szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rákbetegek diagnózisa elhúzódhat Európában, mert a szükséges izotópot előállító holland nukleáris reaktor három hónapos csúszással, várhatóan csak februárban indul újra - közölte a tulajdonos, az NRG vállalat.

Az ország északi részén található petteni kutatóreaktor az Európai Unió orvosi intézményeit látja el a nukleáris gyógyászatban alkalmazott sugárzó izotópokkal. A petteni reaktort, amelyben a világ orvosi izotópjainak harmadát állítják elő, augusztusban biztonsági okból leállították, mert légbuborékokat találtak hűtőrendszerében. A bezárás hiányt okozott technéciumizotópból, amelyet orvosi képalkotó berendezésekben vizsgálatra, valamint betegségek kezelésére használnak. A tervezett novemberi újraindítás azonban Leontien Zuubier szóvivő szerint három hónapot késik.

A radioaktív technológiára alapuló diagnózisok 80 százalékához technéciumot használnak. Az NRG szerint Európában évente hétmillió, az Egyesült Államokban pedig 8 millió vizsgálatnál alkalmaznak technéciumizotópot. A petteni reaktor működési szünete idején az orvosi izotópokra vonatkozó igényeket a világon (Kanadában, Franciaországban, Belgiumban és Dél-Afrikában) üzemelő négy további reaktor próbálja kielégíteni - tudatta Zuubier.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A rákbetegség költségei

Egy angol felmérés szerint számos rákbeteg elszegényedik, vagy az otthonát, vagyonát is elveszti, akkora többletköltséggel jár a kezelés és a kényszerű életmódváltoztatás - olvasható a BBC honlapján.

MTI Plázs

Összeurópai cselekvés a rákbetegek érdekében

A rákbetegek ellátása terén Európában jelentős eltérések tapasztalhatók, amelyek nagymértékben befolyásolják a betegek túlélési esélyét - derül ki abból a beszámolóból, amelyet csütörtökön hoztak nyilvánosságra Brüsszelben.

MTI Plázs

Javulnak a rákbetegek túlélési esélyei

A huszonhárom országban végzett felmérés 2,7 millió felnőtt esetet ölelt fel 1995 és 1999 között, és a betegek sorsát 2003-ig követte. Ebből kiderült, hogy európai átlagban 52 százalékos volt a túlélési arány 5 évvel a betegség diagnosztizálása után.