szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Ismerjük be, noteszgépet lopni csábító: könnyen elemelhető tárgyról van szó, amelyet nagy haszonnal hamar tovább lehet...

Ismerjük be, noteszgépet lopni csábító: könnyen elemelhető tárgyról van szó, amelyet nagy haszonnal hamar tovább lehet adni. Sajnos, egyre több eset fordul elő itthon is: a magyar rendőrség adatai szerint tavaly 2904 olyan eset vált ismertté, amikor noteszgépet loptak, azaz átlagosan 8 esetet jelentenek naponta. 2008-ban még csak 1766 esetet jelentettek, vagyis egy év alatt 64 százalékkal nőtt a lopások száma.
Ugyancsak a magyar rendőrség közlése szerint 2009-ben az esetek 10,9 százalékát derítették fel, 2008-ban az eseteknek csupán a 7,7 százalékát tudták megoldani.
A rendőrség nem közölte a tavaly eltulajdonított gépek értékét, ám a 2008-as adatokkal összehasonlítva – ekkor az okozott kár 713 millió forint volt – biztos meghaladta az 1 milliárd forintot.
A tavalyi év újdonsága, hogy nagyon gyakran autóból lopnak el laptopokat. Ezért fontos, hogy ne hagyjunk noteszgépet az autó utasterében, és megállás után se tegyük a csomagtartóba, hanem vigyük magunkkal. A közelben lévő tolvajok kifigyelhetik az autót, és így esélyünk sincs ellenük. Mint már korábban is írtuk, érdemes mindenképp ellátogatni a www.lopottlaptop.hu oldalra, ha ellopták gépünket: ezen az oldalon egy ingyenesen kereshető adatbázisba lehet ugyancsak ingyenesen bejelenteni a lopást.

Hála Istennek, a gépet nem lopták el, csak teszt volt.

Amikor megvásárolunk egy gépet, nem mindenáron arra készülünk, hogy azt el is lopják. Azért érdemes ám óvatosnak lenni, és a rendszeres adatmentés mellett egy utolsó lehetőséget jelentő kis alkalmazást is telepíteni rá.
Legelső lépés, hogy a www.preyproject.com oldalon regisztráljunk. Innen tölthetjük le azt az alkalmazást, amit a gépünkre kell telepíteni. Az internetes felületen védendő gépünket is regisztrálnunk kell. Egy felhasználói fiókban három gép menedzselhető ingyenesen, több gép esetén fizetni kell, hogy mennyit még nem tudni, mert ez a konstrukció nem készült el.
Az alkalmazást a profibb informatikusok egy úgynevezett “stand alone” vagyis egyedülálló módban is használhatják, ebben az esetben saját maguknak kell generálni azt az URL-t, ahová az alkalmazás csatlakozik, és ellenőrzi a gép státuszát. Ám a felhasználók döntő többsége a weboldalon való regisztrációt választja.
Az alkalmazás egyszerűen működik: az általunk megadott időintervallumban – öt perc, tíz perc, húsz perc, stb. – aktiválja önmagát, kapcsolódik az internetes felhasználói fiókhoz, és megnézi, hogy ott minden ugyanúgy van, ahogy legutóbb hagytuk. Ha minden változatlan, akkor tovább alszik a következő aktiválásig. Ha viszont jelezzük a webes felületen, hogy a gépünket ellopták,  akkor azt kezdi el tenni, amit korábban beállítottunk: adatokat szolgáltat a számítógép általános helyzetéről, elküldi azt az IP címet, ahonnan a netre csatlakoztak stb. Ha a laptopunkban integrált webkamera is van, akkor készít egy fotót, és ha szerencsések vagyunk, épp a tolvajról.
Az alkalmazás gyenge pontja, hogy csak angol nyelvű. Illetve csak akkor működik, ha a tolvaj elindítja a számítógépet, és a közelben van vezeték nélküli internetes kapcsolat, netán maga a tolvaj csatlakoztathatja a hálózatra a hordozható gépet. A Prey elindulásakor automatikusan keres egy aktív internetes kapcsolatot, és rá is csatlakozik, ha ez lehetséges.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Tipp-csokor notebookosoknak

Az elkövetkező napokban tehát minden nap szolgálunk 1-1 notebookokkal kapcsolatos anyaggal:...

techline.hu Tech

Notebook hét a Techline-on

Tipp-csokor notebookosoknakElső körben korábbi cikkeinkből készítettünk egy...