szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Müller Cecília szerint valóban nyugvópontra érkezett a járvány, kétezernél kevesebb az aktív koronavírusos betegek száma.

Cikkünk frissül

Elhúzódott az operatív törzs ülése, ezért 45 percet csúszott a sajtótájékoztató. Kiss Róbert alezredes egy újdonsággal kezdte a tájékoztatást: a hatósági házi karanténban lévőket mostantól elektronikusan is ellenőrizhetik. Önkéntes alapon lehet egy applikációt telepíteni a telefonra, amivel nyomon követhető lesz a karanténban lévő mozgása. Ha vét a szabályok ellen, megbüntetik.

Vidéken hétfőtől feloldották a kijárási korlátozást, azonban több szabályt előírtak, például a kötelező maszkviselést a boltokban és tömegközlekedési eszközökön. Ezt, illetve a vásárlásra megadott idősávot többen nem tartották be, ezért a rendőrök 32 esetben intézkedtek. Kiss elmondta azt is, 10547 hatósági házi karantént rendeltek el eddig, hétfőn 21 esetben szegték meg a szabályokat.

Rémhírterjesztés, közveszéllyel fenyegetés, csalás és járványügyi szabályszegés miatt 321 büntetőeljárást indítottak, 62 gyanúsítottat hallgattak ki eddig. Kiss szerint az érettségi rendben zajlik, az iskoláknál rendelkezésre állnak a szükséges védőfelszerelések.

Müller Cecília országos tisztifőorvos statisztikával kezd: 3065 igazolt beteget és 363 elhunytat tartanak nyilván. Az aktív fertőzöttek száma (a teljes adatból levonják a gyógyultakat és elhunytakat) 2000 fő alá csökkent, ami örvendetes hír Müller szerint. Csökkent az új fertőzöttek száma, miközben a gyógyultaké nőtt.

Az aktív fertőzöttek 63 százaléka budapesti, Pest megyei. 982 ember van kórházban, 55 ember lélegeztetőgépen.

Örül, hogy aszerint alakul a járvány, ahogy azt korábban várták.

Valóban nyugvópontra érkeztünk

- mondta Müller, aki abban bízik, a következő napokban is csökken majd a fertőzöttek száma. Elmondta, óvatosan kell nyitni, az alapvető szabályokat be kell tartani.

Tömegek jelentek meg a szakrendelés igénybe vételéhez, ez nem megengedett.

Minden egészségügyi ellátásra telefonon kell bejelentkezni, utána pedig az orvos vagy asszisztens által megadott időpontban kell megjelenni a rendelésen - hangsúlyozta Müller és arra figyelmeztetett, nem a járvány előtt megszokott módhoz térünk vissza. A sürgősségi ellátás ugyanúgy folyik mint eddig, a többinél kéri az emberek türelmét.

Elmondta, az alapellátásban minden szolgáltatás elindult, a járóbeteg szakellátás szintjén a fogászati szakellátás, az egynapos ellátás, a fekvőbeteg ellátásból pedig a rehabilitációs és transzplantációs beavatkozások indultak el. A magánellátást is igénybe lehet venni, a szabályok ugyanazok.

A szakmai kollégiumok meghatározták, milyen beavatkozás jár fokozott kockázattal a vírus terjedése szempontjából, alapvetően ezekben az esetekben kell szűrővizsgálatot végezni. A fogászati ellátásról nagyon sok kérdést kapott, ezért arról külön is beszél. Azt mondta, az akut ellátás (csonthártyagyulladás kezelése, vagy más, sürgős beavatkozást igénylő ellátás) zavartalanul folyik, de itt is telefonos bejelentkezést kér.

A váróban maszkban kell érkeznie a betegnek, akit telefonon előre kikérdeznek, akkor kiderülhet, koronavírus-gyanús, vagy pozitív esetről van-e szó. A rendelőben újabb triázsolás történik, ahol ismét felmérik a páciens állapotát, megmérik a testhőmérsékletét, majd egy kérdőív segítségével kiderítik, fertőzött - vagy fertőzés-gyanús - beteget kell-e ellátni.

Müller elmondta,

csak akkor kell PCR-tesztet végezni a páciensen, ha felmerül a gyanú, hogy pozitív fertőzöttről van szó.

Ez Kásler Miklós miniszter hétfő éjjeli leveléből derült ki, a korábbi miniszteri levél alapján nagyon sok beavatkozás, például minden fogfúrás előtt tesztelni kellett volna. A fertőzésgyanús embereket csak sürgős esetben látják el, akit el kell irányítani a háziorvoshoz is, aki kér egy laborvizsgálatot az Országos Mentőszolgálat segítségével. A részleteket a szakmai kollégium dolgozta ki - mondta Müller. A betegeket rangsorolták, aszerint a sürgős esetek után a járvány előtt megkezdett, illetve fenntartó kezeléseket kell folytatni, a többit későbbi időpontra sorolták. Nagyon sok higiénés szabályt írtak elő az ellátáshoz, az egészségügyi személyzetet megvédi az az egyéni védőeszköz-tár, amit az ellátás során fognak viselni. Müller szerint

ez az ellátási forma biztonságos, de szűkített a keret.

Miután egy óra alatt legfeljebb 4 beteget lehet ellátni, kikövetkeztethető, hogy sok embert nem tudnak egyszerre ellátni.

A költségnél ugyanaz az elv, mint máskor: a közfinanszírozott ellátásban a beteg részére térítésmentes az ellátás, a laborvizsgálatért sem kell fizetnie. Magánellátásban az egészségügyi szolgáltató kéri a labort szükséges esetben, ami az ő költsége, de azt átháríthatja a páciensre.

A Ripost azt kérdezte, kell-e maszkot vagy kesztyűt viselni a pincérnek. Ez rájuk van bízva, de csak egészséges pincér dolgozhat - mondta Müller. Az asztalok között 1,5 métert kell tartani, ennek betartását a rendőrség ellenőrzi és szabályszegés esetén eljár. A helyszíni bírság 5-500 ezer forintig terjedhet - mondta egy másik kérdésre válaszolva Kiss.

A Délmagyar a büntetésekre kérdez rá. Kiderült, 827 rendőri intézkedést hajtottak végre a megyében kijárási szabálysértés miatt.

A 444.hu a halálozási adatokról kérdez, erre nagyon hosszan válaszolt Müller, mert rendre megkapta a kérdést. Azt mondta, az Európai Járványügyi Központ és a WHO több éve elindított egy olyan rendszert, ami figyeli a halálozások alakulását a rendszerhez csatlakozott 24 országban. Ezzel naprakészen lehet követni, ha egy járvány - például az influenzaszezon - vagy környezeti hatás - például rendkívüli hőség - többlethalálozást okoz. Az adatokat elemzik és standardizálják, vagyis összehasonlíthatóvá válnak a számok.

Most azt tapasztalták, hogy idén a 11. héten statisztikailag meghaladta az átlagot a többlethalálozás. Olaszországban már a 10. héten is kimutatható volt ilyen emelkedés, a számok a 11-15. héten növekedtek ugrásszerűen. Az átlaghoz képest legtöbben a 17. héten haltak meg, ekkor több európai országban megugrottak a számok.

A jó hír, hogy Magyarországon sem az influenzajárvány idején, sem az új koronavírus-járvány alatt nem lehetett többlethalálozást kimutatni. A 11-15. héten, mikor a környező országokban megugrott a szám, itthon akkor sem tért el az átlaghalálozástól a szám.

A vérplazma terápia ígéretes kezelés - mondja Müller az RTL Klub kérdésére. Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház főigazgatójának beszámolója szerint mindkét beteg állapota látványosan javul, már felkeltek az ágyból. Egyiket alig lehet lefogni, mert elmenne már a kórházból - idézte az igazgatót Müller.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!