Kósa András

Kósa András
Volgográd után: Putyin rémálmává válhat a szocsi olimpia?
 

Volgográd után: Putyin rémálmává válhat a szocsi olimpia?

A volgográdi két merényletet elemzők egyértelműen Doku Umarov csecsen iszlamista hadúrhoz kötik, akinek célja, hogy a szocsi olimpia közeledtével magára vonja a nemzetközi figyelmet. Umarov 2007-ben kiáltotta ki a térségben saját „Kaukázusi Emirátusát”, azóta több súlyos merénylet elkövetéséhez is köze volt. Kérdés, a rendkívüli intézkedések garantálják-e a játékok biztonságát.


Botrányos április 6-tól tartanak a szocialisták
 

Botrányos április 6-tól tartanak a szocialisták

"Az ország valós állapotát bemutató” óriásplakát kampánnyal kezdi meg a 2014-es „nagy menetelését” az MSZP. A párt az évet egy vezetői felkészítővel, és egy választmányi üléssel zárta, mindkettőn téma volt, hogy a jelenlegi jogszabályi környezet, és az időszakos választások tanulságai alapján botrányok tömege kísérheti az április 6-i választást.


Rogán szomszédjának cégénél csöröghet az adventi kassza
 

Rogán szomszédjának cégénél csöröghet az adventi kassza

Rogán Antal szomszédjának cége, a HG Média Kft. (korábbi nevén: Hamu és Gyémánt Média Kft.) érdekeltségei szervezik a Szent István-bazilikánál most is zajló karácsonyi vásárt. A rendezési jogot eredetileg egy egyesület kapta meg, de ők egyből továbbadták azt. A rendezvényt a Nemzeti Kulturális Alap is támogatja, a PR-feladatokat is egy HG-cég kapta meg. Becsléseink szerint a szervezők több tízmillió forintos bevétellel számolhatnak.


Most majd az állam megmondja, mi a tisztességtelen
 

Most majd az állam megmondja, mi a tisztességtelen

A kormányt és a kormánypárti frakciók illetékeseit is meglepte a Kúria hétfői jogegységi döntése a devizahitelekről (mely kimondja, hogy a kockázatot az adós viseli), sokkal konkrétabb iránymutatásra vártak több kérdésben is. A forrásaink szerint a "gyenge és tartalmatlan" határozat után várhatóan a kormány, és a parlament hozhat törvényt arról, mikor minősül egy szerződés tisztességtelennek.


Orbán és az MSZP
 

Orbán és az MSZP "csendes nagykoalícióra" lépett Ukrajna ügyében

Összehozta a reálpolitika a kormányt és a legnagyobb ellenzéki pártot: a térségi diplomáciára rálátással bíró fideszes és szocialista forrásaink is úgy látják, a magyar érdekeknek nem tenne jót, ha megbukna a tüntetések hatására Viktor Janukovics. A nem éppen kiköpött demokrata, de megbízható, a kárpátaljai magyaroknak komoly gesztusokat tevő ukrán elnök helyett jöhetne rosszabb is. Kérdés, mi történik, ha ismét beköszönt a nagyhatalmi politizálás kora Európa keleti felén.


Kézilabdás trafikháló és egy fideszes kormánymegbízott
 

Kézilabdás trafikháló és egy fideszes kormánymegbízott

Gyöngyösön a város tizenhét dohánytrafikjából tizenhármat olyan cégek működtetnek, melyek valamennyien egy, Horváth László fideszes kormánymegbízotthoz köthető egri ügyvéddel állnak szerződésben. A kormánymegbízott a helyi kézilabdaklub társadalmi elnökeként is kapcsolatba hozható a trafiknyertesekkel. A cégeket – úgy tűnik – közvetlenül egymás után, egy kaptafára alapították. Az egyik tulajdonos szerint mindez véletlen, mindenki önállóan cselekedett.


Jobb főpolgármester lenne, mint Bajnai? – Horváth Csaba a jelöléséről és Budapestről
 

Jobb főpolgármester lenne, mint Bajnai? – Horváth Csaba a jelöléséről és Budapestről

Irodájában állítsa szerint csak azért sem teszi ki az új, Tarlós István tervezte Budapest-zászlót, ragaszkodik a régi, „román színűhöz”. Horváth Csaba jövő héten hivatalosan is az MSZP 2014-es főpolgármester-jelöltje lesz, és ezt a pozíciót szerinte akár Bajnai Gordonnal szemben is meg fogja őrizni jövőre. A politikus a hvg.hu-nak adott interjújában arról is beszélt, miért tartja gyengének az amúgy „arrogáns” Tarlós Istvánt, és mikor kapcsolta hátramenetbe Demszky Gábor a fővárost. Megtudhatjuk, hogy hívják az MSZP-ben a Hagyó-féle BKV-ügyeket, és hogy megújult-e az MSZP a fővárosban.


Botrány nélkül nem megy? – Készül az MSZP–Együtt-PM kampánystratégia
 

Botrány nélkül nem megy? – Készül az MSZP–Együtt-PM kampánystratégia

Azt szeretnék az MSZP egyéni képviselőjelöltjei, ha a párt központi kampánya lehetőleg minél kevésbé „látszana” választókörzetükben, mert a legtöbben helyben erősebbnek érzik magukat, mint a párt országos támogatottsága – derült ki a velük folytatott beszélgetéseinkből. A kampányok vezetői szerint nem lesz gond a szocialisták és az Együtt-PM üzeneteinek az összehangolásából, ugyanakkor van, aki még az MSZP-ben is hiányolja a „mesét”, azt a narratívát, amit a választóiknak elmondhatnak a baloldalon. Indul a kampány – cikksorozatunk második részét olvashatják.


Török Gábor:
 

Török Gábor: "De mi a baloldal? Orbán Viktor szorozva mínusz eggyel"

"Ha komolyan vennénk azt, amit egy magyar politikus az ellenfeléről mond, könnyen arra a következtetésre juthatnánk, hogy a másikkal szemben minden megengedett. Márpedig egyre többen veszik egyre komolyabban az egyre irracionálisabb megnyilvánulásokat, nehéz lesz kitörni ebből a lefelé tartó spirálból" – mondta a hvg.hu-nak Török Gábor politológus a politikai hisztériakeltésről. A Corvinus Egyetem tanára szerint Gyurcsány Ferenc célja hosszabb távon az MSZP elfoglalása, Bajnai Gordonnak pedig a most megkötött MSZP–Együtt-megállapodás a politikai túlélést jelentheti.


Bajnai Gordon egy éve: a hervadás 365 napja
 

Bajnai Gordon egy éve: a hervadás 365 napja

Messiásváró hangulatban leste a baloldali értelmiség és a választók egy része Bajnai Gordon visszatérését a magyar politikai porondra. A nagy pillanat éppen egy éve, 2012. október 23-án jött el. Azóta viszont valószínűleg semmi nem úgy alakult, ahogy azt a volt kormányfő gondolta. A hvg.hu ennek stációit foglalta össze.


 

"Még nem tudjuk, küldünk-e megfigyelőket a választásokra"

Az európai szocialisták továbbra is figyelemmel kísérik a magyar belpolitikai fejleményeket, de nem akarnak állandó harcot a kormánnyal, így csak akkor bírálnak, ha súlyos okuk van rá – mondta a hvg.hu-nak Hannes Swoboda. Az Európai Parlament szocialista frakciójának vezetője egy uniós konferenciasorozat részeként látogatott Magyarországra.


Egy Mandela kellene Magyarországnak
 

Egy Mandela kellene Magyarországnak

Egy Nelson Mandeláéhoz hasonló, mindenki által tisztelt személyiség segíthetne feloldani az egyre mélyebb megosztottságot Magyarországon Kati Marton szerint. A magyar származású amerikai íróval, újságíróval készített interjúnkban kénytelenek voltunk megállapítani, hogy ilyenünk nincsen. Kati Marton a Közép-Európa Egyetemen tartott előadást, ezután beszélgettünk vele.


 

"A Fidesz legnagyobb ellenfele saját maga"

Rendszerszintű kockázatot jelent Magyarországon a közbizalom egyre süllyedő szintje, amihez nagyban hozzájárul, hogy a két politikai oldal is egyre vadabb összeesküvés-elméleteket gyárt a másikról – mondta a hvg.hu-nak Krekó Péter, a Political Capital igazgatója, annak kapcsán, hogy egy nemrég készített felmérésből kiderült, a magyarok 42 százaléka úgy gondolja, „háttérhatalmak” irányítanak Magyarországon.


Kumin Ferenc:
 

Kumin Ferenc: "ez nem kormánykritika, ez aljasság"

Sokkal több, a magyar kormánnyal szemben pozitív hangvételű cikk jelenik meg a nemzetközi sajtóban, mit idehaza gondoljuk – mondta a hvg.hu-nak adott interjújában Kumin Ferenc. A nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkárral, Sólyom László egykori tanácsadójával arról is beszéltünk, miért lát a kormány minden mögött baloldali média-összeesküvést, és mit gondol a volt köztársasági elnök súlyos Orbán-kritikájáról.


 

"A mostani háborús helyzetben Bajnai alkalmasabb"

A képviselői helyek legalább egyharmadát szeretné az Együtt–PM a 106 egyéni választókörzetből – mondta a hvg.hu-nak Szabó Tímea, aki nem zárta ki, hogy a fővárosban ez az arány még nagyobb lehet. A Párbeszéd Magyarországért egyik vezetője szerint az MSZP már nem képes új szavazókat megszólítani a bő egymillió bizonytalan közül, erre Bajnai Gordon alkalmasabb személy, így őt látná szívesebben az ellenzék kormányfőjelöltjeként. A képviselő szerint még nem eldöntött kérdés, hogy közös listán indulnak-e a szocialistákkal.


Vakon előre, rossz irányba?
 

Vakon előre, rossz irányba?

Ahelyett, hogy vakon haladnánk egy föderalista irányba, érdemes lenne végiggondolni, milyen uniós intézményekre van szükségünk a jövőben ahhoz, hogy az EU az legyen, aminek kitalálták: a polgárai békéjét, biztonságát, és jólétét garantáló szervezet – mondta a hvg.hu-nak Jonathan Knott. Az Egyesült Királyság budapesti nagykövetével arról is beszélgettünk, vizsgálhat-e uniós értékeket az Európai Parlament.


Kádári reflexek süllyeszthetik el az oktatási reformot
 

Kádári reflexek süllyeszthetik el az oktatási reformot

Egyelőre semmit nem tudnak az érintettek a januártól bevezetni tervezett, a tanárok későbbi fizetését is befolyásoló pedagógus-besorolási rendszerről. A szakszervezet szerint kérdés, hogy mérik le, ki az igazán jó tanár. Egy oktatási szakértő azt mondta lapunknak, teljesen elhibázott az irány, ráadásul máig élő kádárista reflexek hatnak minden változás ellen.


Baja Ferenc: Bajnaiék megakadályozhatják a Fidesz leváltását
 

Baja Ferenc: Bajnaiék megakadályozhatják a Fidesz leváltását

A Fideszt leváltani akarók koalíciójának gyengítője is lehet Baja Ferenc szerint az Együtt 2014-PM. A szocialista politikus szerint az a különbség, amely a közvélemény-kutatásokban látszik az MSZP és Bajnaiék között, legitimmé teszi, hogy Mesterházy Attila igényt tartson a közös listavezetői pozícióra. Baja Ferenc a hvg.hu-nak adott interjúban kifejtette azt is: miért nem gond szerinte, hogy eddig egy határidőt sem sikerült tartani az ellenzéki egyeztetésen.


Kampányfegyver, amitől senki sem fél, mi az?
 

Kampányfegyver, amitől senki sem fél, mi az?

Nem a pedagógus-béremeléssel fogja megnyerni a Fidesz a választásokat – ebben nagyjából minden általunk megkérdezett egyetértett. A Fideszben úgy látják, éppen elég "nem hangulatjavító" intézkedés is történt a tanárokkal; az MSZP-ben arra hivatkoznak, egyébként is rossz irányba mennek a dolgok. A szakszervezet szerint nem elég, ami történt; és a közvélemény-kutatások sem adnak egyértelmű választ.