szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az első Magyar Író Akadémia debütáló, kéthónapos kurzusa olyan sikeresnek bizonyult, hogy februárban újabbat indítanak. A neves írók által tartott kurzus végén a hallgatók záró dolgozatot fognak írni, vagyis önálló szépirodalmi alkotást készítenek, szabadon választott témában és műfajban.

Az első kurzusra egy csoportot terveztek, de annyian jelentkeztek, hogy két csoportot kellett indítaniuk. Most az akadémiának 190 hallgatója van, de sokan lemaradtak, ezért februárban újabb kezdő csoportot indítanak. A kéthónapos kurzuson a részvételi díj 120 ezer forint, a pedagógusok, újságírók, bölcsészhallgatók, középiskolások 80 ezer forintért tanulhatnak, de tíz szponzorált hallgató ingyen vehet részt a kurzuson.
 
Oroszlán Éva, a program vezetője elmondta, hogy több mint 20 neves író ad elő az akadémián, köztük Kornis Mihály, Parti Nagy Lajos, Konrád György, Karafiáth Orsolya, Závada Pál és Spiró György.  A mintát az Egyesült Államokból vették, ott nagy hagyománya és elismertsége, tekintélye van ennek az írni tanulási formának. 
 
A hallgatók záró dolgozatot fognak írni, vagyis önálló szépirodalmi alkotást készítenek, szabadon választott témában és műfajban. Az akadémia nyomtatott és online irodalmi szerkesztőséget kér fel a legjobb írások kiválasztására és ezeket antológia-kötetben kiadják.
 
Kornis Mihály író az MTI-nek nyilatkozva azzal kezdte mondandóját, hogy az írás nem tanítható, mert nem szakma, hanem életforma. El lehet viszont mondani, hogy milyen külső és belső feltételek kellenek az íráshoz, meg lehet tanítani, hogy milyen egy írás belső szerkezete, hogyan kell vázlatot írni, hogyan kell beosztani a munkát, mi a különbség a novella, a kisregény vagy a nagyregény között. Hozzátette, hogy nem idegen tőle az oktatás, mert 12 évig tanított dramaturgokat a Színművészeti Főiskolán.
 
Az író idézte Goethét, aki azt mondta, hogy a tehetség szorgalom, mert kell hozzá kitartás, rendszeresség, elmélyülés. Minél híresebb egy író, annál több időt tölt az asztalnál. Kornis Mihály megvallotta, hogy ő hat-hét órát dolgozik naponta.
 
Az akadémiára jelentkezők nagy számából az derül ki, hogy sokan szeretnének írók lenni. Hogy miért, erre Kornis Mihály azt felelte: "ezzel értelmet adnak az életüknek, legfőképpen megismerik önmagukat, s a világról való ismereteik is bővülnek."
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!