szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Big data elemzés segítségével helyezné új alapokra a személyiségtípusok sokat vitatott besorolását egy friss kutatás.

Ötről négyre jutottak – summázható az a tanulmány, amely úgy találta, hogy az emberiség többsége négy nagy személyiségtípusba sorolható. Az emberek tipizálásának az ókor óta sokakat izgató kérdésére ezúttal nem újabb elméletet alkottak, hanem egy meglévő modell alapján korábban begyűjtött adatokat vetettek alá big data elemzésnek. A minden eddiginél szélesebb körű kutatásban másfél millió személy kérdőíveit vették górcső alá az illinois-i Északnyugati Egyetem tudósai.

Az eredményeiket a múlt héten a Nature Human Behavior című szakfolyóiratban megjelentető szakemberek a Big Five-ként emlegetett személyiségmodell alapján dolgoztak. Ez az elmúlt bő fél évszázad egyik legnagyobb hatású teóriája; arra épül, hogy az emberekben van néhány olyan tulajdonságegyüttes, amelyeket alapvető személyiségvonásként lehet értelmezni. Ezeknek a kérdőívekkel „mért” tulajdonságoknak (szakszóval: faktoroknak) mind az elnevezése, mind a tartalma körül viták zajlanak, mégis számos meghatározó pszichológus véli úgy, hogy e vonások különböző kombinációjával jól jellemezhető egy ember alaptermészete. A faktorok mindegyike egy tól–ig skála része, és azt mérik, hogy az illető személy hol helyezkedik el az adott tulajdonság két véglete között.

Az új besorolás szerint a leggyakoribb típusok a „példakép”, az „énközpontú”, az „átlagos” és a „visszahúzódó”. Hogy melyik személyiségtípusra mi jellemző és mi nem, arról a HVG hetilap friss számának Tech + tudomány rovatában olvashat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!