Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Amikor Bin Laden beszáll Obama kampányába

Sokak szerint Obama elnököt segítő propagandafilm az Oszama bin Laden kivégzéséről készült dokumentumfilm, Hollywoodban azonban 1933 óta előfordult a közvélemény manipulálása.

  • HVG HVG
  • +${remainingCount} szerző
Amikor Bin Laden beszáll Obama kampányába

„Propagandafilm az elejétől a végéig” – kommentálták Hollywood konzervatív prominensei azt az Oszama bin Laden tavaly májusi kommandós kivégzéséről szóló tévéfilmet (Seal Team Six: the Raid on Osama Bin Laden), amelyet az idei elnökválasztás előtt két nappal tűzött műsorára a National Geographic csatorna.

A republikánusokat különösen az háborította fel, hogy az alkotók az utolsó pillanatban megtoldották az opust számos olyan dokumentumfilmes jelenettel, amelyek a most újraválasztott Barack Obama elnök „elévülhetetlen érdemeit” sulykolják a sikeres pakisztáni akcióban. A film producere, Harvey Weinstein a The New York Times hasábjain visszautasította a vádakat – mondván, a betoldást nem a politika, hanem az események hívebb ábrázolásának igénye indokolta –, köztudomású azonban róla, hogy elkötelezett demokrata párti és lelkesen adakozó Obama-támogató. Ráadásul a dokumentumanyagok begyűjtésével megbízott Megan O’Hara korábban olyan ellentmondásos, a republikánusok számára bicskanyitogató filmekhez nyújtott produceri segítséget, mint az előző elnököt, George W. Busht lejárató, Michael Moore rendezte Fahrenheit 9/11.

Az utóbbi két évtizedben különösen megszaporodtak az álomgyári kampánymozik és a még regnáló elnökökre utaló filmek, de Hollywoodtól soha nem állt távol a választópolgári tudat efféle manipulálása. Az első egész estés elnöki propagandamozit 1933-ban mutatták be.

A műfajteremtő filmről és a többi hasonló alkotásról a HVG e heti számában olvashatnak.

 

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?