szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt hónapok spambotrányai között szerepel a Hi5 közösségi oldal agresszív hirdetőkampánya. Az oldalon regisztráció után meg kell adnunk emailcímünket és az ahhoz tartozó jelszót, amely után a Hi5 minden ismerősünknek elküld egy barátkérő emailt. Keveseknek tűnik fel azonban, hogy ezt a lépést minden kellemetlenségével együtt ki is hagyhatjuk életünkből.


Hol menő a Hi5?
Az Alexa webstatisztikája szerint az oldalt főként Mexikóból, Thaiföldről, Portugáliából, Peruból, illetve Amerikából figyelik, átlagosan a világ internetezőinek 2,3 százaléka kíváncsi rá. (Összehasonlításképpen: a Facebooknál ez az érték 10,41, a MySpace esetében pedig 6,3 százalék.)

Egy közelmúltbeli áttekintés szerint a Hi5 kilencedik a leglátogatotabb magyar weboldalak listáján.
Több hónapja folyamatosan küzd a Hi5.com közösségi oldal a magyar internetezők haragjáért, olvashatjuk fórumokon, blogokban és a szaksajtóban egyaránt. A website-ra regisztráló felhasználók ugyanis a regisztráció második lépésében azzal szembesülnek, hogy az oldal elkéri tőlük az e-mail fiókjukhoz tartozó jelszót. Ha ezt megteszik, a Hi5 másodpercekkel később teljes címlistájuknak kéretlen levelet, egy úgynevezett barátkérőt küld: a magyar felhasználók felé is nyitó közösségi oldal nemcsak az ismertebb külföldi mailszolgáltatók címlistáit képes begyűjteni, hanem kezeli a Freemail, Live.hu, Citromail és Vipmail fehasználóinak kontaktjait is.

Azok az oldalak, amelyek hasonló módszerekkel operálnak (ilyen a korábbi sms.ac, a tagged.com vagy a Yarii is), nemcsak egyszeri kellemetlenséget okoznak a felhasználóknak - a rendszer ugyanis később is felajánlja az "ismerőskeresés" lehetőségét, amely egészen egyszerűen a felhasználó mailboxának újabb átvizsgálását jelenti új kontaktok iránt. A megoldás meglehetősen divatos - a kapcsolatkérések teljesen automatikusan mennek ki a kibányászható című levelezőpartnerek felé, sőt, egyes oldalak az emailek törzsébe is beleolvasnak és ha egy továbbított levélben megtalálható a nevünk, teljesen ismeretlenektől is kaphatjuk a meghívókat.

A Hi5 spamküldő botránya azonban a felhasználóknak legalább akkora mértékben köszönhető, mint magának a weboldalnak is. A témával foglalkozó fórumokban ugyanis számos esetben az olvasható: a felhasználók nem figyeltek arra, hogy miért is kell megadniuk jelszavukat, óvatlanul kiadták azt. Ez nem is csoda, hiszen számos számítógéphasználó követi el a klasszikus hibát: ugyanazt a jelszót használja minden egyes jelszóval védett weboldalon, bármennyire is ágáljanak ezellen a rendszergazdák vagy a biztonságtudatos internethasználók. A tény, miszerint nem kötelező jelszavunkat megadni ahhoz, hogy aktív tagjai lehessünk a Hi5-közösségnek, csak frusztráló lehet azon felhasználók számára, akik nem figyeltek eléggé az apróbetűs linkekre. Ennek tudatában nem is csoda, hogy például a McAfee biztonsági szoftverei nem jeleznek veszélyt a weboldal részéről, hiszen a spamküldést maguk a felhasználók kérik.

Számos megoldás létezik a hasonló problémák kiküszöbölésére. Elsőként: a megfelelő jelszavakat csak a hozzájuk csatlakozó oldalon adjuk meg, így Gmail-jelszavunkat csak a levelezőszolgáltatás nyitóoldalán, MSN-jelszavunkat csak megbízható chatelő-szolgáltatás nyitóoldalán adjuk meg, kerüljük a rövid MSN-üzenetben vagy emailben küldött linkeket, amelyek jelszavaink megadására szólítanak fel minket.

Hosszú távon hasznosnak bizonyulhat az is, ha több e-mail fiókot használunk, mindegyiket másra. Személyes és munkával kapcsolatos fiókjaink mellett tanácsos külön ingyenes e-mailt használni akkor, ha fórumra vagy levelezőlistára, esetleg közösségi oldalakra regisztrálunk. Előfordulhat ugyanis, hogy emailcímünk egy spamküldőhöz kerül egy nagyobb címlistában, így ha túl sok spam önti el postafiókunkat és nem tudjuk ezt a megfelelő szűrővel használni, szívfájdalom nélkül megfeledkezhetünk róla.

Végezetül, a rémhírekkel ellentétben lehetséges a Hi5.com oldalról leiratkozni, ha véletlenül vagy kíváncsiságból megadtuk az oldalnak adatainkat. Aki pedig még emlékezni sem szeretne a szolgáltatásra, ne csak törölje a weboldalról érkező üzeneteket, hanem jelölje is meg őket levélszemétként kedvenc levelezőprogramjában.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!