Tetszett a cikk?

2016 a sport éve lesz: labdarúgó-Európa-bajnokság, ahol hosszú szünet után ott lesz a magyar válogatott is, olimpia Rióban, ahonnan egyes becslések szerint akár nyolc aranyat is hozhatunk (bár a realistábbak ennél jóval visszafogottabbak), ismét a világelitben játszik a magyar hokiválogatott. Mielőtt azonban erre az évre igazából ráfordulnánk, Nagyítás fotógalériánk felidézi 2015 magyar sikereit, illetve az év leglátványosabb sportpillanatait.

Harminc éve lesz idén annak, hogy a magyar labdarúgó-válogatott nagy nemzetközi tornán játszhatott, és most újra sikerült. A franciaországi Eb pótselejtezőjében Bernd Storck csapata előbb 1-0-ra győzött Oslóban a norvég válogatott ellen, majd rá három napra a Groupama Arénában 2-1-re nyert. Az Eb-n a magyarok Portugáliával, Ausztriával és Izlanddal lesznek egy csoportban, derült ki a december 12-i sorsoláson.
Kozák Danuta és Szabó Gabriella megnyerte a női kajak párosok 500 méteres döntőjét a milánói világbajnokságon, és ha ott lesznek, mindenképpen esélyeseknek számítanak a riói olimpián is.
Akikre a kazanyi vizes-vb után büszkék voltunk: Olasz Anna, Hosszú Katinka és Kapás Boglárka, valamint Verrasztó Dávid, Cseh László és Gyurta Dániel a magyar érmesek. A csapat három arannyal, két ezüsttel és négy bronzzal a hatodik lett a nemzetek rangsorában, és ezzel szintén éremreményekkel indul Brazíliába.
A házigazda lengyeleket verte 2-1-re a magyar jégkorong-válogatott áprilisban az I/A világbajnokság zárómérkőzésén, és ezzel eldőlt: a magyarok 2016-ban ismét a világelitben játszanak. A házigazda ezúttal Oroszország lesz.
Ismét az úszók, ezúttal az izraeli rövidpályás Eb után. A tablón Bernek Péter, Hosszú Katinka, Cseh László, Verrasztó Dávid, Kapás Boglárka és Gyurta Dániel.
A magyar kispad az 5. helyért játszott Magyarország - Montenegró férfi vízilabda-mérkőzésen a kazanyi vizes világbajnokságon augusztus 8-án. A magyar csapat a hatodik helyen végzett, miután 10-9-re kikapott Montenegrótól. Ez azt is jelenti, hogy egyelőre nincs ott a riói olimpián.
Hornyák Dóra a Dániában rendezett női kézilabda-világbajnokság nyolcaddöntője után. Németh András csapata Lengyelországgal játszott, és 24-23-ra kikapott. Ezzel mindössze a 11. lett a vb-n, és ami ennél is drámaibb: Dániában eldőlt az is, hogy a magyar női kézisek biztos nem lesznek ott a riói olimpián. A kudarc miatt Németh András szövetségi kapitány lemondott posztjáról.
2015-ben visszatért Budapestre a Red Bull Air Race műrepülő-világkupa, és két évig még biztos marad is. A magyar fővárosban 2003 és 2009 között rendeztek már futamokat, 2010-től azonban szünet következett. A versenysorozat 2015-ös történetének része az is, hogy az azt kitaláló Besenyei Péter magyar műrepülő bejelentette: idén már nem indul versenyeken. Ott lesz ugyan a futamokon, de a jövőben a családjára koncentrál.
A mexikói Jonathan Paredes ''zuhanása'' 27 méter magasból a sziklaugró-világbajnokság portugáliai állomásán, Franca do Campónál. A versenyt a brit Gary Hunt nyerte.
A francia szabadtüdős búvár, Guillaume Nery buborékgyűrűje a Nizzában júliusban megrendezett szabadmerülő-világbajnokság előtti edzésen.
A francia Estel-Anais Hubaud bemutatója a kazanyi vizes világbajnokság szinkronúszás számában.
Cápatámadás szakította félbe július 19-én a szörfbajnokság döntőjét a dél-afrikai J-Bayben. Az ausztrál Mick Fanning éppen csak felállt a deszkájára, amikor érezte, hogy valami megragadta a lábán lévő biztonsági kötelet. Rúgásokkal, ütésekkel igyekezett távol tartani magától a cápát, amíg megérkezett a segítség.
Jeffrey Julmis (Haiti) a 110 méteres férfi gátfutás első előfutama előtt a Torontóban rendezett Pánamerikai Játékokon július 24-én.
Az algériai Abdelhamid Zerrifi (a képen fent) a férfi 3000 méteres akadályfutás közben a peking atlétikai világbajnokságon augusztus 22-én.
"Manuális eredményjelző" az India-Banglades krikettmérkőzés főpróbáján az indiai Khan Shaheb Osman Ali stadionban június 14-én.
Az új-zélandi rögbiválogatott hagyományos "hakája", harci tánca miután a csapat legyőzte Ausztráliát a rögbi-világbajnokság londoni döntőjében október 31-én. A diadalt gyász követte: bő két héttel később, november 16-án váratlanul elhunyt Jonah Lomu, az új-zélandi rögbiválogatott legendás alakja, a sportág világhírű játékosa. Lomu 73-szor játszott az új-zélandi válogatottban, 1994-ben azonban ritka vesebetegséget állapítottak meg nála. Az egészségi probléma miatt 2003-ban vissza kellett vonulnia a profi sporttól, 2004-ben pedig veseátültetést hajtottak végre rajta. Lomu halálát végül hirtelen szívleállás okozta.
Xavi Hernandezt, az FC Barcelona középpályását búcsúztatta a Camp Nou közönsége a Deportivo La Coruna ellen március 23-án lejátszott meccsen. Az akkor 35 éves Xavi huszonnégy év után hagyta el a katalán klubot, és szerződött három évre a katari al-Szadd csapatához.
Pep Guardiola Bayern-edző csókja Jerome Boatengnek a Német Kupa elődöntőjében április 28-án Münchenben. A meccs végeredménye 1:1 lett, a kupát végül tizenegyesekkel a Borussia Dortmund nyerte. Év végére kiderült, Guardiolának ez az utolsó szezonja a bajoroknál, idény végén búcsúzik, helyét az olasz Carlo Ancelotti veszi át.
Frank Lowy, az Ausztrál Labdarúgó-szövetség 84 éves elnöke a bajnoki díjátadón Melbourne-ben, május 18-án. Lowy a Melbourne játékosainak készült átadni a trófeát, amikor megbotlott, és - komolyabb sérülések nélkül - fejre esett a másfél méter magas emelvényről. A Melbourne 3-0-ra győzött a bajnoki döntőben a Sydney FC ellen, ezzel harmadik alkalommal lett bajnok.
Sepp Blatter távozik sajtótájékoztatója után Zürichben június 2-án. A korábbi FIFA-elnököt 2015-ben visszaválasztották posztjára, ám alig néhány nappal később lemondani kényszerült, miután a szövetség botrányos ügyei miatt indított eljárásban vele szemben is súlyos gyanú fogalmazódott meg. Blatter küzdeni próbált, de esélytelen volt, év végére azután nyolc évre el is tiltották a futballal kapcsolatos minden tevékenységtől. Hasonló büntetést kapott az európai szövetség elnöke, a francia Michel Platini is.
A francia Forma-1-es pilóta, Jules Bianchi temetése július 21-én. A versenyző 2014 októberében szenvedett súlyos fejsérülést egy balesetben a Japán Nagydíjon, megműtötték, de kómába esett. A vizsgálat szerint a Marussia istálló pilótája a sárga zászlós jelzés ellenére nem lassított megfelelő mértékben, ez okozta a tragédiát: a 25 éves versenyző óránkénti 126 kilométeres sebességgel csapódott neki autójával egy darunak, amely éppen a német Adrian Sutil versenygépét emelte ki a pályáról.
Brazíliai indiánok az először megrendezett Őslakos Világjátékok záróünnepségén a brazíliai Palmasban, október 31-én. A hagyományos népi sportágakat felelevenítő kilencnapos világjátékokon harminc ország mintegy kétezer őslakos képviselője vett részt.
Egy operatőr Segwayjel gázolta el jamaicai Usain Boltot a pekingi atlétika világbajnokságon. A tévés véletlenül a robotkamera sínpárjának ütközött, ezt követően találta el az éppen a 200 méteres síkfutásban aratott győzelmét ünneplő sportolót. A világbajnok később kicsit bicegett, de nem szenvedett komoly sérüléseket.
A francia szinkronúszócsapat egyik tagja, Virginie Dedieu pózol a medence szélén egy páros szinkronúszó bemutató előtt március 16-án, Párizsban.
Az olasz Davide Gasparini a férfi dupla traplövészet kvalifikációs szakaszában a 2015. évi Európa játékokon, Bakuban.
A német Quirin Herterich kötélsétája a Highline Extreme rendezvényen a svájci Moleson csúcson.
Versenyző a 27 méteres toronyugrás számában a Kazanyban rendezett vizes világbajnokságon.
A Tour de France kerékpáros-verseny tizenkilencedik, 138 kilométeres szakasza Saint-Jean-de-Maurienne és La Toussuire városa között július 24-én. Képünkön sárga trikóban a végső győztes, a másodszor diadalmaskodó Chris Froome. Azt mondják róla, ő minden idők egyik leggyűlöltebb Tour-győztese, akinek idén nem az ellenfeleivel, hanem az utak mellett álló ellendrukkerekkel kellett leginkább megküzdenie. Az előzetesen szorosnak jósolt háromhetes versenyt végül simán húzta be a brit kerekes, de mögötte rengeteg apró dráma zajlott. Ivan Basso könnyek között jelentette be, hogy hererákos, a német Tony Martinnak sárga trikóban kellett feladnia a versenyt egy bukás miatt, az összetettben harmadik Alejandro Valverde zokogva ünnepelte, hogy 35 évesen végre dobogóra állhat Párizsban.
A svájci Simon Ammann a négysáncverseny utolsó állomásán, január 6-án, az ausztriai Bischofshofenben. A négyszeres olimpiai bajnok síugró leérkezés után elvesztette egyensúlyát, és fejét a földbe ütötte. Ammann a helyszínen eszméletét vesztette, de már a kórházba szállítás közben magához tért. Végül január 11-én hagyhatta el a kórházat.
Az amerikai Jake Eichel (balra) és a cseh Ondrej Pavelec küzdelme a jégkorong-világbajnokság bronzmeccsén Prágában. A mérkőzést végül az amerikai válogatott nyerte 3:0 arányban. A 2015-ös világbajnok Kanada lett, miután 6:1-re győzött az orosz válogatott ellen.
A spanyol Felipe Reyes és a német Tibor Pleiss harca csatája a kosárlabda-Európa-bajnokság egyik csoportmeccsén, Berlinben. A mérkőzést a spanyol válogatott nyerte 77:76-re.
Az olasz csapat bemutatója a ritmikusgimnasztika-verseny döntőjében a 2015. évi Európa-játékokon, Bakuban.
A kínai Ding Ning adogat a lengyel Natalia Partyk ellen a 2015-ös asztalitenisz-világbajnokságon, Kínában. A meccset végül Ding nyerte.
A szerb Maja Ognjenovic (balra) és a belga Freya Aelbrecht a röplabda-Európa-bajnokság negyeddöntőjében. A mérkőzést a szerb csapat nyerte 3:1 arányban.
Az amerikai Holly Holm (jobbra) győztes rúgása honfitársa, Ronda Rousey ellen a novemberi, ausztráliai Kevert Harművészetek (Mixed Martial Arts - MMA) tornán. A korábban veretlen Rousey a mérkőzés után kettévált alsó ajakkal került kórházba.
A kolumbiai Johan Sebastian Posada a kerékpárosok városi downhill világbajnokságának kolumbiai állomásán, Medellinben.

Kövessenek minket a Facebookon is!

Iliás-Nagy Katalin Nagyítás

Az év sportfotói

Ünneplő győztesek, nagy vesztesek, történelmi csaták, megdöntött világrekordok... helyett látványos, elkapott pillanatokból válogattunk. Szerintünk ez volt a 2014 a sportolók világában.

Stiller Ákos Nagyítás

Ez volt 2014: Az év képekben – Nagyítás-fotógaléria

Ukrajnai polgárháború, dél-koreai komptragédia, lelőtt maláj utasszállító, ebolajárvány: az év legfontosabb eseményei közül sokban semmi szívet melengető nincsen, de talán reményt ad, hogy az év Nobel-békedíját megosztva egy 17 éves pakisztáni diáklány kapta. A hvg.hu képösszefoglalója 2014 legmeghatározóbb eseményeiről.

Stiller Ákos - képszerkesztés Nagyítás

Ez volt 2013: Az év képei a világból - Nagyítás-fotógaléria

Két pápa, ha találkozik; pusztító természet; katasztrófák, szegénység és lázadás; tiltakozók és merénylők; orrszarvú és papagáj; bukások és lebukások. A hvg.hu képszerkesztőinek válogatása a 2013 legérdekesebb képeiből a nagyvilágból.

hvg.hu Nagyítás

Elindult a foci-vb: Brazíliára figyel a világ - Nagyítás-fotógaléria

Rövid, de látványos megnyitóval indult a 20. labdarúgó világbajnokság Sao Pauloban. A nyitóműsor első részében a természeti kincsek, a másodikban a zenei elemek kaptak szerepet: tradicionális brazil hangszereken játszottak. A Sao Pauló-i Corinthians aréna közepén hatalmas golyóbis állt, mely hol focilabda, hol a szivárvány színeiben pompázott. A később szétnyíló golyóban Jennifer Lopez és Pitbull játszott: ''We are one'' - ez a címe a 2014-es foci-vb dalának, amelynek eléneklése után véget is ért a megnyitó. Az első mérkőzésen a horvátok csaptak össze a házigazdákkal: a 3:1-es brazil győzelemhez kellett egy erősen vitatott tizenegyes, és egy öngól is.

Fülöp Máté (szerkesztő) Nagyítás

Pintér, Vettel, Pistorius: ez volt 2013 a sportban - Nagyítás-fotógaléria

Világbajnokok lettünk vízilabdában, a fociválogatottat azonban bucira verték a románok és a hollandok. De legalább Hosszú Katinka és Gyurta Dani is bajnok lett. A világban folytatódott Vettel uralkodása a Forma 1-ben, a teniszben ketten váltogatták egymást a csúcson, a fociban nagy torna nem volt, de így is itt szurkoltak a legtöbben, a téli sportok versenyzői pedig a hamarosan kezdődő Téli Olimpiára készültek. Válogatás az év sportfotóiból.

Stiller Ákos - képszerkesztés Nagyítás

Homokzsák és trafikmutyi: Nagyítás az év képeiből

Földbe áll a Sólyom Airways, igazoltatják a hajléktalanokat, Horthy-szobrot avatnak, repülnek a homokzsákok és falra kerül a trafikmutyi: 2013 képekben, ahogy azt a hvg.hu fotóriporterei látták.

Iliás Katalin Nagyítás

Magukat és a focit fotózták a brazil nyomornegyedben lakó gyerekek – Nagyítás-fotógaléria

Brazíliában a mindennapi élet szerves része a foci, ami persze nem is csoda egy olyan országban, ahol Pelé és más legendás játékosok példája áll a fiatalság előtt. Az AFP hírügynökség fotósa, Christophe Simon azzal a feladattal érkezett Rió de Janeiróba, hogy a világbajnokság előtt javítsa egy kicsit munkájával a városról kialakult képet, azonban minden alkalommal, amikor fotózni indult azon kapta magát, hogy körbeveszik a munkája iránt érdeklődő gyerekek. Simon végül úgy gondolta, az Isten városa nevű nyomornegyedben lakó gyerekek saját maguk mutathatják be a focihoz való szenvedélyes viszonyukat. Kamerát adott a projektben részt vevő, 10-15 év közötti gyerekeknek, akikkel négy hónapon keresztül, majdnem minden hétvégén járta a várost. Nem volt könnyű dolga, hiszen reggel a gyerekekért kellett mennie, este pedig haza kellett vinni őket, ám közben megismerte a gyerekek különleges látásmódját, és bepillantást nyerhetett a favelák titkos életébe is.