Havas Juli erdélyi író: Úgy érzem, hogy érik az egymás felé fordulás ideje
A történelem kereke egy helyben jár, és minden vég nélkül ismétlődik – mondja Havas Juli, a magát diktatúratúlélőnek tartó erdélyi író, aki új regényében a Ceausescu-rezsim mindennapjairól ad látleletet.
Van miből tanulnia az EU-nak, ha nem akarja, hogy végigmenjen rajta a kínai gazdasági úthenger
Behódolni is lehet Kínának, de fékezni is, elkerülendő, hogy a globális délhez hasonlóan Európát is maga alá gyűrje.
Parászka Boróka: Ezzé lesz, ezzé tesz hazátok
Az olimpiai megnyitó szadista kommentálásába belebukott Vincze Minya István református esperesben semmi átlag fölötti vagy átlag alatti nincs. Benne így állt össze a propaganda. Zsigeri indulatokat gerjesztő kampányra zsigeri módon reagált, és ez az olimpia fényében is pont annak látszott, ami. Gyűlöletnek. Vélemény.
Dora Ratjen, mint Imane Helif, nőként nőtt fel és nő akart maradni. De nem engedték neki – interjú Lesi Zoltán költővel
A párizsi olimpia ökölvívóversenye miatt kirobbant botrány nyomán érdemes felidézni az 1936-os berlini olimpiát. A nácik a zsidó származású Gretel Bergmann helyett egy olyan magasugrót indítottak a náci Németország színeiben, akit később megfosztottak a díjaitól, mert férfinek nyilvánították. Dora Ratjen később Heinrich Ratjenként élte le az életét. A két versenyző közös történetéről Magasugrás címmel írt verseskötetet Lesi Zoltán, vele beszélgettünk arról, hogyan kezelte a sajtó a sztorit.
A pacaltól a parmezánon át a pálinkáig: a szélsőjobb magához ragadta a nemzeti konyhát
A nemzeti önrendelkezés az étlapokra és az élelmiszeriparba is begyűrűzött: körképünk az evéssel és főzéssel népszerűséget hajszoló európai politikusokról.
"A Boko Haram volt az első olyan terrorkülönítmény, ahol több nőt használtak a terrortámadásokhoz, mint férfit"
A chiboki lányok sorsa világszerte eggyé vált a kizsákmányolt nők sorsával – állítja a nigériai író, Adaobi Tricia Nwaubani, aki A baobab árnyékában című regényében a Boko Haram terrorszervezet dzsihádistái által elrabolt iskolás lányok megrendítő történetét mondja el.
Róna-Tas Ákos: Elkeseredettek és dühösek a fiatal választók Amerikában
A mindennapi életet, a személyes kapcsolatokat is alapvetően befolyásoló technológiai változások, ezzel összefüggő mentális problémák, a feldolgozatlan Covid, a politikusi garnitúra elöregedése, az elitek és társadalmi csoportok közti villongások és az ennek nyomán kiélezett feszültségek – a Kaliforniai Egyetem szociológiaprofesszora szerint főként ezek vezettek a fiatal amerikaiak közérzetromlásához és ahhoz a robbanásveszélyes helyzethez, ami polgárháborúba is torkollhat.
Oláh Gábor, a Sorbonne kutatója: A párizsi olimpia önmagában nem hoz megváltást az itt élőknek
A franciák az elhúzódó politikai színház miatt nem állnak egységesen az olimpia mögött – tapasztalja Oláh Gábor, a párizsi Panthéon-Sorbonne Egyetem kutatója, aki interdiszciplináris megközelítésben foglalkozik a városokkal, várostörténettel.
Akikre a Fidesz büszke: Nemzeti Tömörülés – szélsőjobbos kaméleonpárt, kínos családi örökséggel
Képzeljük el, hogy a EP frakcióiból kiszorulva, menekülő útvonalat keres magának Orbán Viktor, új szélsőjobboldali frakciót hoz létre, majd annak az élére – szintén az előre menekülés jegyében – a frakció élére kinevezik Magyar Pétert. Valami ilyesmi történt az után, hogy egyezséget kötött a Fidesz és a francia Nemzeti Tömörülés az együttműködésről, és a Patrióták Európáért frakció élére kinevezték Jordan Bardellat. A frakció legnépesebb csoportjából érkező Bardella személye sok mindent elmond arról, kivel szövetkezett Orbán Viktor, milyen együttműködés várható a frakción belül és merre halad Európa egyik legambiciózusabb szélsőjobboldali pártja, a Nemzeti Tömörülés.
Parászka Boróka: 75 másodperc a lövéstől Trump ökölbe lendülő kezéig
A politikai ösztön és a gesztus ereje magasba emeli Trumpot. Ez az elnök erősebb, mint akit legendává emelt a történelem. Erősebb az összes többi elnöknél is. Nem csak az öreg, botladozó Bidennél, de Kennedynél is erősebb, aki úgy élt és halt mint egy filmsztár.
Sokkterápiának szánta Macron az előrehozott választást, egyszerű sokk lett belőle
Elvesztette támogatói bázisa nagy részét Emmanuel Macron francia államfő, és megváltoztak a francia szavazók is. Az előrehozott választás, amely kiírásakor is merész húzás volt, az első forduló után még inkább végzetesnek tűnik.
Orbán inkább gigantikus bírságokra szórja el az adófizetők pénzét, mint hogy betartsa az uniós alapjogokat
A választási győzelem ellenére Orbán Viktor cseppet sem lehet diadalittas. Éppen ellenkezőleg, jókora pofonokat zsebelt be az elmúlt napokban a NATO-tól, az Európai Unió állam- és kormányfőitől, valamint az Unió bíróságától. Ez utóbbit a magyar adófizetők is bánják.
Van, aki a háborút okolja és van, aki az ellenzéket - hogyan reagáltak a környékbeli országok politikusai a Fico-merényletre?
A szlovák kormányfő elleni támadás nem csak Orbán Viktornál hozta elő a régi szólamokat.
Orbán Viktor és Magyar Péter háborúja az európai pártcsaládok erőviszonyait is befolyásolhatja
Jövő csütörtöktől négy napon át választ Európa, és a megfigyelők drámai átrendeződést várnak a strasbourgi parlament frakciói között, ami hatással lehet a tagállamok közötti kapcsolatokra is. Más országok inkább befelé tekintenek, várják a választási eredmény lökéshullámait.