Ahogy várni lehetett, elmaradt az áttörés Trump és Putyin csúcstalálkozóján
Az orosz elnök, aki alig négy órát töltött az USA területén, már el is utazott Moszkvába.
Az eljárás hátterében olyan önszerveződő molekulák állnak, amik megakadályozzák, hogy a rákos sejtek hozzájussanak a fejlődésükhöz szükséges oxigénhez.
A rákos sejtek egyik kulcsfontosságú részét veszi célba az az újfajta készítmény, amit a Max Planck Társaság által működtetett egyik német intézet, a Max Planck Institute for Polymer Research fejlesztett ki – kezdődik a New Atlas cikke. A lap szerint az eljárás egy, az anyagcserében részt vevő molekulát, az ATP-t (adenozin-trifoszfát) igyekszik blokkolni. Ez a molekula a sejtek elsődleges energiahordozója, és közvetlen hatással van – többek közt – a rákos sejtek szaporodására is.
A témában íródott új tanulmány szerzői arra törekedtek, hogy megszüntessék az ATP-ellátást. A kutatócsoport ezt egy újonnan kifejlesztett gyógyszerrel (platinum(II)-containing tripeptide) tudta elérni. Amikor a készítmény a sejtkörnyezetbe kerül, a molekulái apró, az emberi hajszálnál ezerszer vékonyabb szálakat alkot, amik egymásba is fonódnak. A tanulmány szerzője, Csihszuan Csou szerint a szálak fluoreszkálnak, így mikroszkóppal látni lehet, amint kialakulnak. Ezt figyelve a csapat megállapította, hogy a szálak blokkolni tudták az oxigén ATP-vé történő átalakulását. A laboratóriumi körülmények között, áttétes tüdő- és mellrákos sejteken végzett kísérletek pedig azt eredményezték, hogy ezek a sejtek négy órán belül elpusztultak.
Egyre többen lesznek rákosak 50 éves koruk előtt, már járványról beszélnek a szakemberek
A kutatók szerint az 1990-es évek óta jelentősen megemelkedett azon rákos betegek száma, akiknél 50 éves koruk előtt alakult ki a tumor.
A tudósok megjegyzik, hogy ennek a technológiának az emberi szervezet számára biztonságos klinikai gyógyszerré történő átalakítása még évekig tartó munkát igényel, de az eredmények így is hangsúlyosak. A kutatás tudományos összefoglalója a Journal of the American Chemical Society című folyóiratban jelent meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
Az orosz elnök, aki alig négy órát töltött az USA területén, már el is utazott Moszkvába.
Egybehangzóan ítéli meg a nyugati sajtó az alaszkai csúcstalálkozótt.
Az együttműködés fontosságát hangsúlyozták, ám részleteket egyikük sem árult el. Trump viszont már Vlagyimirnek hívja a „nagyszerű politikusnak” nevezett orosz vezetőt.
A hidegfront északnyugat felől érkezik, de majd csak az éjjeli órákban.