Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Ugyanazt a karácsonyfát díszíti fel 1928 óta

Az idős skót hölgy több mint nyolcvan éve ugyanazt a fenyőfát díszíti föl. De van még ennél öregebb karácsonyfa is. A környezetvédők szerint csak akkor éri meg műfát venni, ha azt minimum húsz évig használjuk.

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
Ugyanazt a karácsonyfát díszíti fel 1928 óta

"Tudom, hogy hülyén hangzik, de minden évben, amikor kicsomagolom, boldog születésnapot kívánok neki" - meséli a 85 éves Jean Edie Skóciából. A fenyőfája 82 éves, három éves korában vásárolták édesanyjával együtt, alig két sillingért. A műfenyő azóta is jó szolgálatot tesz a szeretet ünnepén. "Mindenki vásárol, aztán eldobja a dolgokat, nem értem miért. A fiatalok veszik az új ruhákat, a következő pillanatban pedig mind a kukában landol. Ez a fa, ez itt van. Semmi okom eldobni".

A fogyasztói társadalom ellenpéldája az idős hölgy, aki egész életében kitartott az alig félméteres fa mellett: "Kiskorom óta velem van. A férjem 1991-ben halt meg és nem maradt sok barátom." - nyilatkozta a Scottish Sunnak. Azt ígérte, hogy a végrendeletében is rendelkezni fog arról, hogy ne kerüljön a szemétbe az öreg dísz.

Skót karácsony
youtube

Tudunk egy még öregebb műfenyőről: egy családban három generációt élt túl egy minifenyő, amely 1886-ból származik. Akkoriban dobták piacra az első alternatív karácsonyi megoldásokat. Paul Parker sokáig nem használta, majd nemrég újra ezzel az antik darabbal köszönti az ünnepet. A 124 éves műfa tökéletesen megteszi, Parker szerint.

Kis karácsony, nagy karácsony
metro.uk

A környezetvédők és a tradíció hívei között már régóta tart a vita, hogy szabad-e helyettesíteni a  meghittséget árasztó élő fenyőfát egy műpéldánnyal, illetve, hogy melyik kevésbé káros a környezetünkre: a műanyagfröccsöntés, vagy fenyőerdők kipusztítása. A kutatások alapján a műverzió csak akkor éri meg a bolygónknak, ha minimum húsz évig használjuk.

 

 

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?