szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A házhoz szállításban dolgozókat mostantól Spanyolországban munkavállalónak kell tekinteni. A megoldásért sem a cégek, sem a szakszervezetek nem lelkesednek, bár más megfontolásból.

A pizzafutárok legyenek alkalmazottak, és ne magánvállalkozók. Ilyen törvényt fogadott el a spanyol parlament minden házhoz szállításban dolgozó védelmében. Mind a munkaadók, mind a szakszervezetek elégedetlenek. Mit jelent ez a törvény Európa számára? – teszi fel a kérdést a brüsszeli Politico.

A Lovas törvény, ahogy Spanyolországban nevezik hosszú utat járt be. A munkaügyi miniszter, Yolanda Diaz múlt ősszel kezdett hozzá, méghozzá azért, mert a legfelsőbb bíróság úgy döntött, hogy egy pizzafutár valójában alkalmazottja volt a cégnek, nem pedig szerződéses munkavállalója.

Márciusban hosszas viták után megállapodásra jutottak a munkaadók és a szakszervezetek. Elfogadták, hogy a házhoz szállításban dolgozók éppúgy alkalmazottai a cégnek, mint azok, akik a falakon belül dolgoznak. "Ők most már éppen olyan fizetett alkalmazottak, mint mások, és az ennek megfelelő jogok illetik meg őket" – jelentette ki akkor Yolanda Diaz munkaügyi miniszter.

Miért nem elégedettek a szakszervezetek?

Túlságosan puha a törvény – mondja a legnagyobb spanyol szakszervezet, az Union General de Trabajadores és a pizzafutárok érdekvédelmi szervezete a Rider X Derechos. Mit kifogásolnak? Azt, hogy a törvény nem azonnal lép életbe, hanem három hónap múlva. Ez idő alatt a cégek vígan leépíthetik a házhoz szállításban dolgozók jó részét. A Rider X Derechos azt is nehezményezi, hogy a törvény csakis a házhoz szállításra vonatkozik, holott nagyon sokan más szektorokban is szenvednek attól, hogy szerződéssel alkalmazzák őket mint magánvállalkozókat.

Miért nem örülnek a törvénynek a munkaadók?

Arra hivatkoznak, hogy nekik rugalmasan kell alkalmazkodniuk a piachoz, amely a pandémia idején jóval inkább igényli a házhoz szállítást. Az Uber Eats szerint a törvény súlyos csapást jelenthet a pizzafutárok egy csoportjára. Szóvivőjük szerint "több ezer olyan pizzafutár van, akik egy digitális alkalmazás keretében dolgoznak, és nem is akarnak alkalmazottak lenni".

Az éttermek sem örülnek igazán a törvénynek – legalábbis ezt mondja az Uber Eats. A cég szerint egyre több ételfutárt alkalmaznak, de szerződéses magánvállalkozóként, mert csak így éri meg nekik.

A 30 ezer házhoz szállító 75%-a elveszítheti a megélhetését – figyelmeztet egy iparági felmérés. Az éttermek pedig 250 millió eurót veszíthetnek, hiszen másképp kell fizetniük az alkalmazottakat, mint a magánvállalkozó futárokat.

Mit jelent mindez az EU számára?

Brüsszelben árgus szemekkel figyelik a spanyol törvényt, mert valami hasonlóra gondolnak az egész unióban. Az Európai Bizottság ezzel kapcsolatos javaslata még ebben az évben megvitatásra kerülhet.

Az európai szakszervezeti szövetség - European Trade Union Confederation - szerint mindenütt követni kellene a spanyol példát. Ugyanez a véleménye Leila Chaibi francia képviselőnek az Európai Parlamentben, ahol gyakran felszólal a futárok érdekében.

Az Uber szerint nem a spanyol, hanem a brit megoldás a célravezető. Nagy-Britanniában workernek, vagyis dolgozónak minősítették a pizza futárokat. Ez olyan munkavállalói kategória, amely nem azonos az alkalmazotti státusszal, de kötelezővé teszi a munkaadók számára, hogy évente szabadságot biztosítson a dolgozóknak és főként, hogy bejelentse őket a nyugdíjalapnak.

Margrethe Venstager, az EU digitális biztosa nem osztja a lelkesedést a brit megoldás iránt: "a tapasztalataim szerint a viták igen komplexekké válnak akkor, ha egy új kategóriát akarunk bevezetni".

Yolanda Diaz spanyol és Andrea Orlando olasz munkaügyi miniszter közös cikket írt a brüsszeli Politicónak, amelyben támogatják az EU elképzeléseit e téren. Ugyanakkor kifejtették, hogy hiba lenne, "ha a pandémia utáni újrakezdés során a cégek előnyben részesítenék a magánvállalkozói szerződéseket és az ezzel járó rossz munkakörülményeket a pizzafutárok számára".

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!