Tesztelje az agyát 30 másodperc alatt

Egy harminc másodperces teszt segítségével felmérheti, a jobb-vagy a bal agyféltekéjét használja gyakrabban.

  • hvg.hu hvg.hu
Tesztelje az agyát 30 másodperc alatt

A modern agykutatás kezdetén nyilvánvalóvá vált, hogy a két agyfélteke különböző funkciókra specializálódott. Ahogy dr. Valló Ágnes pszichoszomatikus belgyógyász összegzi honlapján: A bal félteke irányítja a beszédkészséget, a logikai, matematikai funkciókat, míg a jobb félteke az érzelmek, művész-kreatív készségek székhelye.

Ezért korábban úgy vélték, hogy a férfiak elsősorban a bal féltekéjüket használják, a nők pedig inkább a jobbat. A későbbi kutatások azonban ezt az elképzelést nem támasztották alá. A modern vizsgálómódszerek - pl. a mágneses rezonancia (MRI) vagy a pozitron emissziós tomográfia (PET) segítségével egyre több agyfunkció "székhelyét" sikerült azonosítani. Kiderült például, hogy a férfiaknál igen fejlett vizuális, térbeli képességek központja a jobb félteke homloklebenyében található.

A jobb agyféltekéhez köthetők a vizuális készségek, a térérzékelés, az érzelmek, a művészi készségek, az analógiás gondolkodás, a képzelet, az elvont gondolatok, eszmék, illetve az átfogó, globális látásmód.

Ezzel szemben a bal agyféltekéhez a verbális készségek, a nyelvi képességek, a matematika, a logika, az ok-okozati összefüggések, az elemzés, következtetés, és a gyakorlatiasság köthetők.

Ezzel a 30 másodperces internetes teszttel most megállapíthatja, jellemzően melyik agyféltekéjét használja többet.

(Tapasztalataink szerint a teszt leginkább Mozilla Firefoxban működik.)

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.