szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Szaturnusz fényessége ezekben a napokban a legnagyobb, és egész éjjel megfigyelhetőek felhői, gyűrűrendszere, vagy holdjainak keringése, ám május közepétől fokozatosan eltűnik a bolygó gyűrűje.

A Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) honlapja szerint ennek az a magyarázata, hogy az éléről lesz látható a Szaturnusz gyűrűje: a látvány olyan lesz, mintha a bolygóból két pálcika nyúlna ki két oldalt. A bolygó rálátási szöge periodikus változásának oka a Szaturnusz forgástengelyének, így gyűrűjének jelentős, 26 fokos elhajlása a pályasíktól. Bizonyos években nagyobb, más években kisebb a rálátás a gyűrűre. Az átfordulások 29,5 évenként kétszer történnek, közöttük 15,75 és 13,75 év telik el. A 29,5 éves periódus a Szaturnusz Nap körüli keringési idejével egyezik meg.

Az előző gyűrűátfordulás háromszor is bekövetkezett 1995-96 folyamán, a következő pedig 2025-ben lesz. A gyűrűre való legnagyobb rálátás 2016-ban lesz ismét. Átforduláskor koronagrafikus módszerrel (a fényes bolygókorong kitakarásával) nyílik esély a jelentősen elhalványodó külső gyűrűkben rejtőzködő kisebb holdak (Epimetheus, Prometheus, Janus) megfigyelésére. Ezek máskor a fényes gyűrűk miatt megfigyelhetetlenek.

"A következő hónapokban még lesz némi rálátásunk az égitest déli pólusa felől a gyűrűrendszerre, ám május közepétől rohamosan romlik a helyzet, majd kora ősszel, szeptember 4-én pontosan az élével fordul felénk. Ilyenkor eltűnik a megfigyelők szeme elől, de sajnos ezt a látványt már nem élvezhetjük, mivel ekkor túl közel, 11 foknyira lesz a Naptól, így az esti égen már eltűnik a Nap sugaraiban" - olvasható az MCSE honlapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Geológiai aktivitást mutat az Enceladus Szaturnusz-hold

Geológiai aktivitás zajlik a Szaturnusz Enceladus nevű holdjának a déli pólusa környékén - jelentették be kedden a kutatók az Amerikai Geofizikai Szövetség éves közgyűlésén a gyűrűsbolygó körül 2004 júliusa óta keringő Cassini amerikai űrszonda felvételei alapján.

hvg.hu Tech

Zenél a Szaturnusz

A gyűrűs bolygó körül keringő Cassini űrszonda rögzítette az égitest mágneses tere által kibocsátott rádióhullámokat, amelyet a NASA tudósai hanghullámokká alakítottak át.

MTI Tech

Homokdűnékre bukkantak a Szaturnusz holdján

A Titánon, a Szaturnusz legnagyobb holdján hatalmas homokdűnéket fedeztek fel amerikai tudósok. A 150 méter magas homokdűnéket egy-két kilométer választja el egymástól.

hvg.hu Tech

Folyékony vizet rejthet a Szaturnusz egyik holdja

A csillagászok a gyűrűs bolygó Enceladus nevű holdjának felszínéről felemelkedő gáz és porfelhőket vizsgálva arra jutottak, hogy nagy a valószínűsége az élet egyik legfőbb alkotóelemének számító folyékony víz jelenlétének az égitesten.