Fizethető euróban a munkabér Magyarországon? Mikor? Kinek?

4 perc

2025.03.26. 04:59

Egyre gyakoribb, hogy a munkáltató euróban vagy más devizában szeretne munkabért fizetni: különösen a külföldi tulajdonú anyacégek szorgalmazzák a saját országuk szerinti pénznemben történő kifizetést a hazai leányvállalatok felé. Erre azonban, néhány kivételektől eltekintve, nincs lehetőség – válaszolta megkeresésünkre dr. Hajdú-Dudás Mária ügyvéd, az Adózóna.hu szakértője.

Innentől az kiadvány előfizetéshez kötött tartalmát olvassa.

A munkabért forintban kell megállapítani és kifizetni a munka törvénykönyve szerint. Nincs ugyanakkor kizáró oka annak, hogy a munkavállaló béremelésének mértékét egy másik pénznem forintegyenértékének változásától tegyék függővé a felek. Munkabér alatt az alapbért, a bérpótlékot és az egyéb bérelemeket is értjük. Ebből következően munkaviszony keretében főszabály szerint a bónusz, jutalék sem fizethető ki idegen pénznemben.

Mi történik, ha külföldi pénznemben állapodnak meg a felek?

Ha a munkaszerződésben külföldi pénznem szerepel, az érvénytelen megállapodás a szerződés ezen része tekintetében, és helyette automatikusan az a szabály lép életbe, miszerint a munkabért forintban kell megállapítani és kifizetni. Ennek során a külföldi pénznemet a munkaszerződés megkötésekor érvényes MNB-árfolyam alapján forintösszegre kell átszámítani, és az így megállapított összeg minősül a törvénynek megfelelő, forintban megállapított munkabérnek.

A fentiek alapján tehát a szabály, miszerint a munkabért kizárólag forintban lehet megállapítani és kifizetni, kógens, azaz ettől a felek egyező akarattal sem térhetnek el [Mt. 165. § (1) bekezdés e) pont].

Külföldi munkavégzés ellenértéke

Ugyanakkor vannak kivételek. Ezek egyike az az eset, ha a munkavállaló a külföldön történő munkavégzés ellenértékeként kapja a munkabért. Ezzel összefüggésben utalni szükséges arra, hogy a munkavállaló munkahelyét a munkaszerződésben kell meghatározni, ennek hiányában a munkavégzés helyének azt a helyet kell tekinteni, ahol a munkáját szokás szerint végzi. Ha a munkavállaló munkahelye nincs meghatározva a munkaszerződésben, az általános szabályok szerint munkahelye abban az országban van, ahonnan a munkáját ténylegesen végzi.

A munkabért külföldön történő munkavégzés esetén lehetséges a forinton kívüli más pénznemben is megállapítani és kifizetni [Mt. 154. § (1) bekezdés]. Amennyiben tehát a munkavállaló külföldön végzi a munkáját – és erről született megállapodás – jogszerűen lehet a fizetését euróban vagy más pénznemben kifizetni. Azaz, ha egy munkavállaló kiküldetés keretében néhány napig vagy hónapig vagy akár tartósan például Ausztriában dolgozik, abban az esetben megállapodhat a munkáltatóval abban, hogy euróban kapja a munkabérét.

Vezető állású munkavállaló bére

További kivételt képez a vezető állású munkavállalók munkabére. Az Mt. 209. § (1) bekezdése akként rendelkezik, hogy a vezető munkaszerződése e törvény második részében foglalt rendelkezésektől eltérhet (eltekintve néhány kivételtől). A fenti, pénznemre vonatkozó főszabály szerint eltérést nem engedő rendelkezés a törvény második részében található, és a kivételek között sincs felsorolva. Ebből következően a vezető állású munkavállalók munkabére megállapítható euróban vagy más pénznemben.

Vezető állású munkavállalónak a munkáltató vezetője, valamint a közvetlen irányítása alatt álló és – részben vagy egészben – helyettesítésére jogosított más munkavállaló tekinthető. Mindemellett a felek a munkaszerződésben megállapodhatnak a vezetőre vonatkozó rendelkezések alkalmazásában, feltéve ha a munkavállaló a munkáltató működése szempontjából kiemelkedő jelentőségű vagy fokozottan bizalmi jellegű munkakört tölt be, és alapbére eléri a kötelező legkisebb munkabér hétszeresét.

Nem magyar állampolgár fizetése

A fentieken túl lehetőség van a munkabér devizában történő folyósítására, ha a munkaviszonyban további külföldi elem igazolható, például a munkavállaló külföldi. Ebben az esetben lehetőség nyílik arra, hogy a felek a munkabért a munkavállaló állampolgársága szerinti ország devizájában folyósítsák [Mt. 3. § (1) bekezdés]. Ilyenkor a törvény rendelkezéseit a nemzetközi magánjog szabályaira tekintettel kell alkalmazni. Lévén a Róma I. rendeletben alapelvként rögzítették a szabad jogválasztást, ha a munkaviszonynak van külföldi eleme, akkor annak alanyai (a munkavállaló és a munkáltató) szabadon dönthetnek arról, hogy a jogviszonyra mely állam jogát rendelik alkalmazni.

Átváltási költség

Amennyiben a munkáltató a munkavállaló devizaalapú bankszámlájára utalja a munkavállaló munkabérét, az átváltás eredményeként esetlegesen felmerülő veszteség és a mindenkori árfolyam változása miatt (a bank által jóváírt összeg változásából eredő) kockázat a munkavállalót terheli. Nincs ugyanakkor akadálya annak, hogy ezen költségeket a munkáltató átvállalja.

Hasznos volt a cikkünk? Iratkozzon fel az Útmutató cégvezetőknek hírösszefoglalóra, és rendszeresen küldünk hasonlóan értékes tartalmakat.