Szíria: humanitárius katasztrófa előtt a török határnál
Drámai helyzet alakult ki a szír-török határon, miután az orosz légierő segítségével a szír kormányerők körbezárták Aleppót, és menekültek tízezrei indultak meg a török atár felé. Merkel hétfőn Ankarában tárgyalt, a török külügyminiszter kedden Magyarországra látogat.
70-80 ezer ember is útra kelhet Aleppo városából, miután a szíriai Bassár el-Aszad elnök szárazföldi csapatai orosz és iráni segítséggel elvágták a szunnita felkelők utánpótlási vonalait, és vélhetően nemsokára visszafoglalják Szíria egykori gazdasági fővárosát.
A szír kormányerők előretörése szimbolikus: Aleppo – Homszhoz hasonlóan – már rég romhalmazzá vált, az egykor működő üzemek nem termelnek, a még el nem menekült lakók pedig többek közt abban a hotelben húzzák meg maguk, ahol Agatha Christie egykor a Gyilkosság az Orient Expresszen című regényét írta.
A menekültáradatot a bombázások és Aleppo várható bekerítése váltotta ki. A kormányerők hétfőn elfoglalták az Aleppótól északra fekvő településeket, és nemcsak Aleppótól vannak karnyújtásnyira, hanem a szír-török határtól is, amely csak mintegy 25 kilométerre van a várostól. Az orosz bombázásokról a török villámlátogatáson lévő Angela Merkel német kancellár is azt mondta, hogy azonnal le kell azokat állíttatni.
Ezek nem hasonlíthatóak például az amerikaiak által követett célzott akciókhoz, ugyanis például az Orvosok Határok Nélkül képviselői is arról számoltak be, hogy az általuk működtetett intézményeket érte bombatámadás. Bár egészen friss adatok nincsenek, a hétvégén több tucat civil áldozata volt az Aleppo tartományban végbevitt bombázásoknak. Katonai szakértők azt sem zárják ki, ha befejeződik a város bekerítése, olyan kiéheztetési stratégia kezdődhet, amelyet Madaja városánál láthattunk, ahol csontsoványra fogyott gyerekek, a legyengültségtől mozogni alig tudó helybéliek szerepeltek a hírekben.
A teljes cikket ide kattintva olvashatja.
A világháború, mint reklámfogás – Nagyítás-fotógaléria
A száz éve kezdődött nagy világégés a korabeli reklámipart is tematizálta: a katona reklámarc lett, a pezsgősüveg tarackágyúvá vált. A háborús reklámok száma 1915-16 környékén tetőzött, 1918-ra viszont már csak elvétve találhatunk rajzolt katonákat az újságokban – addigra már mindenkinek elege lett az öldöklésből. A Vasárnapi Ujság 1914 és 1918 közötti hirdetéseiből válogattunk.
Merkel látogatása és Simicska háborúja a hét képein
Budapesten járt a német kancellár, Cadel Evans befejezte, lezuhant a TransAsia egyik gépe, áradás Albániában, Hollande eltemette katonáit, Simicska Lajos médiabirodalma megroppant - képes összeállításunk a hét fontosabb eseményeiből.
Amikor Putyin háborúzik: Csecsenföld – Nagyítás-fotógaléria
15 éve csecsen terroristák váratlan dagesztáni támadásai váltották ki a második csecsen háborút, ami kapóra jött a Vlagyimir Putyinnak - népszerűsége a könnyen megnyerhető háborúnak köszönhetően soha nem látott magasságokba emelkedett. A mindkét oldal kegyetlenségének, az éhezésnek és a téli hidegnek egyetlen nagy vesztese volt: a civil lakosság.
Háborúk és menekültek az év képein 1 rész
Év végi összeállításunk első részének képein a Charlie Hebdo szerkesztőségét ért támadástól az ukrajnai háborús válságon át menekült áradatig megjelennek a fontosabb események. Ám emellett jóval békésebb felvételeket is láthatnak.