szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Előfizetéses díjcsomaggal rendelkező mobillhasználók számára indul új digitálisadóvevő-szolgáltatás Magyarországon. A push-to-talk (PTT) rendszer hazánkban új, ám az eredetileg finn fejlesztésű technikai motor mögött rejlő ötletet már 1993-ban tesztelték a gyakorlatban.


PTT
A PTT fejlesztését 2000 környékén egymástól függetlenül kezdték meg a nagyobb mobilgyártók.
 
Lényege, hogy a telefonról küldött hangüzenetet egy szabadon kialakítható csoporton belül minden bejelentkezett személy megkapja. Bármely PTT-előfizető létrehozhat ilyen csoportokat. Vannak nyílt, illetve zárt csoportok: az elsőbe bármelyik tag meghívhat bárkit, az utóbbihoz csak a csoport létrehozója adhat új embert.
Hasonlóan az URH-rádiókhoz, a PTT esetén is csak egy ember beszél, a többiek hallgatják. Egy csoporton belül bárki kezdeményezhet adást, amit csak a csoport tagjai hallanak. Lehetőség nyílik arra is, hogy egy előfizető több csoportban is benne legyen, ilyenkor párhuzamosan hallgathat több csatornát. Üzenet vétele esetén nincs szükség az elfogadásra, mert a beszéd automatikusan megjelenik a készülék kihangosítóján, illetve a kijelzőjén az, hogy melyik csoportból és kitől érkezett az adás. A tagok azonosítása hívójellel történik, amit a rendszer konfigurálásakor kell beállítani.

A rendszer használatához szükséges szoftver a legtöbb Nokia telefonon gyárilag megtalálható, a magyarországi szolgáltatást beindító PTTSystems műszaki igazgatója, Nagy Szabolcs szerint első körben a Nokia készülékekkel rendelkezők, később pedig az OMA-szabványos készülékek tulajdonosai vehetik majd igénybe a szolgáltatást. A PTT használata semmilyen esetben sem akadályozza a telefonbeszélgetéseket, mivel azok mindig elsőbbséget élveznek - bejövő hívás esetén a PTT automatikusan kikapcsol (ilyenkor a beszéd megszakad), majd a hívás befejeztével újra visszajelentkezik. A rendszer maga országos lefedettséget kínál és alacsony árkategóriájú telefonokon is működik, az algoritmusoknak köszönhetően gyenge térerő mellett is jó minőségű hangátvitel valósítható meg, a rendszert jelenleg tesztelő pár száz felhasználó napi kommunikációja is csak néhány megabájtnyi helyet foglal a szerveren.

A push-to-talk rendszerek egyelőre nem az egyéni felhasználók, hanem folyamatos kommunikációt igénylő szervezetek vagy társaságok igényeit elégíthetik ki a polgárőrségtől a taxi- és futárszolgálatokon keresztül egészen a vadásztársaságokig. A cég jelenleg többek között a rendszer GPS-modullal való összekapcsolását is teszteli.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!