Ferenc pápa a fiataloknak: „Aki mer, az nyer”
„Az ember nem attól lesz nagy, hogy felemelkedik, hanem attól, hogy másokhoz leereszkedik” – jelentette ki a pápa 11 ezer magyar fiatal előtt.
„Az ember nem attól lesz nagy, hogy felemelkedik, hanem attól, hogy másokhoz leereszkedik” – jelentette ki a pápa 11 ezer magyar fiatal előtt.
Több mint kétórás vita után úgy döntött a Fővárosi Közgyűlés, hogy nem fizetnek ki 25 milliárd forintot az államnak. A fideszes képviselők sem szavaztak nemmel, hanem tartózkodtak.
Nem tudni, mennyibe fog kerülni a katolikus egyházfő háromnapos budapesti látogatása, de kedden kiderült, hogy a delegáció teljes költségét az állam fizeti. A pápalátogatást szervező operatív törzs nem szeretne politikai áthallásokat, várják Bayer Zsolt híveit és az ellenzéki tüntetőket is.
Karácsony Gergelyék rést találhattak a pajzson: folyószámlahitelből működik a főváros, vagyis a kormánynak nincs honnan inkasszóznia azt a 25 milliárd forintot, aminek a befizetését a főpolgármester szerdán megtagadta. A kormány azonban ezer módon csuklóztathatja a fővárost, hiába perelné az be – akár Budaörssel közösen – a Pénzügyminisztériumot.
Karácsony Gergely túlélőtervet kért gazdasági kabinetjétől, akik értesüléseink szerint olyan tervet raktak össze, amellyel visszatartanák egy ötvenmilliárdos tétel befizetését az államkasszába. Azonban a szolidaritási adót nem az önkormányzatok fizetik, hanem az állam vonja le a nekik szánt támogatásokból – vagyis jószerivel lehetetlen nem befizetni azt.
Izrael cigányai – így jellemezte saját népcsoportját egy beduin fiú. 32 falujuk közül az állam csupán kilencet ismer el, a kormány pedig furcsa módon pont azzal segít nekik, amivel az őket a társadalomból kitoló ultraortodoxokon is: hogy nem piszkálja a civil szférát. Riportunk Izraelből.
Túlélőtervet készít a főváros, most nyárra vizionálnak lehetséges csődöt. Állításuk szerint a kormány meghallgatja őket – kapnak kávét és vizet is – viszont ezen túl nem csinál semmit, csupán tartja a markát a szolidaritási- és iparűzési adókért, így egyedül készülnek a túlélésre.
A kormányközeli nyilvánosságban az Amerika-ellenes hangokat egyelőre nem csavarták lejjebb, de maga a kormány még nem szólalt meg azok után, hogy az Egyesült Államok szankciós listára vett egy részben magyar állami tulajdonú orosz bankot és a vezetőit.
Vérdíjat és elhallgattatást emleget a bulvársajtó, miután egy tavaly októberben drogfogyasztáson kapott énekesnő feldobta a rendőrségnek dílereit. Magyarország azonban nem Mexikó: szinte kizárt, hogy bárki megtámadjon egy országosan ismert embert. Ha viszont meg is próbálná, az énekesnőnek is vannak eszközei vele szemben.
Dollármilliókat költenek innovációra, oktatásra, a helyi kreatív tőkére – volna miért példát venni Izraelről, a rendszer viszont korántsem hibátlan. A helyi cégek túlságosan a nyugati piacra koncentrálnak, Netanjahu igazságügyi reformja elrettenti a külföldi tőkét, az izraeli cégek pedig költözésen gondolkodnak. Hogy épül fel és milyen problémákkal küzd a startup-társadalom? Utánajártunk.
Szerdán kórházba került Ferenc pápa, és a Vatikán három napra előre minden programját lemondta, márpedig ehhez nyomós ok kell. Hogy mennyire komoly az állapota, az kiderülhet a virágvasárnapi misén. De mi van akkor, ha az egészsége nem engedi, hogy részt vegyen a legfontosabb katolikus ünnepségsorozaton?
A pápa a hivatalos program szerint április 28-án érkezne Magyarországra. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia mindenkit nyugtat, hogy a pápával minden rendben van, arra a kérdésünkre azonban nem válaszoltak, hogy volt-e kapcsolatfelvétel a magyar katolikus egyház és a Vatikán között a pápa kórházba kerülése miatt.
Hódmezővásárhely polgármestere „nemzetközi körözés alatt álló iszlamista terroristaként” hivatkozott Zaid Naffára, az idehaza a NER-rel jó viszonyban lévő tiszteletbeli jordán konzulra, aki emiatt becsületsértési pert indított ellene, többek között arra is rámutatva, hogy ő a keresztény melkita közösség tagja.
Az országban hónapok óta tízezrek tüntettek a kormány igazságügyi reformja ellen, Netanjahu pedig engedett a nyomásnak. Azonban nem véglegesen: a helyi média beszámolói alapján csupán nyárig tolják el a szavazást arról a törvényjavaslatról, ami a kormány hatáskörébe adná a bírók kinevezését.
Tizenkét hete tüntetnek Izraelben a hatalomba decemberben visszatérő Benjamin Netanjahu igazságügyi reformja ellen. A jobboldali politikus ellen az elnök és saját védelmi minisztere is felemelte szavát – utóbbit Netanjahu fel is mentette. Vasárnap este óta Izraelben országszerte tüntetnek, csak Jeruzsálemben jelenleg 115 ezer ember van kint az utcákon. Netanjahunak végül hétfő délutánra sikerült megállapodnia saját koalíciós partnereivel: elhalasztják az igazságügyi törvény reformját.
Kétszázmilliárd forintos fejlesztési csomagot álmodott meg Budapest vezetése a 3-as metró vonalának felszínére: új villamost, a felüljárók elbontását, bicikliutakat ígértek. A projekttel egy gond van: EU-s pénzből valósítanák meg, ráadásul abból a forrásból, amit az Unió jogállamisági problémák miatt nem hajlandó egyelőre átutalni Magyarországnak.
A 3-as metró most átadott megállóit mintha kicserélték volna, de azért jó lenne még az egészet kiporszívózni. A megújult állomások helyett viszont hétvégéken egyelőre maradnak a pótlóbuszok, sőt: két megálló átadására még két hónapot várni kell.
Még nincs is szezon, a strand egyelőre zárva, de a gát körüli viták már éledeznek a Római-parton.
A ChatGPT Orbán beszédíróit egyelőre nem váltja ki, de arra már képes, hogy azokból a panelekből alkosson fogyasztható szöveget, amiket az utóbbi években unalomig szajkózott a miniszterelnök.
Néhány bekezdéses hírecskékben emlékezik meg a kormánysajtó arról, hogy megkezdődött az utóbbi évek legsúlyosabb korrupciós botrányának bírósági eljárása. Már ha egyáltalán megírja, mert a fideszes média túlnyomó része egyszerűen elhallgatja.