szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Margit-sziget fái jó állapotban vannak, de félő, hogy a szél kidönti őket a nedves földből.

Befejezték a Főkert szakemberei a Margit-sziget faállományának vizsgálatát, és úgy döntöttek, hogy nem lehet megnyitni a területet, még nem hárult el az árvíz utáni balesetveszély – írja a Főkert a Facebookon.

A posztban arról számoltak be, hogy a fákat kifejezetten jó állapotban találták, csak minimális kárt szenvedtek az árvíz miatt, a talajviszonyokat azonban továbbra sem lehet stabilnak tekinteni. Azt is hozzátették, a sziget területe változatos képet mutat, egyes magasabban fekvő területek már kiszáradtak, azonban vannak olyan, mélyebben fekvő területek, melyeknek csak a felső rétegei száradtak ki.

Éppen ezért attól tartanak, hogy a különböző telítettségű talajrétegek egymáshoz képest elmozdulnak, ami akár a fák kiemelkedését is okozhatja. Ilyen történt a 2013-as árvíz után is. Egyelőre még több helyen lehet találkozni magas talajvízzel vagy belvízzel.

A jövő hét második fele előtt biztosan nem nyitják meg a Margit-szigetet

Száz fát fenyeget a kidőlés veszélye, ezek állapotát vizsgálják a Főkert szakemberei. Ők tesznek majd javaslatot az újranyitás időpontjára.

A Főkert szerint a talajvíz visszahúzódása, a talaj kiszáradása megkezdődött, az elkövetkező napok csapadékos időjárása ezt a tendenciát lassíthatja, a felső, kiszáradt réteg újratelítődhet, megtörténhet, hogy a mélyebb rétegek magasabb nedvességtartalma miatt a víz nem tud elfolyni, és a balesetveszély újra megnő. Továbbá az eső hatására a fák ágazatának és lombozatának súlya megnőhet, így a fák még kisebb szél hatására is könnyebben elmozdulhatnak.

Azt egyelőre nem tudni, mikor nyitják meg a szigetet, azt közölték, hogy ha az időjárási körülmények is lehetővé teszik, a kritikus területek állapotát hétfőn újra felmérik, és majd akkor dönthetnek egy esetleges nyitásról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!