szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A 3D for All Kft. Leonar3Do eszköze San Joséban elnyerte a "2008 Tech Awards Laureate" címet - tudta meg az MTI a Los Angeles-i főkonzulátustól.

Rátai Dániel Leonar3Do elnevezésű találmánya az első olyan eszköz, amely a személyi számítógépek háromdimenziós konfigurációvá való átalakítását teszi lehetővé a legszélesebb rétegek számára. Alkalmazása az oktatásban mint háromdimenziós iskolatábla, tankönyv és jegyzetfüzet, teljesen új lehetőségeket nyit meg. Az oktatási kategóriában 58 ország 329 jelöltje közül választották ki az öt "legjobbak legjobbikát".

Rátai Dániel
A "Tech Awards" (Technológiai Elismerés) kitüntetéseket a kaliforniai Tech Museum of Innovation és az Applied Materials Inc. 2000 óta adományozza. A kitüntetést évente 25 projekt kaphatja meg 5 kategóriában, az oktatás, az esélyegyenlőség, a környezetvédelem, a gazdasági fejlődés és az egészségügy területén. Valamennyi kategóriában 5-5 győztest hirdetnek ki azok közül, akik olyan új technológiai megoldást, illetve létező technológiák újszerű felhasználását fejlesztették ki, amelyek az emberiség javát szolgálhatják világszerte. Az öt győztes közül egy 50 ezer dollár pénzjutalomban is részesül, az elismeréseket a külsőségeiben a Nobel-díjéhoz fogható gála keretében adják át.

Idén a huszonöt győztes nemzeti megoszlása kiváltképp reprezentálja a világprogram nemzetközi eszmeiségét, minthogy tizenegy ország: Szenegál, Peru, Magyarország, Kanada, Namíbia, Németország, Egyiptom, India, Nagy-Britannia, Laosz és az Egyesült Államok szerepel a kitüntetettek között. Magyarország részéről korábban egyetlen díjazott sem volt. 

"A Tech Awards hihetetlen elismerés, általa azoknak a körébe kerültünk be, akik a nemzetközi tekintélyekből álló zsűri megítélése szerint jelentős hatással lehetnek a világ alakulására" - mondta Rátai Dániel feltaláló, a 3D for All Kft. általános fejlesztésvezetője. Mint hozzátette, a kaliforniai Tech Museumban, az innovációs világ Mekkájában a Leonar3Dót beválasztották a földkerekség öt legjelentősebb oktatási innovációja közé, "ez a szakmai elismerés egyben hatalmas lökés is a folytatáshoz, hogy a Leonar3Do betölthesse szerepét a jövő oktatási kultúrájának alakításában".

Peter Friess, a Tech Museum of Innovation elnöke szerint "az idei győztesek nemzetközi köre is egyértelműen bizonyítja, milyen elképesztően kreatív ötletek és megoldások léteznek szerte a világon, amelyek döntő változást képesek tudnak hozni az életünkben". Kifejtette: a győztesek sikereit ünnepelve a jövő feltalálóit arra ösztönzik, használják fel a technológia hihetetlen erőit, hogy "megfelelhessünk az előttünk álló kihívásoknak, és ezáltal a világ egészségesebb, biztonságosabb, és fenntarthatóbb legyen".

A kiválasztott díjazottak projektjei olyan célok szolgálatába állíthatók, mint például a digitális szakadék csökkentése, a megújuló energiaforrások kiterjesztése, a többnyelvű oktatás fejlesztése, vagy a nők jogainak érvényre juttatása a fejlődő országokban. A Tech Awards munkáját világszerte együttműködő humanitárius, oktatási és gazdasági partnerek segítik, hogy a kitüntetett technológiák minél szélesebb körben szolgálhassák az emberiség javát.

A világ legjelentősebb ilyen jellegű intézményeként ismert interaktív Tech Museum of Innovation a Szilícium-völgy fővárosában, San Joséban működik. A múzeum kitűzött célja, hogy mindenkiben felkeltsék a feltalálói, újítói ambíciókat és támogassák az innovatív ötletek fejlesztését. Ezt interaktív kiállításokkal, oktatási programokkal, a fiataloknak évente megrendezett Tech Challenge csapatversennyel és legfőképpen a nemzetközi Tech Awards programmal törekednek elérni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szellem

Háromdimenziós tervezés számítógéppel

Nagy számítógépes cégeket lekörözve, olcsóbb és egyes részleteiben eredeti megoldást talált egy magyar diák a háromdimenziós számítógépes tervezéshez. Rátai Dániel ezzel díjakat nyert egy amerikai diákversenyen.

MTI Világ

Magyar tudósjelölt lett a világ legjobbja

Rátai Dániel találmánya - amely 25-30 ezer forintos ráfordítással a közönséges személyi számítógépet háromdimenziós készülékké, és egyben érintőképernyős PC-vé képes változtatni - hat első díjat is elhozott a 21 éven aluli tudósok "olimpiájáról".