Elhúzódhat a rákbetegek diagnózisa Európában

A rákbetegek diagnózisa elhúzódhat Európában, mert a szükséges izotópot előállító holland nukleáris reaktor három hónapos csúszással, várhatóan csak februárban indul újra - közölte a tulajdonos, az NRG vállalat.

  • MTI MTI
Elhúzódhat a rákbetegek diagnózisa Európában

Az ország északi részén található petteni kutatóreaktor az Európai Unió orvosi intézményeit látja el a nukleáris gyógyászatban alkalmazott sugárzó izotópokkal. A petteni reaktort, amelyben a világ orvosi izotópjainak harmadát állítják elő, augusztusban biztonsági okból leállították, mert légbuborékokat találtak hűtőrendszerében. A bezárás hiányt okozott technéciumizotópból, amelyet orvosi képalkotó berendezésekben vizsgálatra, valamint betegségek kezelésére használnak. A tervezett novemberi újraindítás azonban Leontien Zuubier szóvivő szerint három hónapot késik.

A radioaktív technológiára alapuló diagnózisok 80 százalékához technéciumot használnak. Az NRG szerint Európában évente hétmillió, az Egyesült Államokban pedig 8 millió vizsgálatnál alkalmaznak technéciumizotópot. A petteni reaktor működési szünete idején az orvosi izotópokra vonatkozó igényeket a világon (Kanadában, Franciaországban, Belgiumban és Dél-Afrikában) üzemelő négy további reaktor próbálja kielégíteni - tudatta Zuubier.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?