Tetszett a cikk?

A 2007. július 1.-jén hatályba lépett szabály szerint a társasági adó alanyától nem elvárják az adót, hanem finomabb megoldással döntési kényszerhelyzet elé állítják. Ha a vállalkozás adózás előtti eredménye vagy az adóalapja nem éri el a jövedelem (nyereség) minimumot, akkor dönthet úgy, hogy nyilatkozatot tesz bevallásában , vagy a jövedelem (nyereség) minimumot tekinti adóalapnak.

 Azzal, hogy az Alkotmánybíróság az elvárt adóra kialakított szabályozást nem találta alkotmányosnak, a kormány nem mondott le az eredeti cél érvényesítéséről, a gazdaság fehérítéséről, az adókikerülés szűkítéséről.

Miután a törvény jövedelem (nyereség) minimumot határoz meg, ezért az adózó választása a következő lehet :
- vagy az adó alapját (adózás előtti eredményét) emeli fel erre az elvárt szintre (ez nyilvánvalóan fejtörésre kényszeríti az adózót és a könyvelőket),
- vagy nyilatkozatot kell csatolnia a bevallásához, ahol részleteznie kell bizonyos adatokat.

Néhány kivételt mégis enged a szabály azzal, hogy elismeri, nem kell a jövedelem (nyereség) minimum szerint adózni a következő esetekben:
- az előtársasági időszakban, illetve az azt követő adóévben,
- a szociális-, iskolaszövetkezetnek, közhasznú, kiemelkedően közhasznú nonprofit társaságnak,
- az egyéni vállalkozónak a kezdő évében, illetve az azt követő adóévben, feltéve, hogy a tevékenység kezdete előtt 36 hónapig nem volt egyéni vállalkozó,
- ha az adóévben, vagy az azt megelőző évben a vállalkozását elemi kár érte.

A cikket olvassa tovább itt!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!