg. Ezt a válaszadók 70,7 százaléka szerette volna. Korábban beszéltünk iskolaigazgatókkal, akik szintén ezt tartották volna a legjobb megoldásnak.

11 százalék szerint az lett volna a legjobb megoldás, ha olyan időpontra halasztják a vizsgákat, mikor azokat már nyugodt körülmények között meg lehet tartani (ennek időpontja kiszámíthatatlan, a kormány korábban arról beszélt, júniusban vagy júliusban tetőzhet a járvány, a felsőoktatásban pedig az akciócsoport nem akart csúszást). Hat százalék választotta azt, amit most Maruzsa Zoltán bejelentett. 5 százalék a teljes érettségit megtartotta volna, 4 százalék csak a szóbelit, de azt is később. Két százalék online érettségizett volna.

Egy most érettségiző olvasónk a döntés után azt írta, szerinte jobb lenne, ha csak a továbbtanulók érettségiznének, a többieknek pedig megajánlanák az év végi jegyüket.

Más olvasónk kicsit csalódott, ugyanis arra számított, a szóbeli vizsgával fel tudja húzni majd az írásbeli eredményét, így több pontja lett volna a felvételin. (Most ettől a lehetőségtől mindenki elesik, az további kérdéseket vet fel, hogy a ponthatárok változnak-e a rendkívüli helyzet miatt - a szerk.) Ő épp az szóbeli tételeket dolgozza ki, azokat ugyanis megkapták októberben. Azt írta, a csökkentett óraszámok miatt a tananyagra jobban épülő írásbeli érettségire nehezebb készülni, különösen ott, ahol a tanár nehezebben állt át a digitális oktatásra. Ő ezek után jobban örülne, ha júniusig tartana a tanév, és annak végén lenne az írásbeli érettségi. "Így többet tudnánk készülni." Szerinte skype-on is leérettségizhetnének, a technikai lehetőségek adottak.

MTI / Balogh Zoltán

"Nem lenne igazságos az év végi jeggyel továbbmenni"

Beszéltünk egy névtelenséget kérő vidéki iskolaigazgatóval is, aki szerint reális javaslatot tett Maruzsa Zoltán. Attól viszont tart, hogy a kisebb iskolákban probléma lehet a diákok elosztása a terem és tanárszám miatt: náluk 6-7 ember kapásból kiesik a történelem és magyar érettségiről. Az tény, hogy a diákok nem tudnak majd javítani szóbelivel, viszont

mindenkinek egyforma nehéz lesz az írásbeli.

Szerinte is objektívebb eredmények születhetnek így, mintha a szóbelit tartanák meg. Azt mondja, egy végzős ilyen körülmények között is fel tud készülni az érettségire, magyarból az olvasás-értési feladatok nem okozhatnak problémát, hiszen ezt már korábban gyakorolták, ahogy az esszét és a novellaelemzést is. A történelem érettséginél is egyértelműek a követelmények. Matekból lehet gond, az eleve egy húzós tantárgy, ott jellemzően az utolsó percig gyakorolnak a diákok.

Nem mondom, hogy fair, de egy ilyen helyzetben ettől többet nem lehet várni.

A felvételizők miatt nem tartotta volna igazságosnak, ha az év végi jegyeket ajánlják meg érettségire. "Egy elit gimnázium hármasát és egy vidéki iskola ötösét nem lehet összehasonlítani" - mondta. Ezt csak akkor tartotta volna elfogadhatónak, ha minden jelentkező előtt megnyitják az egyetemeket. Önmagában az, hogy csak írásbeli érettségi lesz, szerinte a külföldi továbbtanulásnál sem okoz gondot, hiszen ott az eredményt kérik, nincs kikötve, hogy szóbeli vagy írásbeli legyen. Az előírt nyelvvizsgát kell feltétlenül letenni.

Stiller Ákos

A szakszervezet örül

A Pedagógusok Szakszervezete közleményben reagált Maruzsa Zoltán döntésére: örülnek annak, hogy az akciócsoport elfogadta javaslatukat, és csak egyféle vizsgát tartanak, ráadásul az az írásbeli vizsga lesz.

A lehető legkevesebb tanár-diák találkozót tartjuk célszerűnek a jelenlegi helyzetben, ezért az is üdvözlendő, hogy az előrehozott érettségiket csak később szervezik meg.

A szakszervezet szerint fontos, hogy az érettségi megtartásakor egyetlen tanuló és pedagógus, továbbá hozzátartozóik egészségét, életét se veszélyeztessék, ezért javasolják, hogy minden iskolaépületben legyen elég fertőtlenítő, gumikesztyű és szájmaszk, és a lehető legkevesebb diák legyen egy teremben. Szeretnék, ha a kormány kidolgozna egy megoldást a vidékről bejáró diákok számára is (például kinyitnak-e arra az időre a kollégiumok, illetve hogyan utazhatnak biztonságosan).

Megfontolandónak tartjuk, hogy a kollégista diák a lakóhelyéhez legközelebb eső középiskolában írhassa meg az érettségit

- írta közleményében a szakszervezet.

Érettségiző olvasóinkat kérjük, írják meg véleményüket a döntésről az ugyelet@hvg.hu-ra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!