Tetszett a cikk?

Az ügyészség viszi tovább a korrupt végrehajtók és hivatalnokok ügyét, ősszel várható másodfokú ítélet, ott viszont, mivel már beismerték bűnösségüket, csak a büntetésük mértékéről fognak alkudozni.

Schadl-Völner-ügy
Máig nem tudjuk pontosan, ki lehet "Tóni, Barbara és Ádám", de legalább azt már sejtjük, hova tűnt Schadl György kisrepülője és luxusautói. Számos kérdőjel maradt még az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében (amibe a végrehajtói kamara elnöke mellett Völner Pál igazságügyi államtitkár is belebukott), ezeket igyekszünk tisztázni, tartsanak velük!
Friss cikkek a témában

2023 februárjában indult a Schadl-ügy bírósági tárgyalása, az előkészítő ülésen tíz vádlott beismerte, hogy mindent úgy követett el, ahogy a vádiratban az ügyészség azt leírta. A beismerő vallomást tévő tíz vádlott közül hatan olyan végrehajtók voltak, akik fizettek Schadl Györgynek, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnökének a saját kinevezésükért és praxisukért cserébe.

Őket az előkészítő ülés végén, május negyedikén ítélték el, három-négy év felfüggesztett börtönt és öt-öt millió forintos pénzbüntetést kaptak, mindemellett pedig öt évre eltiltották őket attól, hogy végrehajtói munkát végezzenek, vagyis elvesztették a praxisukat is.

Az ügyészség azonban mindezzel nem elégedett meg, csütörtökön a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség közölte, hogy két vádlott ellen hosszabb felfüggesztett börtönt kérnek. A másodfokú eljárásban mindemellett azt is szeretnék elérni, hogy ne csak a végrehajtói foglalkozástól tiltsák el a Schadlnek fizető és ezt be is ismerő végrehajtókat, hanem minden jogi végzettséghez kötött foglalkozástól.

Az ügyészség viszi tovább annak az kormányhivatali dolgozónak az ügyét is, akit Schadl a balatoni nyaralójával kapcsolatban kent meg. Bár a férfi beismerő vallomást tett, az ügyészség másodfokon végleges eltiltását szeretné elérni a közszolgálati jogviszonytól. Ugyanezt szeretnék elérni a végrehajtói kar volt hivatalvezetőjénél, aki azoknak a végrehajtó-jelölteknek a pályázatait intézte, akik fizettek a kar volt elnökének kinevezésükért.

A tízből csupán egy olyan vádlott volt, akinek a büntetésében az ügyészség és a védelem is meg tudott egyezni. Az ő ügye tavasszal jogerőre emelkedett, és nem kerül tovább másodfokra. A többi kilenc esetében vagy az ügyészség kért súlyosbítást (ilyen a fent említett négy ember), vagy a védők szeretnének enyhébb büntetést kicsikarni.

Megkeresésünkre a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség sajtószóvivője, Csiha Gábor közölte: várhatóan még ősszel meg is lesz a másodfokú ítélet, hiszen itt már a vádlottak bűnösségét nem vitatja senki, ők is beismerték azt, csupán a büntetésük mértékéről fog szólni a tárgyalássorozat. Ősszel várhatóan folytatódik a Schadl-ügy azon vádlottjainak is a tárgyalása, akik nem ismerték be a bűnösségüket, vagyis Schadl György, Völner Pál és R. Róbert, azaz „Gazdi” is vissza fog térni a vádlottak padjára.

Az üggyel részletesen foglalkoztunk a hvg.hu-n, valamint a Fülke adásában is:

 

Fülke: A Schadl-ügy teljes története, A-tól Z-ig, Völnertől Vargáig

Elvesztette a fonalat? Nem tudta követni a meghallgatásokat? Felelevenítené a tudását? Közéleti podcastunkban összefoglaltunk mindent, amit a Schadl-ügyről tudni érdemes, kezdve a főszereplőktől és köreiktől, az általuk kiépített korrupciós hálózattól át a lebukásig és a következményekig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!