szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kutatók egy dél-afrikai aranybányában csaknem három kilométer mélységben olyan baktériumfajtára bukkantak, amely nyilvánvalóan évmilliók óta létezik ott anélkül, hogy kapcsolatban állna a külvilággal.

A baktériumok szulfátból és hidrogénből táplálkoznak, és a jelek szerint teljességgel függetlenek a napenergiától - számolt be a Li Hung-lin, a tajvani egyetem professzora által vezetett kutató csoport a Scinece című amerikai tudományos magazin legújabb számában.

A baktériumokra a bánya mélyén, talajvízben találtak rá. A víz, amelyben élnek több tucat millió éves. A baktériumok által elfogyasztott hidrogén - más életterektől eltérően - nem más élőlényektől származik, hanem a környező kövezet radioaktív sugárzásának hatására keletkezik - állapította meg a kutató csoport. Így ezek a baktériumok az első eddig ismert organizmusok, amelyek kizárólag geológiai energiaforrásoktól függenek.

A bánya talajvizében olyan baktériumfaj egyedei vannak többségben, amely szoros rokonságban áll föld feletti, meleg forrásokban található baktériumokkal. A kutatók feltételezik azonban, hogy a bányában talált baktériumok már 3-25 millió évvel ezelőtt elváltak a földfelszínen található rokonaiktól.

A kutatók vélemény szerint a felfedezés új perspektívákat nyit: esetleg lehet élet más égitestek - például a Mars, vagy a Jupiter Európa nevű holdjának - felszíne alatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Baktérium felel az érbetegségekért?

Úgy tűnik, hogy egy, a gyomorfekéllyel és a gyomorrákkal kapcsolatba hozható baktérium okozta fertőzés növeli a keringési rendellenességek, azaz az érbetegségek kialakulásának a kockázatát is, állítja egy olasz kutatók által végzett elemzés.

MTI Tech

A sarki fény baktériumokat juttathat az űrbe

Elektromos mezők képesek lehetnek arra, hogy mikrobákat és baktériumokat juttassanak a Földről a világűrbe, akár például a Marsra is - véli Tom Dehel, az amerikai Légügyi Hatóságnál dolgozó elektromérnök.

MTI Tech

Bioműanyagot termel egy baktériumfajta

Polihidroxibutirát - vagyis PHB - a neve annak az anyagnak, amely a természetben is előfordul, és a jövőben egyes, ma használatos műanyagok helyére léphet, különösen mivel nedvesség hatására széndioxidra és vízre bomlik el.

MTI/hvg.hu Tech

Tízezer féle baktériumot nyelünk le egy korty tengervízzel

Amerikai tengerbiológusok mérései szerint egy liter tengervízben húszezernél több féle baktérium él, tízszer annyi féle, mint azt eddig feltételezték: ennek a felismerésnek azért van jelentősége, mert a földi bioszféra hajtó motorját, a tengeri biomasszát túlnyomó részben mikroorganizmusok alkotják, és az adatból kiderül, hogy ezeknek várakozáson felüli genetikai tartalékai vannak.