Tetszett a cikk?

Dr. Babai László új megközelítése a Prima Medica EgészségHálózattól

A munkahelyi egészségügyi kihívások gyorsan változnak: a munkakörnyezet, az irodai és a fizikai dolgozók aránya, valamint az életmódból adódó kockázatok mára új irányokat szabnak a foglalkozás-egészségügy számára. Dr. Babai László, a Prima Medica EgészségHálózat alapítója és igazgatója, kiemelt szerepet szán a foglalkozás-egészségügy megújításának, amely figyelembe veszi a modern életmód hatásait is.

Életmódból fakadó munkahelyi kihívások

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2011 és 2023 között a szellemi foglalkoztatottak száma 30%-kal nőtt, míg a fizikai munkát végzőké mindössze 14%-kal. A növekvő ülőmunka miatt a munkakörnyezet követelményei is átalakulnak, egyre nagyobb hangsúlyt kap a munkavállalók fizikai és szellemi jóllétének megőrzése. Ahogyan Dr. Babai kiemelte: „A modern életmóddal járó ártalmak – inaktivitás, nem megfelelő étrend, stressz és helytelen alvási szokások – szorosan kapcsolódnak számos betegség kialakulásához, beleértve a magas vérnyomást, a cukorbetegséget és a szív-érrendszeri megbetegedéseket.”

Dr. Babai László, a Prima Medica EgészségHálózat alapítója és igazgatója

Az inaktivitás, mint új egészségügyi kockázati tényező

Az Európai Unió legújabb felmérései az inaktivitást rákot okozó tényezőként is kezelik. Az életmódból eredő munkahelyi kockázatokra reagálva a Prima Medica EgészségHálózat bevezette az Életmódkockázat Felmérő Kérdőívet. Ez az eszköz segít azonosítani a munkavállalók egészségi kockázatait, valamint átfogó megoldási javaslatokat nyújt, többek között táplálkozási tanácsadás és mozgásprogramok formájában, amelyek hozzájárulhatnak az életminőség javításához. „Az életmód egészségügyi hatásainak figyelembevétele ma már elengedhetetlen része a foglalkozás-egészségügynek. Nemcsak az egészség megőrzését célozza, hanem a munkahelyi teljesítményt és a vállalati kultúrát is formálja” – hangsúlyozta Dr. Babai.

Új irányvonal a foglalkozás-egészségügyben

Az egészségtudatos céges kultúra megteremtésében a munkáltatók számára lehetőség nyílik olyan intézkedések bevezetésére, mint például a munkahelyi aktivitás támogatása vagy az egészséges életmódhoz szükséges feltételek biztosítása. Dr. Babai szerint az új megközelítés célja az, hogy az egészségmegőrzés és a betegségek megelőzése mindennapos gyakorlattá váljon. Ez magába foglalhat olyan fejlesztéseket, mint az állóasztalok, a munkahelyi mozgás lehetőségek biztosítása, vagy a családbarát programok bevezetése. Az életmódalapú foglalkozás-egészségügy így egy átfogó és személyre szabott egészségprogramot kínál, melyben a cégek közösen dolgozhatnak az egészségügyi szakemberekkel a munkavállalók hosszú távú jóllétéért.

A kormányzati irányváltás, mint lehetőség

A foglalkozás-egészségügy újragondolása és központosítása kapcsán felmerült kormányzati irányváltások is további lendületet adhatnak a változásnak. „A Prima Medica célja, hogy minden munkáltatóval közösen dolgozzunk egy olyan egészségügyi program megvalósításán, amely nemcsak a betegségek felismerésére és kezelésére, hanem azok megelőzésére is irányul” – mondta Dr. Babai.

A Prima Medica EgészségHálózat új megközelítése a foglalkozás-egészségügyben új alapokra helyezi a céges egészségprogramokat, a munkavállalók és a munkáltatók számára egyaránt értéket teremtve, hozzájárulva a hosszú távú jólét fenntartásához.

Vállalati egészségügy: https://www.primamedica.hu/szolgaltatasaink/vallalati-egeszsegugy

Életmódkockázat Felmérő Kérdőív: https://www.primamedica.hu/szolgaltatasaink/vallalati-egeszsegugy/eletmod-kockazat-felmero-kerdoiv

Ezt a cikket nem a hvg.hu szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről itt olvashat: (link)