szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bostoni egyetem mérnökei új megközelítést alkalmazva képzelték el a jövő adattovábbítási módszerét, amelynek központi elemét képeznék az új típusú villanykörtékbe épített LED-ek.

Az Engadget értesülései szerint a Boston University mérnöki karának kutatói a mindenhol jelen lévő világítótestekkel oldanákmeg az adatok továbbítását. A szakemberek olyan alacsony energiájú LED-ek kifejlesztésén dolgoznak, amelyek segítségével optikai kommunikációs módszerekkel lehetne információt közvetíteni kábelek nélkül.

A technológia alapját a gyorsan ki-bekapcsolódó LED-ek alkotják, amelyek segítségével enyhe vibrációként – vagy még annyira sem - lehetne érzékelni az adatok mozgását. A hálózat sebessége várhatóan 1-10 megabit/másodperc lesz. A módszert a fejlesztők biztonságosabbnak tartják, mint a rádiófrekvenciás adattovábbítást, mivel a hálózatba kapcsolt eszközöknek látótávolságon belül kell lennie. A technológia emellett jóval kevesebb energiát használ fel, mint a rádiós megoldások.

A rendszer működésének vázlata
© Boston University

„Képzeljük el, hogy a mobilkészülékünk, a tévénk, a rádiónk, de még a hőmérsékletet szabályzó termosztát is gond nélkül kommunikálhat velünk attól a pillanattól kezdve, hogy besétálunk az ajtón és felkapcsoljuk a villanyt” – magyarázta Thomas Little professzor az Engadgetnek adott interjújában. "A rendszerbe kapcsolt intelligens virágcserepek pedig tájékoztathatnak, ha már vízre van szükségük."

Egyelőre nincs információ arról, hogy az első rendszerek mikor állhatnak üzembe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Jön a drótnélküli áramforrás

Hamarosan a múlt ködébe veszhetnek a hosszabbítók és a környékükön kígyózó kábelindák. Egy amerikai kutatócsoport ugyanis felvázolt egy egyszerű rendszert, amelynek segítségével az energiát a levegőben lehetne eljuttatni a mobil eszközökhöz, például laptopokhoz, vagy mp3-lejátszókhoz.

MTI Tech

Vezeték nélkül gyújtottak meg egy villanykörtét

Vezeték nélkül bírt világításra villanykörtét a WiTricity nevű amerikai találmány. Az "áramsugárzás" technológiájának köszönhetően eltűnhetnek a környezetszennyező elemek és akkumulátorok, és a villásdugóval sem kell már sokáig bajlódni a Massachusetts Institute of Technology (MIT) tudósai szerint.

MTI Tech

Drótot növeszt a baktérium

Amerikai kutatók áramfejlesztő baktériumokat saját méretüknél százszor hosszabb, elektromosan jól vezető hajtások, "drótszálak" növesztésére késztettek. A felfedezés, hogy oxigénhiányos környezetben egész sor baktérium villanydrót szerű, elektromosan vezető nyúlványokat növeszt, fontos előrelépés a hatékonyabb biológiai áramfejlesztők készítése felé vezető úton.

hvg.hu Doku export

Nanodrótokkal huzaloznák az embereket

A nanoméretű vezetékekkel a legkisebb hajszálerekbe is be tudnának hatolni, ezzel pedig akár a legeldugottabb agyi területet is stimulálhatnák. Egy amerikai tudományos blogger beszámolójából az is kiderül, hogyan lehet megtudni, hogy mit látnak a macskák.

MTI Gazdaság

Befellegzik a villanykörtének

Thomas Alva Edison 1879-ben szabadalmaztatott izzószálas villanykörtéjét 2015 után a múzeumokba kívánja száműzni az Európai Unió energiaügyi hatósága. Az ok: az izzók sokkal több áramot fogyasztanak, mint a gáztöltésű fény- és energiacsöves, ma már CE jelzésű világítótestek.