Tetszett a cikk?

A szocialista ötletre senki nem vevő, de ettől még egyáltalán nem biztos, hogy mindenki egyedül indul, a Párbeszéd és az LMP például tárgyal a közös listáról.

Többször felteszik a kérdést, és lehet, hogy ön is feltette volna a kérdést, hogy kitaláltunk-e már megoldást arra, hogyan fogunk kampányolni úgy, hogy egyébként az önkormányzati választáson közös jelölt mögött fogunk kampányolni, de az európai parlamenti választáson egymással versengünk. Nem találtuk meg: senki nem tudott még erre válaszolni. Én elmondom a választ: egy közös listával

– ezt mondta augusztus közepén Komjáthi Imre, az MSZP társelnöke a Szeged Televíziónak adott interjújában.

Komjáthi nyilatkozata után megkerestük az ellenzéki pártokat, hogy mit gondolnak a közös lista gondolatáról, válaszaik pedig új kontextusba helyezik az MSZP társelnökének szavait. Ugyanis kizárólag az MSZP válaszában tűnik fel pozitív színben a közös lista gondolata, egy más ellenzéki párt sem kér belőle, vagyis

a Komjáthi Imre és Kunhalmi Ágnes vezette párt küzd az életben maradásért, de egy olyan eszközzel, amit rajtuk kívül senki nem akar használni.

Miért állnak ki a szocialisták mégis a közös lista mellett? Elmondásuk szerint azért, mert ha „az EP-kampányban külön indulnak a pártok, az önkormányzati választásokon viszont együtt, a kettős kampány olyan szintű szavazói lemorzsolódáshoz vezethet, ami önkormányzati képviselők, polgármesterek mandátumába is kerülhet”. De ennél tovább is mennek: szerintük az ellenzéken belüli versengés a Fideszt erősíti, gyengíti az ellenzék 2026-os választási esélyeit, sőt, azzal érvelnek az EP-s közös lista mellett, hogy az ellenzéki pártok együtt akár annyi mandátumot is szerezhetnének, mint amennyit a Fidesz várhatóan fog.

Azzal is érvelnek, hogy „a közös listán való indulás megfelel a választói akaratnak is, kutatások szerint az ellenzéki választók többsége a közös EP-listás indulást támogatja”. Ilyen kutatást azonban mi nem találtunk, és az is kérdés, hogy a választói valóban kér-e az ellenzéki pártok együttműködéséből, hiszen 2022-ben, amikor kipróbálták, milyen együtt elindulni egy választáson, a Fidesz minden korábbinál nagyobb, kétharmados győzelmet aratott.

Ezt emelte ki a hvg.hu-nak az LMP is, akik szerint Komjáthi ajánlata gyermeknek nézi a választókat, amit mondanak, az pedig nem több politikai semmitmondásnál és megúszásnál.

Aki szerint félre kell tenni a világnézeti különbségeket, az vagy nem tájékozódott arról, hogy az előző választáson ez a logika okozta a negyedik kétharmadot, vagy nincs neki világnézete

– írták. Majd odaszúrtak egy még keményebbet a szocialistáknak, akik, legalábbis az országgyűlési választások utáni kommunikációjuk szerint, a „melósok” pártjává akarnának válni. Az LMP szerint az EP-választás tétje, hogy „a tőke és a piacok Európája helyett eljön-e az emberek és a természet Európája, ebben a nagyipari lobbi pártjai nem szövetségeseink, hanem vetélytársaink”.

Az LMP saját válaszában nem írta, de a Párbeszéd lapunknak küldött válasza alapján az LMP amúgy tárgyal együttműködésről mással, mégpedig velük, ugyanis

a Párbeszéd szerint közös listán indulnának az LMP-vel.

A Párbeszéd korábban, négy évvel a tavalyi teljes ellenzéki összefogás előtt, 2018-ban volt az MSZP választási szövetségese is, közös miniszterelnök-jelöltjük Budapest jelenlegi főpolgármestere, Karácsony Gergely volt. Most azonban azt írták, hogy a közös lista kérdése jelenleg nincs náluk terítéken, az LMP-vel viszont hónapok óta tárgyalnak az együttműködés lehetőségeiről.

A Momentum viszont teljesen kimarad a buliból, önállóan méretik meg magukat jövőre, Donáth Annát és Cseh Katalint küldenék ismét az Európai Parlamentbe. Szerintük az Európai Parlamenti választások erőpróbaként lesznek jelen „ebben az elferdített magyar választási rendszerben”, ahol le lehet mérni a pártok valós támogatottságát, a választóknak pedig nem kell kompromisszumokat kötniük.

Szerettük volna Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalícióját, valamint a Jobbikot is megszólaltatni, azonban ez a két párt tíz nap alatt sem válaszolt megkeresésünkre. Reagált viszont a Jobbik korábbi elnöke, Jakab Péter, akinek a válaszából az sem derült ki, hogy új formációja, a Nép Pártján egyáltalán elindul-e az EP-választáson. Összefogni viszont csak olyanokkal hajlandók, akik nem mennek el Tusványosra „Orbán biodíszleteként vitázni hithű fideszesek előtt”. Tusványoson most mások mellett az LMP-s Ungár Péter, és a szocialista Molnár Zsolt is ott volt. Arról, hogy Jakabékkal bárki össze akarna amúgy fogni, nincs információnk.

 

Komjáthi Imre: "A diktatúra falában a félelem a habarcs. Kellenek olyanok, akik kikaparják azt"

Lakatosként dolgozott 33 évig három műszakban, folyamatos üzemben, a végén középvezetőként az MSZP társelnöke. Komjáthi Imrét az éhségmenet szervezőjeként ismerte meg az ország, de a túlóratörvény elleni tüntetés után "visszafoglalta" a lezárt Kossuth teret is. 2025-ben szerzi meg egyetemi diplomáját. De miért érezte úgy, hogy erre múlhatatlanul szüksége lesz politikusként?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!