szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A régi szép időkben az embernek maximum egy-két jelszó elég volt a mindennapi...

A régi szép időkben az embernek maximum egy-két jelszó elég volt a mindennapi élethez. Napjainkban már minimum öt-hat felhasználónév/jelszó párosítás szükséges, ráadásul, ha ehhez még hozzávesszük a szintén elengedhetetlen pinkódokat, kártyaszámokat, banki jelszavakat és mindenféle internetes jelszavainkat - máris egy impozáns listát kapunk.
 
Jogosan merül fel hát a kérdés: hogyan fogunk tudni ennyi jelszót és azonosítót fejben tartani? Természetesen sehogy(legalábbis nagyon ritka, hogy valaki tíz-tizenöt különböző jelszóra csak úgy „kapásból” mindig emlékezzen). Valahol tehát tárolunk kell jelszavainkat, és ez az a pont ahol a problémák kezdődnek. Hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan tároljuk őket – ha egyszerűen leírjuk valahová (akár papírra, akár valamilyen PC-s szövegállományba) akkor máris értelmét vesztette a dolog, hiszen a jelszó máris megszűnt „titkosnak” lenni… Ha megkíséreljük memorizálni őket, akkor pedig előbb-utóbb kellemetlen helyzetbe kerülhetünk, ha mondjuk egy ritkán használt jelszóra lesz szükségünk, amire két hónapja még emlékeztünk, de pillanatnyilag éppen hogy csak rémlik valami belőle…

A megoldás természetesen a számítógépes tárolás, persze egészen speciális módon. A legjobb amit tehetünk, ha a kifejezetten erre a célra szakosodott jelszó-adatbázisokba visszük be kódjainkat. Ezekből a szoftverekből elég sok található, az egyik legjobb a Password Depot, amit kis is próbáltunk.

Installálás után egy úgynevezett „key-password”-ot kell kitalálnunk, illetve megadnunk – a továbbiakban ez a jelszó fogja védeni az összes többi jelszót (azaz magát a szoftvert). Nagyon jó megoldás, hogy az általunk kitalált jelszó begépelése után, egy kis státusz-vonal rögtön mutatja is, hogy az adott jelszó menyire biztonságos: minél kisebb és pirosabb ez a vonal, annál „rosszabb” jelszót adtunk meg. Ha sikerül olyat kitalálni, ami legalább sárga vagy zöld, akkor készen is vagyunk. 

Nagyon fontos, hogy egy a key-passwordöt ha lehet, ne felejtsük el, hiszen e nélkül a szoftverből lehetetlen visszanyerni az adatokat, a Password Depot ugyanis gyakorlatilag feltörhetetlen, a  Rijndael 256-Bit-es kódolásnak köszönhetően…
 
A szoftver felülete nagyon egyszerűen kezelhető: a bal oldali ablakban különféle mappákba rendezhetjük jelszavainkat (így külön tárolhatjuk pl. a banki jelszavakat és az internetes azonosítókat, és így tovább). A fennmaradó részen maga a lista kapott helyet, ez alapesetben üres, hiszen még nem vittünk fel adatokat. A bevitel a menüsor első (add items) iknojával történik: itt magán az azonosítón és a jelszón kívül rengeteg opcionális mezőt találhatunk. Megjegyzéseket fűzhetünk a jelszavakhoz, beállíthatjuk (napra pontosan), hogy mikor „járjon” le a jelszó – így a határidő lejárta után a jelszó megváltoztatására szólít fel a szoftver – fő a biztonság! Itt is helyet kapott az indításkot már megismert „jelszó-bonyolultság kijelző” – ha valamelyik jelszavunk nagyon a „pirosban van” akkor érdemes megváltoztatni, vagy ami még jobb: klikkelni egyet a „generate random password” gombon, és ekkor egy automatikus, és biztosan „zöld” jelszót kapunk.

Minden jelszóhoz beállíthatunk egy fontossági besorolást is (high, medium, low) ez egy kis ikont rak majd a listában az adott jelszó mellé, ezzel is könnyítve az azonosítást. Minden jelszóhoz tartozik egy „custom fields” fül is – ide gyakorlatilag azt írunk amit akarunk, emlékeztetőket, arra való utalást hogy ez a jelszó pontosan mire is való és hol kell használni (mókásan hangzik, de néha nem árt erre is egy emlékeztető…) 
  
Ha mindent kitöltöttünk, akkor máris megjelenik a listában ez első eltárolt adatmezőnk. Nagyon hasznos könnyítő funkció, hogy a listából kiválasztva egy-egy elemet, az F2 vagy a „copy password to clipboard” gomba segítségével rögtön a vágólapra tehetjük az adott jelszót –ez főleg internetes azonosítóknál hasznos: elég csak taszkot váltani és máris használhatjuk az adott jelszót, anélkül hogy bárki látná; hiszen a Depot listájában alapesetben nem látszanak a jelszavak, az internetes azonosításoknál pedig úgyis ki lesz „csillagozva”. 

Ha valakinek extrém módon sok jelszót és azonosítót kell tárolni, akkor kicsit jobban elmerülve a szoftverben örömmel fogja nyugtázni, hogy rengeteg opció van a lista különféle módokon való rendezésére és megjelenítésére – a kategóriák és alkategóriák, valamint a mindenféle szűrők és a keresés segítségével akár egy teljes cég jelszó-adatbázisát könnyedén lekezelhetjük a Password Depot-al. A Rijndael titkosítási enkripció pedig az egyik legbiztonságosabb szoftverré emeli a Depot-ot a hasonló jelszótárolók között – ebben a kis „virtuális páncélszekrényben” garantáltan jó helyen lesznek titkos jelszavaink !  Sajnos a szoftver nem ingyenes (semmi sem lehet tökéletes), 30 napig azonban mindenféle korlátozás nélkül működik, a teljes verzió 30 dolláros (kb. 5000 forint) ára pedig igaztán nem sok, ha cserébe minden jelszavunk biztonságban lehet. 
 
 
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!