szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Sajnos, a bevezetőben említett eset bárkivel előfordulhat.

Sajnos, a bevezetőben említett eset bárkivel előfordulhat. A legegyszerűbb példa, amikor véletlenül likvidálja az ember a fényképezőgép memóriakártyájáról a még nem lementett fotókat. Nem kicsit bosszantó…
De a számítógépen, a kikapcsolt Lomtár mellett törölt fájlok is sokaknak okoznak fejfájást, és azok sincsenek kevesek, akik egy hirtelen felindulásból történt Lomtár-ürítés után tépik a hajukat.
Szerencsére a törlési folyamat sem ilyenkor, sem a fényképezőgépek esetében nem jár feltétlenül totális adatvesztéssel. A törölt állományok egy ideig még visszahozhatók az „életbe”, igaz, ehhez majdnem olyan óvatosnak kell lennünk, mintha valódi orvosok lennénk. A törlési folyamat ugyanis általában csak a felhasználó és a rendszer számára teszi „láthatatlanná” a fájlokat, mappákat (persze törölhetünk úgy is, hogy garantáltan ne állíthassa már vissza senki a fájlokat, de ezt a Windows maga például nem intézi el). Fizikailag a törölt állományok egészen addig megmaradnak a lemezen, ameddig valamilyen újabb adat felül nem írja őket. Sajnos az „újabb adatot” akár azzal is létrehozhatjuk, hogy nekilátunk a weben kutakodni megoldás után, hiszen eközben is kerülhetnek újabb fájlok a merevlemezre.

Nem árt tehát, ha mindig kéznél van egy jó fájlvisszaállító. Ráadásul az asztali gép vagy a notebook esetében érdemes jó előre telepíteni a gépre (ezt hívják ugye óvatosságnak), hiszen ha a „baleset” után telepítünk, azzal kockáztatjuk a visszaállítás sikerét. Még ennél is jobb, ha hordozható programot találunk, amelyet így akár egy USB memóriamodulról is futtathatunk, és biztonságosan átnézethetjük vele a merevlemezt.

Fényképezőgép memóriakártyája esetében kevesebb a nyűg, azt megoldhatjuk kényelmesen egy gépre telepítendő szoftverrel is, akár az „esemény” után is.
De elég a kertelésből, hiszen ezúttal is olvasóink véleményére vagyunk kíváncsiak! Ki, melyik ingyenes(!) alkalmazást ajánlja a többieknek, ha törölt fájlokat (képet, dokumentumot stb.) kell visszahozni a „halálból”?

Ahogy szoktuk, most is felhívjuk a figyelmet, hogy az általunk összeállított lista nem feltétlenül teljes (ez nem direkt van, hanem azért, mert egyáltalán nem biztos, hogy az összes létező szoftvert ismerjük). Így aki nem találja kedvencét a szavazódobozban, a Hozzászólások résznél is szavazhat, az adott szoftver nevének beírásával! Annyit újítottunk, hogy a Kapcsolódó anyagok részhez betettük a programok linkjeit, így nem kell a Google-ban keresgélni a szoftverek után azoknak, akik még nem ismerik valamelyiket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!